Reklama
WIG0,00+0,00%
WIG202 419,31+1,02%
EUR / PLN4,32+0,11%
USD / PLN4,00+0,26%
CHF / PLN4,42+0,17%
GBP / PLN5,05+0,23%
EUR / USD1,08-0,15%
DAX18 477,09+0,50%
FT-SE7 952,44+0,26%
CAC 408 204,81+0,25%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,44+0,86%
ROPA WTI81,76+0,05%
ZŁOTO2 191,78+0,00%
SREBRO24,44-0,53%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia [Polska, USA, Niemcy]

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia [Polska, USA, Niemcy] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 4,50% do 5,25%. Skala podwyżki stóp o 75pb była niższa od naszej prognozy (100pb), zgodnej z konsensusem rynkowym.

Naszym zdaniem główną przyczyną silnego zaostrzenia polityki pieniężnej był odnotowany w kwietniu dalszy, znaczący i silniejszy od oczekiwań wzrost inflacji, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem ukształtowała się na poziomie 12,3% r/r 11,0% w marcu (por. MAKROmapa z 02.05.2022). W konsekwencji, biorąc pod uwagę dalszy oczekiwany wzrost dynamiki cen w najbliższych miesiącach, inflacja w II kw. br. ukształtuje się najprawdopodobniej na poziomie znacząco wyższym od oczekiwanego w marcowej projekcji NBP (10,3%). Rada ponownie zadeklarowała, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę. Jednocześnie, podobnie jak w kwietniu, Rada podkreśliła, że podwyżka stóp procentowych ograniczy ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej (por. MAKROpuls z 05.05.2022). Podtrzymanie tych sformułowań wskazuje, naszym zdaniem, że w najbliższych miesiącach cykl zaostrzenia polityki pieniężnej będzie kontynuowany. Wsparcie dla takiej oceny stanowi również wypowiedź prezesa NBP A. Glapińskiego na piątkowej konferencji prasowej, który zapowiedział, że RPP będzie tak długo podnosić stopy procentowe, aż inflacja trwale obniży się. Uważamy również, że ubiegłotygodniowa, mniejsza od oczekiwań podwyżka stóp jest silnym wsparciem dla naszej oceny, zgodnie z którą cykl podwyżek stopy referencyjnej NBP zbliża się do końca. Podtrzymujemy prognozę, zgodnie z którą w czerwcu i lipcu nastąpią kolejne znaczące i jednocześnie ostatnie podwyżki stopy referencyjnej (do 6,50% w lipcu; por. MAKROmapa z 2.05.2022).

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed podniósł docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej o 50pb do [0,75%; 1,00%],

co było zgodne z naszą prognozą i oczekiwaniami rynku. Fed ogłosił również, że od 1 czerwca rozpocznie proces ograniczania swojej sumy bilansowej. W okresie do czerwca do sierpnia będzie on ograniczał swoje aktywa w tempie 47,5 mld USD miesięcznie, z czego 30 mld USD stanowić będą obligacje skarbowe, a 17,5 mld USD papiery MBS (mortgage-backed securities). Od września tempo ograniczania aktywów zostanie podwojone i wyniesie 95 mld USD miesięcznie (60 mld USD obligacje skarbowe, 35 mld USD papiery MBS). Oznacza to, że w 2022 r. suma bilansowa Fed zmniejszy się o 523 mld USD, a w 2023 r. o 1,14 bln USD. Oczekujemy, że Rezerwa Federalna będzie kontynuowała proces ograniczania swojej sumy bilansowej dotąd, aż osiągnie ona poziom ok. 5 bln USD. Uważamy, że nastąpi to nie wcześniej niż w I poł. 2025 r. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu prezes Rezerwy Federalnej, J. Powell powiedział, że dodatkowe podwyżki stóp procentowych po 50pb „pozostają na stole” przez „parę następnych posiedzeń”, po czym kolejne podwyżki będą najprawdopodobniej mniejsze i wyniosą 25pb. Jednocześnie zaznaczył, że Fed nie rozważa obecnie podwyżek stóp o 75pb. Tym samym, jeśli na czerwcowym i lipcowym posiedzeniu Fed dokona podwyżek stóp procentowych po 50pb, a następnie na każdym z trzech pozostałych posiedzeniach zwiększy stopy procentowe o 25pb to na koniec 2022 r. docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [2,25%; 2,50%]. Tym samym wypowiedzi J. Powella stanowią istotne ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej na koniec 2022 r. wyniesie [1,50%-1,75%].

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia [Polska, USA, Niemcy] - 1

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia [Polska, USA, Niemcy] - 1

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Reklama

Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się w kwietniu o 428 tys. wobec wzrostu o 428 tys. w marcu (rewizja w dół z 431 tys.) i ukształtowało się powyżej oczekiwań rynku (wzrost o 385 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w turystyce i rekreacji (+78,0 tys.), oświacie i służbie zdrowia (+59,0 tys.) i w przetwórstwie (+55,0 tys.). Stopa bezrobocia nie zmieniła się w kwietniu w porównaniu do marca i wyniosła 3,6%, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (3,5%). Jednocześnie współczynnik aktywności zawodowej zmniejszył się w kwietniu do 62,2% wobec 62,4% w marcu, a tym samym pozostaje blisko poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii (ok. 63,3%). W zeszłym tygodniu poznaliśmy również liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zwiększyła się do 200 tys. wobec 181 tys. dwa tygodnie temu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (180 tys.). Z kolei liczba kontynuowanych wniosków nie zmieniła się i wyniosła 1,4 mln. Warto zauważyć, że są to wartości niższe od tych odnotowywanych bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Ubiegłotygodniowe dane wskazują tym samym, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy staje się coraz bardziej napięta, co sprzyja narastaniu presji płacowej. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Indeks ISM dla przetwórstwa zmniejszył się w kwietniu do 55,4 pkt. wobec 57,1 pkt. w marcu i ukształtował się poniżej oczekiwań rynku (57,6 pkt.). Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla zatrudnienia, zapasów, bieżącej produkcji, nowych zamówień), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższy wkład składowej dla czasu dostaw. Choć tempo wzrostu cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji nieznacznie obniżyło się w kwietniu, to pozostaje ono wysokie na tle historycznym. Taka struktura danych wskazuje naszym zdaniem na nasilenie problemu barier podażowych, w znacznym stopniu ze względu na wojnę w Ukrainie oraz restrykcje administracyjne w Chinach związane z pogorszeniem sytuacji epidemicznej w tym kraju. Spadek odnotował również indeks ISM dla usług, który obniżył się w kwietniu do 57,1 pkt. wobec 58,3 pkt. w marcu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (58,5 pkt.). W strukturze danych na uwagę zasługuje dalszy wzrost indeksu dla cen dóbr pośrednich, co w naszej ocenie również odzwierciedla nasilenie problemu barier podażowych w światowej gospodarce. Dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym amerykański PKB zwiększy się w 2022 r. o 3,3% wobec wzrostu o 5,7% w 2021 r.

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia [Polska, USA, Niemcy] - 2

MAKROmapa: podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia [Polska, USA, Niemcy] - 2

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki

Produkcja przemysłowa zmniejszyła się w marcu o 3,9% m/m wobec wzrostu o 0,1% w lutym. Obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej wynikało z niższej dynamiki produkcji w przetwórstwie (w tym w branży motoryzacyjnej) oraz energetyce, podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika produkcji w budownictwie. Spadek odnotowała również dynamika zamówień w przetwórstwie, która obniżyła się w marcu do -4,7% m/m wobec -0,8% w lutym, co było efektem zarówno niższych zamówień krajowych jak i eksportowych. Spadek zamówień eksportowych wynikał z obniżenia zamówień spoza obszaru wspólnej waluty, podczas gdy zamówienia ze strefy euro zwiększyły się. W ujęciu sektorowym doszło do dalszego silnego spadku zamówień w niemieckiej branży motoryzacyjnej. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o handlu zagranicznym w Niemczech. Saldo bilansu handlowego wyniosło 3,2 mld EUR w marcu wobec 11,1 mld EUR w lutym przy jednoczesnym zmniejszeniu dynamiki eksportu (-3,3% m/m w marcu wobec 6,2% w lutym) oraz importu (3,4% wobec 4,7%). Jednocześnie wartość niemieckiego eksportu do Rosji obniżyła się w marcu o 62,3% m/m. Ubiegłotygodniowe dane wskazują, że wojna w Ukrainie i sankcje krajów Zachodu nałożonych na Rosję, a także restrykcje administracyjne w Chinach wprowadzone ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej w tym kraju naruszyły ciągłość łańcucha dostaw w niemieckim przemyśle. Jednocześnie zwiększona niepewność doprowadziła do osłabienia popytu wewnętrznego. Można oczekiwać, że słabszy popyt wewnętrzny i zewnętrzny będą w najbliższych miesiącach ograniczać aktywność w niemieckim przemyśle. W konsekwencji dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Niemczech zwiększy się w 2022 r. o 2,5% wobec wzrostu o 2,9% w 2021 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej