Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,04%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: krajowe dane mogą poturbować złotego! Prezes NBP sugeruje szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp

MAKROmapa: krajowe dane mogą poturbować złotego! Prezes NBP sugeruje szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja danych o czerwcowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji zmniejszyła się do 9,1% r/r wobec 15,0% w maju.

W kierunku spowolnienia produkcji oddziaływały niekorzystne efekty kalendarzowe oraz pogorszenie koniunktury w przetwórstwie (por. MAKROpuls z 1.07.2022). Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się poniżej konsensusu (11,2%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie czwartkowa publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekujemy, że tempo sprzedaży detalicznej obniżyło się do 19,8% r/r w czerwcu wobec 23,6% w maju. W kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży oddziaływało pogorszenie nastojów konsumenckich i koniunktury w handlu detalicznym (por. wykres) oraz dalszy wzrost inflacji, który ograniczał realną siłą nabywczą konsumentów. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się poniżej konsensusu (21,5%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego. Prezes NBP sugeruje szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp - 1

MAKROmapa: Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego. Prezes NBP sugeruje szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp - 1

Reklama

W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC. Oczekujemy, że zgodnie z zapowiedzią z czerwca, EBC podniesie stopy procentowe o 25pb – główną do 0,25%, a depozytową do -0,25%. Oczekujemy, że konferencja po posiedzeniu będzie oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. Kluczowe będą informacje sygnalizujące oczekiwane tempo zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. W czerwcu EBC stwierdził, że kolejna podwyżka stóp procentowych w strefie euro nastąpi we wrześniu, a jej skala będzie zależeć od wyników wrześniowej projekcji inflacji. Drugim ważnym elementem, który zostanie poruszony na posiedzeniu będą działania EBC zmierzające do ograniczenia wzrostu spreadu pomiędzy rentownościami obligacji krajów obszaru wspólnej waluty (tzw. „anti-fragmentation tool”). EBC zapowiedział, że poda więcej szczegółów w tym zakresie na posiedzeniu w tym tygodniu, chociaż prawdopodobne jest, że konkretne, ostateczne rozwiązanie nie zostanie jeszcze zaprezentowane. Choć nasza prognoza dotycząca zmiany stóp procentowych w tym tygodniu kształtuje się zgodnie z konsensusem, to podczas konferencji prasowej EBC będziemy mieli zapewne do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

W piątek opublikowane zostaną wstępne wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się w lipcu do 51,0 pkt. wobec 52,0 pkt. w czerwcu. W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu aktywności oddziaływała kontynuacja wojny w Ukrainie. Sankcje nałożone na Rosję, jak również działania zbrojne w Ukrainie przyczyniły się do wzrostu niepewności, zakłóceń w łańcuchach dostaw i wolniejszego napływu nowych zamówień. Inwestorzy oczekują również dalszego spadku indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 51,0 pkt. w lipcu z 52,0 pkt. w czerwcu). Kluczową informacją w raporcie PMI będzie ocena przedsiębiorstw dotycząca wpływu szoku gazowego na ich działalność. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

MAKROmapa: Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego. Prezes NBP sugeruje szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp - 2

MAKROmapa: Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego. Prezes NBP sugeruje szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp - 2

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA. Oczekujemy, że liczba rozpoczętych budów zwiększyła się do 1611 tys. w czerwcu wobec 1549 tys. w maju, liczba nowych pozwoleń na budowę obniżyła się do 1661 tys. w czerwcu wobec 1695 tys. w maju, a sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła do 5,36 mln wobec 5,41 mln w maju. W przypadku materializacji naszych prognoz, dane wskażą w sumie na spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości i wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji takiej tendencji w kolejnych miesiącach. Uważamy, że publikacje danych z USA nie powinny mieć istotnego wpływu na rynki finansowe.

W środę opublikowane zostaną czerwcowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 2,1% r/r wobec 2,4% w maju z uwagi na efekty wysokiej bazy sprzed roku. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia nie zmieniła się znacząco w porównaniu do maja (13,3% r/r wobec 13,5% w maju) wspierana przez silną presję płacową. Czerwcowe dane będą kolejnym potwierdzeniem dobrej sytuacji na rynku pracy. Wskaźnik wolnych miejsc pracy utrzymywał się w I kw. br. na wysokim na tle historycznym poziomie (1,25% wobec 1,12% w IV kw. ub. r., por. MAKROmapa z 24.01.2022). Uważamy, że niska stopa bezrobocia i utrzymujące się trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników będą sprzyjały presji na wzrost wynagrodzeń. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Reklama

 

 

Na piątek zaplanowana na piątek publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Fitch. W lutym br. agencja utrzymała długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu do decyzji Fitch zaznaczył, że obecny rating równoważy z jednej strony zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz silne fundamenty polskiej gospodarki, a z drugiej strony wskaźniki dotyczące praworządności opracowywane przez Bank Światowy i PKB per capita, które kształtują się na relatywnie niskim poziomie w porównianiu z innymi krajami posiadającymi rating A-. Oczekujemy, że Fitch utrzyma w tym tygodniu niezmieniony rating Polski i jego perspektywę podkreślając dobre fundamenty polskiej gospodarki oraz uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy jako dobrego sygnału w kontekście relacji na linii Polska-UE. Decyzja zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na nie nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej