• Odbierz prezent
MakroExpress: Stopa bezrobocia w kwietniu: 5.8%, stopa bezrobocia wg BAEL w Q1’20: 3.1%

Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w kwietniu do 5.8% z 5.4% w marcu. Dane okazały się nieco słabsze od średnich z oczekiwaniami rynkowych, wskazujących na wzrost stopy bezrobocia do 5.7%.

Stopa bezrobocia wg BAEL wzrosła w pierwszy kwartale br. do 3.1% z 2.9% w czwartym kwartale 2019 r. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost do 3.1%.

Wnioski: Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wzrosła o 0.4pp, przewyższając nieco szacunki resortu pracy oraz prognozy rynkowe. Przybyło 56.4 tys. bezrobotnych. Patrząc na dane dotyczące bezrobocia w kwietniu w latach poprzednich, zawsze był to miesiąc spadków. Niekiedy nawet mocno przekraczających 100 tys. osób. Tegoroczny kwiecień, z bezprecedensowym zamrożeniem gospodarki przez niemal cały miesiąc, był inny. Zamknięcie sklepów, zakładów pracy, fabryk, bądź mocne ograniczenia w ich funkcjonowaniu, musiały niestety negatywnie odbić się na statystykach dotyczących bezrobocia.

Bezrobocie rośnie i w kolejnych miesiącach będzie nadal rosnąć. Jak wskazuje Ministerstwo Pracy, po trzech tygodniach maja było to już ponad 70 tys. osób. Jest to z jednej strony duża liczba, jeśli znowu popatrzeć na historię majowych statystyk, a z drugiej niższa w porównaniu do oczekiwań formowanych na początku pandemii. Niewątpliwie tarcze antykryzysowe dla firm zmniejszyły skalę zwolnień. Pytaniem otwartym pozostaje jednak co się stanie, gdy programy pomocowe się skończą. Wciąż niestety istnieje ryzyko, że wzrost bezrobocia teraz jest mniejszy od zakładanego, ale będzie dłużej trwał. Na razie, jak wiele na to wskazuje, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec br. powinna być bliższa 8% aniżeli 10%.


Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk