• Odbierz prezent
Majowy odczyt chińskiego PMI dla usług wyniósł 55 pkt

Główne indeksy na Wall Street ponownie zakończyły sesję na zwyżkach, nie przejmując się za bardzo rosnącymi napięciami zarówno na arenie międzynarodowej (USA-Chiny), jak i wewnątrz kraju. Ponownie największe wzrosty odnotowały spółki, które najbardziej skorzystają na otwarciu gospodarki.

Rodzi się tylko pytanie, jak dużo jeszcze paliwa (w postaci poprawiających się danych makro) będą miały indeksy do kontynuacji wzrostów? W świetle rozwijających się protestów, w których w poniedziałek na skutek starć z Gwardią Narodową zginęła jedna osoba, postawione przed gubernatorami stanowymi zadanie otwierania gospodarek zeszło na drugi plan. Na pierwszym planie jest stłumienie zamieszek, które według D. Trumpa jest robione niewystarczająco ostro. W przeciwieństwie do ameryki silniejsze wzrosty zanotowały indeksy europejskie. Z jednej strony wzrosty są wspierane przez odbijające od swoich historycznych minimów wskaźniki aktywności gospodarczej, z drugiej strony przez oczekiwania na zwiększenie przez EBC pakietu stymulacyjnego, której zapowiedź inwestorzy oczekują na jutrzejszym posiedzeniu Rady Banku Centralnego. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj rano poznaliśmy majowy odczyt chińskiego PMI dla usług, który wyniósł 55 pkt. Natomiast w trakcie dnia poznamy stopę bezrobocia w Niemczech oraz raport ADP, jak i PMI dla usług za maj dla amerykańskiej gospodarki.

Wczorajsza sesja również była udana dla polskich indeksów, gdzie obroty na całym rynku wyniosły ok. 1,3 mld zł. Ponownie indeks WIG-Energia kontynuował wzrosty, które były wspierane przez prezesa PGE o wydzieleniu aktywów węglowych. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej wzrastały akcje CCC, którym pomogła informacja o wzroście dziennego poziomu odwiedzalności centrów handlowych, co stwarza realną szansę na odrabianie strat wywołanych zamrożeniem gospodarki. Pozytywny sentyment do sektora energetycznego przełożył się również na przeszło 8% wzrost notowań Tauronu, którego kursowi zamknięcia niewiele zabrakło do poziomu 2 zł. Dodatkowo wczoraj wieczorem Enea podała komunikat o podpisaniu z PKN Orlen porozumienia ws. warunków budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka, na mocy którego Enea zmniejszy swoje zaangażowanie i stanie się udziałowcem mniejszościowym. Natomiast podana przez PGNiG informacja o opóźnieniach w uruchomieniu bloków energetycznych w Stalowej Woli i na Żeraniu, wespół ze złożeniem przez Gazprom do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargi na wynik postępowania arbitrażowego ws. obniżenia ceny gazu przesyłanego gazociągiem jamalskim może nie wspierać notowań w krótkim terminie.

WIG w układzie dziennym

Majowy odczyt chińskiego PMI dla usług wyniósł 55 pkt - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk