• Odbierz prezent
Macron spełnia żądania protestujących, jednak oni idą o krok dalej!

Demonstracje doprowadziły do ustępstw Paryża, pytanie czy spełnione zostaną również dalsze żądania. Rekordowy deficyt handlowy USA. Bezrobocie wzrosło, ale nie ma powodów do obaw.

Spread już od 0,0 pipsów

 

 SPRAWDŹ

 

Francja wycofuje się ze wzrostu akcyzy

W wyniku protestów podwyżka podatków na paliwo nie pojawi się nie tylko w pierwszej połowie, ale również w cały 2019 roku. Rząd ugiął się pod protestami społecznymi. Problemem Paryża jest to, że ruch protestujący w ciągu niemal trzech tygodni uzyskał taką siłę, że pomimo spełnienia postulatu idzie dalej. Pojawiają się żądanie wzrostu płac i emerytur. Jak sytuacja będzie się tak rozwijać, to niedługo zamiast poprawiać sytuację budżetu Macron będzie się starał by nie pogorszyła się ona zbytnio. Jest to bardzo zły sygnał dla wspólnej waluty.

Czytaj także: Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Minęło blisko 10 lat od wybuchu kryzysu finansowego. Przez większość tego okresu, realny wzrost gospodarczy w USA był mierny – średnio na poziomie 1,4%, co jest wartością około dwukrotnie mniejszą niż przed kryzysem finansowym. Dopiero szacunki PKB na rok 2018 roku wskazują na szybsze tempo wzrostu.. Czytaj
Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Wojna handlowa bez sukcesów

Pomimo prowadzonych przez Donalda Trumpa działań deficyt handlowy USA jest najwyższy od dekady. Dlaczego tak jest? Powód jest dość prosty mocny dolar i niskie podatki. W efekcie USA konsumuje i ściąga towarów na potęgę, a import kuleje. Droga waluta powoduje, że towary importowane są relatywnie tanie, z drugiej strony amerykański eksport przy tak mocnym dolarze nie jest już tak konkurencyjny. Rosnące stopy procentowe tylko dodatkowo pogłębiają ten problem ściągając coraz więcej kapitału do USA.

Rośnie bezrobocie w Polsce

Listopadowa stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 5,8% wobec 5,7% w październiku. Czy jest to powód do obaw? Jeszcze nie. Warto zwrócić uwagę, że bezrobocie co roku rośnie pod koniec prac sezonowych w rolnictwie i turystyce. Może to spokojnie tłumaczyć przyrost o 0,1%. W poprzednich latach te efekty nie były aż tak widoczne. Skoro bezrobocie spadało o ponad 1% rocznie to efekt końca prac sezonowych był neutralizowany przez spadek bezrobocia. O tym, że sytuacja na rynku pracy wciąż jest dobra świadczy fakt, że wciąż jest to wskaźnik o 0,7% niższy niż w zeszłym roku. Bezrobocie liczone metodą europejską BAEL jest jeszcze niższe i wynosi już mniej niż 4%. Warto natomiast zwrócić uwagę, że perspektywy spadku są już bardzo ograniczone, bo bezrobocie jest po prostu niskie.


 

Notowania: CAC 40

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FR40EUR/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk