• Odbierz prezent
LicheChat, PKO BP, Comarch i 5innych spółek z GPW - ostatnia okazja do zgarnięcia dywidendy

W tym tygodniu inwestorzy z GPW będą mieli ostatnią okazję by zapisać się na dywidendy 8 spółek – wśród nich znajdziemy kilka gorących marek, takich jak PKO BP, Comarch, czy Livechat. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (z uwzględnieniem cyklu rozliczeniowego T+2; w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Rawlplug – 6 sierpnia (24 sierpnia)
  • PKO BP – 6 sierpnia (22 sierpnia)
  • Comarch – 8 sierpnia (31 sierpnia)
  • ATM – 8 sierpnia (17 sierpnia)
  • CNT – 9 sierpnia (6 września)
  • Hydrotor – 10 sierpnia (6 września)
  • Makarony Polskie – 10 sierpnia (28 sierpnia)
  • LiveChat – 10 sierpnia (21 sierpnia)*

*Walne zgromadzenie akcjonariuszy LiveChat ma podjąć decyzję w sprawie dywidendy 7 sierpnia.

 

Stopa dywidendy

Pod względem stopy dywidendy zdecydowanie spośród powyższego grona spółek wyróżnia się ATM. Walne zgromadzenie spółki zdecydowało o wypłacie89,4 mln zł w formie dywidendy, choć zyska za 2017 rok wyniósł 28,0 mln zł i zarząd rekomendował przeznaczenie go na  pokrycie straty za rok 2016 i uzupełnienie kapitału zapasowego. Na jedną akcję spółki przypadnie aż 2,46 zł dywidendy, co daje stopę dywidendy na poziomie 22,8% - to jak na razie najwyższa wypłata w tym roku na GPW pod względem stopy dywidendy.

Pozostałe spółki wymienione wyżej oferują zdecydowanie niższe stopy dywidendy, choć część z nich i tak jest atrakcyjna. W przypadku CNT jest to 5,4%, a w przypadku Makaronów Polskich 5,0%. Nieźle wyglądają także dywidendy, które mają wypłacić Hydrotor i Rawlplug – stopy dywidendy w tych przypadkach to odpowiednio 4,6% i 3,9%.

Spośród powyższego grona spółek warto jeszcze zwrócić uwagę na spółkę LiveChat. Teraz zamierza ona wypłacić 0,89 zł dywidendy na akcję, co daje niezbyt wysoką stopę dywidendy na poziomie 2,9%. Należy jednak pamiętać, że spółka wypłaciła już wcześniej 2 zaliczki na poczet dywidendy za 2017 rok – w styczniu i w lipcu. Łącznie z zaliczkami dywidenda za 2017 rok wyniesie 1,77 zł na akcje. Dla inwestorów, którzy kupili akcje na początku stycznia stopa dywidendy wyniesie 4,1% (cena akcji spółki była wtedy wyższa niż obecnie o ponad 1/3.

 

Historia wypłat

Najmocniejszą historię wypłat w gronie omawianych spółek ma Hydrotor, który na przestrzeni ostatniej dekady za każdym razem dzielił się zyskiem z akcjonariuszami. Wysokości wypłat są dość stabilne – dywidenda za 2017 rok będzie szóstą z rzędu w tej samej kwocie.

W przypadku PKO BP będziemy mieli z siódmą dywidendą na przestrzeni dekady. Od poprzedniej dzielą nas 3 lata przerwy. W tym okresie spółka nie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami głównie ze względu na wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. W przypadku zysku za 2017 rok KNF zezwolił spółce na wypłatę do 25% zysku. Przez to PKO BP wypłaci najniższą dywidendę w swojej historii.

Rawlplug wypłaci szóstą dywidendę na przestrzeni 7 lat i piątą z rzędu. Wszystkie dywidendy w tym okresie wypłacane były w tej samej kwocie.

Piątą dywidendę z rzędu wypłaca LiveChat i w przypadku tej spółki mamy do czynienia z systematycznie rosnącą wartością dywidendy. Jej wielkość rośnie każdego roku o ponad 0,30 zł na akcję.

Pozostałe spółki wypłacają 5 dywidendę w tej dekadzie (z wyjątkiem Makaronów Polskich, które wypłacają czwartą dywidendę (z rzędu)). W ich przypadku regularność wypłat jest jednak mniejsza.

 

Podsumowanie

Choć ATM wyróżnia się zdecydowanie pod względem wysokości dywidendy, to nie ma co oczekiwać, że takie wypłaty będą podtrzymane w kolejnych latach.  Spółka wypłaca dywidendy dość nieregularnie (od poprzedniej mieliśmy 2 lata przerwy) i wszystkie poprzednie było ponad 10-krotnie niższe. Przy wypłacie dywidendy za 2017 rok wspomagano się przy tym kapitałami zapasowymi, gdyż wielkość wypłaconej kwoty będzie ponad 3-krotnie wyższa od zysku za 2017 rok.

Najciekawszymi opcjami dywidendowymi w omawianym gronie wydają się być Hydrotor i Livechat. Pierwsza z tych spółek oferuje całkiem atrakcyjną stopę dywidendy. Ma również świetną historię wypłat, pozwalającą oczekiwać podobnej wielkości wypłat w przyszłości. Z kolei historia wypłat LiveChata nie jest już aż tak długa, ale za to ma wyraźną wzrostową tendencję, dzięki której stopa dywidendy za 2017 rok jest już całkiem atrakcyjna. Przewagą LiveChata nad Hydrotorem jest zdecydowanie wyższa płynność.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk