Reklama
WIG82 428,40+1,06%
WIG202 422,17+1,14%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,25%
CHF / PLN4,42+0,15%
GBP / PLN5,04+0,18%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 497,87+0,11%
FT-SE7 955,91+0,30%
CAC 408 225,06+0,25%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,81+0,13%
ROPA WTI81,84+0,15%
ZŁOTO2 196,42+0,21%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: inflacja zaskoczyła. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia

MAKROmapa: inflacja zaskoczyła. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w październiku do 17,9% r/r wobec 17,2% we wrześniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (18,0%) oraz naszej prognozy (18,2%). Tym samym ukształtowała się ona na najwyższym poziomie od grudnia 1996 r. GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”. Do zwiększenia inflacji przyczyniły się wyższe dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (21,9% r/r w październiku wobec 19,3% we wrześniu), paliw (19,5% wobec 18,3%) oraz wzrost inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła w październiku 11,1% r/r wobec 10,7% we wrześniu. Przeciwny wpływ miał natomiast spadek dynamiki cen nośników energii, która obniżyła się do 41,7% r/r wobec 44,3%. Ubiegłotygodniowe dane stanowią nieznaczne ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie 14,5% wobec 5,1% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 10,4%.

MAKROmapa: inflacja zaskoczyła! Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia - 1

MAKROmapa: inflacja zaskoczyła! Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia - 1

 

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zwiększyła się w październiku do 10,7% r/r wobec 9,9% we wrześniu,

kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (9,8%). Tym samym inflacja w strefie euro osiągnęła nowy najwyższy poziom w historii. Wzrost inflacji wynikał z wyższej dynamiki cen we wszystkich głównych kategoriach: „żywność”, „dobra przemysłowe”, „nośniki energii” oraz zwiększenia inflacji bazowej (5,0% r/r w październiku wobec 4,8% we wrześniu – nowy rekord). Dane stanowią ryzyko w górę dla naszej ścieżki stóp procentowych w strefie euro, zgodnie z którą w grudniu EBC podniesie stopy o 50pb, a w lutym dokona podwyżki stóp o 25pb, kończąc w ten sposób cykl podwyżek z główną stopą procentową na poziomie 2,75% oraz ze stopą depozytową na poziomie 2,25%.

Reklama

MAKROmapa: inflacja zaskoczyła! Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia - 2

MAKROmapa: inflacja zaskoczyła! Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia - 2

 

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem, kwartalna dynamika PKB w strefie euro zmniejszyła się w III kw. do 0,2% wobec 0,8% w II kw

(2,1% r/r w III kw. wobec 4,1% w II kw.), a tym samym ukształtowała się zgodnie z oczekiwaniami rynku i powyżej naszej prognozy (0,1%). Na utrzymujący się wzrost aktywności w gospodarce strefie euro wskazały wcześniej opublikowane dwa tygodnie temu dane o PKB w najważniejszych gospodarkach strefy euro (por. MAKROmapa z 31.10.2022). Dane mają charakter wstępny i nie zawierają informacji nt. struktury wzrostu gospodarczego. Uwzględniając lepsze od naszych oczekiwań dane o PKB w III kw. w strefie euro, mimo dalszego pogorszenia koniunktury w tej gospodarce (por. MAKROmapa z 31.10.2022), podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą PKB w strefie euro zwiększy się w 2022 r. o 3,2% wobec wzrostu o 5,2% w 2021 r.

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki

Dynamika zamówień w przetwórstwie zmniejszyła się we wrześniu do -4,0% m/m wobec -2,0% w sierpniu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (-0,5%). Spadek zamówień został odnotowany w przypadku zamówień zagranicznych, podczas gdy zamówienia krajowe nieznacznie się zwiększyły. Obniżenie zamówień eksportowych wynikało z niższych zamówień zarówno z krajów strefy euro, jak i spoza obszaru wspólnej waluty. Uwzględniając październikowe indeksy PMI dla niemieckiego przetwórstwa można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach spadek zamówień utrzyma się (por. MAKROmapa z 31.10.2022). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. bilansu handlu zagranicznego w Niemczech, którego saldo zwiększyło się we wrześniu do 3,7 mld EUR wobec 1,2 mld EUR w sierpniu. Jednocześnie we wrześniu odnotowano spadek zarówno dynamiki importu (-2,3% m/m we wrześniu wobec 4,9% w sierpniu), jak i eksportu (-0,5% wobec 2,9%), co wskazuje na dalsze obniżenie aktywności w niemieckim handlu zagranicznym. Dzisiaj z kolei poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, której miesięczna dynamika zwiększyła się we wrześniu do 0,6% wobec -1,2% w sierpniu (rewizja w dół z -0,8%), a tym samym ukształtowała się powyżej oczekiwań rynku (0,2%). Jej zwiększenie było efektem wyższej dynamiki produkcji wszystkich jej głównych składowych – przetwórstwa, energetyki i budownictwa. Uwzględniając opublikowane dwa tygodnie temu indeksy PMI oraz wyższy od naszych oczekiwań wstępny szacunek PKB w Niemczech (por. MAKROmapa z 31.10.2022) dostrzegamy istotne ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą niemiecki PKB zwiększy się w 2022 r. o 1,6% wobec wzrostu o 2,6% w 2021 r.

Reklama

 

Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zwiększył się w październiku do 49,2 pkt. wobec 48,1 pkt. we wrześniu,

kształtując się powyżej oczekiwań rynku (49,0 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zapasów oraz zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miał nieznacznie wyższy wkład składowej dla czasu dostaw. W danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się spadek zarówno bieżącej produkcji, jak i nowych zamówień, w tym zamówień eksportowych. W znacznym stopniu wynika on z negatywnego wpływu restrykcji covidowych na aktywność w chińskim przetwórstwie, a także osłabienia światowego popytu. Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach chiński rząd nasili działania w ramach swojej polityki gospodarczej ukierunkowane na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Niemniej jednak prognozujemy, że dynamika PKB w Chinach obniży się do 3,0% w 2022 r. wobec 8,1% w 2021 r.

 

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed podniósł docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej o 75pb do [3,75%; 4,00%],

co było zgodne z naszą prognozą i oczekiwaniami rynku. W komunikacie znalazła się informacja, zgodnie z którą członkowie FOMC w swoich przeszłych decyzjach będą brać pod uwagę dokonane do tej pory podwyżki stóp, a także opóźnienie, z jakim będą one wpływać na aktywność ekonomiczną oraz inflację. Zapis ten sugeruje, że tempo podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższym czasie spowolni, co zostało zinterpretowane przez inwestorów jako gołębi sygnał. Wsparcie dla takiej interpretacji stanowi wypowiedź szefa Rezerwy Federalnej J. Powella, który stwierdził, że w pewnym momencie właściwe będzie obniżenie tempa podwyżek stóp procentowych, nie wskazując jednak konkretnie kiedy miałoby to nastąpić. Warto jednak zauważyć, że J. Powell powiedział również, że docelowy poziom stóp procentowych w bieżącym cyklu podwyżek może okazać się wyższy, niż wynikałoby to z wrześniowej projekcji FOMC ([4,25%; 4,50%] – por. MAKROmapa z 26.09.2022). Podkreślił także, że jest zbyt wcześnie by myśleć o zakończeniu podwyżek stóp procentowych. Wypowiedzi te istotnie ostudziły początkowe nasilenie oczekiwań na mniejszą skalę zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. W konsekwencji uważamy, że zarówno komunikat po posiedzeniu FOMC, jak i wypowiedzi J. Powella nie świadczą o punkcie zwrotnym w nastawieniu Rezerwy Federalnej w polityce pieniężnej. Naszym zdaniem, o takim przełomie moglibyśmy mówić jedynie w sytuacji, gdyby obniżył się oczekiwany przez członków FOMC docelowy poziom stóp procentowych lub/i pojawiłyby się oczekiwania członków FOMC na szybkie obniżki stóp procentowych po zakończeniu cyklu podwyżek. Ubiegła decyzja FOMC oraz wypowiedzi J. Powella stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza stóp procentowych w USA, zgodnie z którym Fed podniesie stopy procentowe w grudniu o 50pb oraz w lutym o 25pb, kończąc tym samym cykl podwyżek z docelowym przedziałem dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wynoszącym [4,50%; 4,75%].

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Reklama

Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się w październiku o 261 tys. wobec wzrostu o 315 tys. we wrześniu (rewizja w górę z 263 tys.) i ukształtowało się powyżej oczekiwań rynku zgodnych z naszą prognozą (200 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w oświacie i służbie zdrowia (+79,0 tys.), w usługach biznesowych (+39,0 tys.) oraz turystyce i rekreacji (+35,0 tys.). Stopa bezrobocia zwiększyła się w październiku do 3,7% wobec 3,5% we wrześniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (3,6%) oraz naszej prognozy (3,5%). Jednocześnie współczynnik aktywności zawodowej zmniejszył się w październiku do 62,2% wobec 62,3% w sierpniu. Dane o zatrudnieniu są obliczane na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorstw, a stopa bezrobocia i współczynnik aktywności zawodowej wyznaczane są na podstawie badania przeprowadzonego wśród gospodarstw domowych. Przejściowo mogą występować rozbieżności pomiędzy wskazaniami tych dwóch źródeł danych. Taka sytuacja miała miejsce w październiku. Firmy wskazały na silny wzrost zatrudniania, podczas gdy ankietowane gospodarstwa domowe zasygnalizowały wzrost liczby osób bezrobotnych, co tłumaczy zwiększenie stopy bezrobocia pomiędzy wrześniem i październikiem. Dynamika wynagrodzenia godzinowego zmniejszyła się w październiku do 4,7% r/r wobec 5,0% we wrześniu, co może sugerować, że presja płacowa w amerykańskiej gospodarce zaczyna się stopniowo obniżać. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Na pogorszenie sytuacji w przetwórstwie wskazał indeks ISM, który obniżył się w październiku do 50,2 pkt. wobec 50,9 pkt. we wrześniu, kształtując się lekko powyżej oczekiwań rynku (50,2 pkt.). Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 2 z 5 jego składowych (dla czasu dostaw oraz zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla nowych zamówień, bieżącej produkcji i zatrudnienia. W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje pierwszy od maja 2020 r. spadek cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji (składowa poniżej granicy 50 pkt.), co wskazuje na wygasającą presję kosztową w amerykańskim przetwórstwie. Spadek odnotował również indeks ISM dla usług, który obniżył się w październiku do 54,4 pkt. wobec 56,7 pkt. w sierpniu, kształtując się poniżej konsensusu (55,4 pkt.). Zmniejszenie indeksu wynikało z niższych wkładów 3 z 4 jego składowych (dla aktywności biznesowych w usługach, nowych zamówień i zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa składowa dla czasu dostaw. Dostrzegamy ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym amerykański PKB zwiększy się w 2022 r. o 1,7% wobec wzrostu o 5,7% w 2021 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej