• Odbierz prezent
Lotos i Orlen - akcje, notowania, analiza spółek. Jak dziś radzą sobie polskie spółki sektora paliwowego?
fot. freepik.com

Przyglądnijmy się spółkom z sektora paliwowego. Dzisiejsza sesja na GPW już się skończyła, na jakim poziomie zatrzymały się kursy akcji spółek należących do indeksu WIG20? Lotos oraz PKN Orlen to dwie spółki, których główną działalnością jest przerób ropy na inne produkty, w tym benzyna, olej napędowy, paliwo lotnicze czy wyroby petrochemiczne. Dodatkowo koncern zajmuje się dystrybucją oraz obrotem energią elektryczną i cieplną. Poniżej w postaram się w skrócie opisać dokładną działalność każdej ze spółek.


 

Handluj CFD na indywidualne akcje najlepszych firm bez prowizji!

Przejdź do strefy klienta

Tickmill obecnie oferuje szereg popularnych kontraktów CFD na akcje USA, w tym Netflix, Amazon i Tesla, które są dostępne do handlu na potężnej platformie MT5 bez prowizji i z jednymi z najniższych spreadów na rynku. W ofercie znajduje się również dostęp do rynku Forex, Indeksów giełdowych, surowców szlachetnych, a wszystko to w konkurencyjnych spreadach.

65% inwestorów traci środki


 

 

 

Spółka PKN Orlen

PKN Orlen to grupa, która funkcjonuje w branży paliwowo-energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest przetwarzanie ropy naftowej na: tworzywa sztuczne, benzynę bezołowiową, paliwo lotnicze i oleje opałowe oraz napędowe. Jednym z zadań spółki jest także poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów. Mimo to większość z nas utożsamia spółkę jako właściciela ogromnej sieci stacji paliw ORLEN. Od roku 2018 funkcję prezesa sprawuje Daniel Obajtek. Akcjonariat PKN ORLEN S.A.: ponad 27% akcji spółki należy do Skarbu Państwa, blisko 8% należy do Nationale Nederlanden, a z kolei 6,43% do Aviva.  

 

Notowania PKN Orlen

 

 

Kurs otwarcia

78.62

Kurs bieżący

73.64

Najwyższy kurs

76.5

Najniższy kurs

73.32

 

Kurs akcji ORLEN SA

 

 

Spółka Lotos

Grupa Lotos to jeden z największych koncernów naftowych w Polsce, zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej i sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Grupa prowadzi zatem działalność wydobywczą, rafineryjną oraz handlową. Spółka jest producentem i dostawcą benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, paliwa lotniczego oraz ciężkiego oleju opałowego. Od 2005 roku Grupa Lotos jest notowania na GPW, obecnie wchodzi także w skład Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20.

 

Akcje spółki Lotos

 

 

Kurs otwarcia

60.58

Kurs bieżący

55.44

Najwyższy kurs

58.92

Najniższy kurs

55.16

 

Kurs i notowania spółki LOTOS SA


Adrian Baranowicz

Redaktor portalu FXMAG. Związany z rynkiem kapiałowym nieprzerwanie do 2018 roku, trader z wyboru i zamiłowania. Aktywny między innymi na rynkach surowcowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk