• Sklep
  • Odbierz prezent
Londyński skarbiec w rękach Chińczyków
Z artykułu dowiesz się:

- Jak Chiny wchodzą na globalny rynek fizycznego złota

Chiny zapewniają nie tylko ogromny popyt na złoto. Kraj ten stara się coraz mocniej zaistnieć na światowym rynku tego kruszcu. Chiński ICBC Standard Bank, największy światowy bank według wielkości aktywów, kupił właśnie największy londyński skarbiec złota. W ubiegłym tygodniu ICBC został uczestnikiem London Bullion Market Association Tym samym, po zakupie skarbca, ICBC uzyskał pełny i bezpośredni dostęp do globalnego centrum obrotu fizycznym złotem. Londyn jest światowym centrum obrotu złotym kruszcem (choć za najwięszke obroty tym metalem odpowiada Azja) i tylko w zeszłym roku zawierano tam transakcje o łącznej wartości ok 5 bilionów dolarów. Handel złotem odbywa się w Londynie już od ponad 300 lat.

 

Zakupiony przez Chińczyków skarbiec jest w stanie przechowywać 2000 ton złota i innych metali szlachetnych. Według obecnych cen może się tam pomieścić złoto o wartości nawet 90 bilionów dolarów. Zakup skarbca umożliwi Chińczykom na rozszerzenie usług rozliczania i procesowania transakcji.

Skarbiec został odkupiony od banku Barclays, który zdecydował się na wycofanie z handlu metalami szlachetnymi. Barclays znalazł się w gronie banków oskarżonych o manipulowanie fixingiem cen złota i srebra przez władze USA i UE. Zakupiony skarbiec powstał w 2012 roku, a jego lokalizacja nie jest znana.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk