• Odbierz prezent
LPP i 4 inne spółki z GPW - ostatnia okazja do zgarnięcia dywidendy

W tym tygodniu inwestorzy z GPW będą mieli ostatnią okazję by zapisać się na dywidendy 5 spółek, w tym LPP. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (z uwzględnieniem cyklu rozliczeniowego T+2; w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Ceramika Nowa Gala – 21 sierpnia (10 września)
  • LPP – 22 sierpnia (14 września)
  • K2 Internet – 23 sierpnia (23 listopada)
  • Projprzem Makrum – 24 sierpnia (12 września)
  • KBJ – 24 sierpnia (3 grudnia)

 

Największą spośród spółek, na których dywidendy można zapisać się jeszcze w tym tygodniu, jest LPP. Jest to jedna z większych spółek na warszawskim parkiecie i lider sektora odzieżowego. Spółka zajmuje się dystrybucją odzieży w Polsce, krajach Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej oraz krajach Bliskiego Wschodu. Zarządza sześcioma znanymi markami: RESERVED, Cropp, House, MOHITO, SiNSAY i Tallinder.

 

Stopa dywidendy

Pod względem stopy dywidendy wśród omawianych spółek wyróżnia się K2 Internet. Spółka przeznaczyła na dywidendę 15,6 tys. zł z zysku za 2017 rok i 2,47 mln zł z części kapitału zapasowego. Wypłaci tym samym 1,00 zł na akcję, co implikuje stopę dywidendy na poziomie 7,4%. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z wyższymi, nawet dwucyfrowymi stopami dywidendy, ale stopa zwrotu jaką oferuje K2 Internet i tak jest bardzo atrakcyjna.

Niezłą stopę dywidendy oferują także Projprzem i Ceramika Nowa Gala. W przypadku pierwszej z nich 1,10 zł dywidendy na akcję daje stopę dywidendy na poziomie 5,4%. W przypadku drugiej na jedną akcję przypada 0,05 zł dywidendy, co daje stopę dywidendy na poziomie 5,0%.

Pozostałe 2 spółki z omawianego grona oferują raczej skromne stopy dywidendy. W przypadku KBJ jest to 1,8%, a w przypadku LPP zaledwie 0,5%.

 

Historia wypłat

Najdłuższą historią wypłat dywidendowych może pochwalić się wchodząca w skład indeksu WIG20 spółka LPP. Lider sektora odzieżowego na GPW dzieli się regularnie zyskami z akcjonariuszami od dywidendy za 2009 rok. Od 3 lat wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję rośnie – w tym roku będzie to 40,00 zł. To i tak zdecydowanie mniej niż w przypadku lat 2009-2013, za które spółka wypłacała 50,00-93,60 zł dywidendy na akcję.

Spółka KBJ wypłaci szóstą dywidendę z rzędu. Ta za 2017 rok będzie ponad dwukrotnie niższa od poprzedniej, choć i tak będzie jedną z wyższych jakie spółka wypłaciła. Ceramika Nowa Gala wypłaci szóstą dywidendę na przestrzeni 7 lat. Będzie ona jednak najniższa w historii, choć wcześniej obserwowaliśmy tendencję wzrostową. K2 Internet wypłaca z kolei czwartą dywidendę z rzędu w tej samej wysokości, wcześniej wypłacił jeszcze jedną – za 2010 rok – która była dwukrotnie wyższa.

W przypadku Projprzem będziemy mieli do czynienia z piątą dywidendą na przestrzeni 10 lat. Będzie ona przy tym najwyższa w historii spółki. Projprzem wypłaca dywidendy mniej regularnie. Nie dokonywał wypłat za lata 2015-2016 i 2009-2011. W całej historii dywidendowej spółki będziemy mieli do czynienia z dwunastą wypłatą (spółka dość regularnie wypłacała dywidendy w pierwszej dekadzie XX wieku).

 

Podsumowanie

K2 Internet wydaje się dość ciekawą opcją dla inwestorów budujących portfele dywidendowe. Historia wypłat spółki jeszcze nie jest zbyt długa, ale ta stawia na stabilne wypłaty w ostatnich latach. Polityka dywidendowa K2 Internet zakłada wypłatę co roku przynajmniej połowy skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej za poprzedni rok. Wadą spółki w oczach inwestorów jest niski obrót i płynność jej akcji na giełdzie. Podobne zastrzeżenia można mieć do Projprzemu i Ceramiki Nowa Gala. Obie spółki mają dość solidną historię wypłat dywidend i stopa dywidendy za 2017 rok będzie całkiem atrakcyjna. W przypadku Ceramiki Nowa Gala jako minus dochodzi jeszcze trend spadkowy cen akcji.

Spółki z najsolidniejszą historią wypłat dywidend – LPP i KBJ – oferują bardzo niskie stopy dywidendy, co czyni je mniej atrakcyjnymi dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk