• Odbierz prezent
LiveChat, Agora i 13 innych spółek z GPW - ostatnia okazja do zgarnięcia dywidendy

W tym tygodniu inwestorów z GPW czeka kolejny gorący okres sezonu dywidendowego. W najbliższych dniach będą mieć oni ostatnią okazję do zapisania się na dywidendy 15 spółek z warszawskiej giełdy. Bardziej znane z nich to np. LicheChat i Agora. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (z uwzględnieniem cyklu rozliczeniowego T+2; w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

 • Delko - 9 lipca (31 lipca)
 • Berling - 9 lipca (27 lipca)
 • Hortico - 10 lipca (27 lipca)
 • PGS Software - 10 lipca (31 lipca)
 • Agora - 11 lipca (2 sierpnia)
 • Eurohold Bulgaria AD - 11 lipca (27 sierpnia)
 • Wojas - 11 lipca (31 lipca)
 • Stalprodokt - 11 lipca (31 lipca)
 • Makolab - 11 lipca (3 sierpnia)
 • Korporacja KGL - 12 lipca (30 lipca)
 • XPlus - 12 lipca (20 sierpnia)
 • LiveChat Software - 12 lipca (23 lipca)
 • Medicalgorithmics - 12 lipca (30 lipca)
 • Orbis - 13 lipca (3 sierpnia)
 • AS Silvano Fashion - 13 lipca (24 lipca)

 

Stopa dywidendy

Wśród wymienionych wyżej spółek znajduje się jedna, która oferuje dwucyfrową stopę dywidendy. Jest to XPlus, który na wypłatę dywidendy przeznaczył 2,02 mln zł (w tym 269 tys. zł z kapitału zapasowego. Na jedną akcję spółki przypada 0,03 zł, co daje stopę dywidendy na poziomie 10,7%. Spółka ta zdecydowanie wyróżnia się w tym tygodniu pod względem stopy dywidendy. Kolejną spółką z najwyższą stopą dywidendy jest bowiem AS Silvano Fashion. W jej przypadku 0,85 zł dywidendy na akcję daje 6,3% stopy dywidendy. A miarę atrakcyjne stopy dywidendy oferują także Delko (4,6%), PGS Software (4,3%) i Agora (4,0%), która wypłatę w dywidendy w całości pokrywa kapitałem zapasowym. Warto odnotować, że PGS Software, który ma wypłacić 0,48 zł dywidendy na akcję pod koniec ubiegłego roku wypłacił już 0,14 zł zaliczki na poczet dywidendy. Stopa dywidendy liczona dla osób, które posiadały przed wypłatą zaliczki nie jest jednak wyższa, gdyż od grudnia cena akcji spółki spadła.

Wśród 15 wymienionych spółek warto zwrócić uwagę także na LiveChat. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z drugą zaliczką na poczet dywidendy. Pierwsza została wypłacona w styczniu, a w sierpniu zostanie wypłacona finalna transza. Aktualna zaliczka ma taką samą wysokość jak poprzednia (0,44 zł na akcję), a łącznie dywidenda za rok obrotowy 2017/2018 ma wynieść 1,77 zł na akcję. Stopa dywidendy dla osób, które otrzymały już jedną zaliczkę i będą czekać na wypłatę pełnej sumy dywidendy jest już zdecydowanie bardziej atrakcyjna.

 

dywidendy gpw

 

Historia wypłat

3 spośród analizowanych spółek w ostatniej dekadzie wypłacały dywidendę dziewięciokrotnie. Są to AS Silvano Fashion, Stalprodukt i PGS Software. Najciekawiej wygląda historia wypłat ostatniej z nich, gdyż PGS Software systematycznie podnosi wysokość wypłaty przypadającej na jedną akcję – z 0,04 zł za 2009 rok do 0,62 zł za 2017 rok. Od wypłaty dywidendy za 2013 rok spółka praktykuje wypłaty zaliczkowe, a wysokość zaliczek również systematycznie rośnie. Względnie wzrostową tendencję widać także w przypadku wypłat AS Silvano Fashion, ale dywidenda za 2017 rok będzie ponad dwukrotnie niższa od poprzedniej, która była rekordowa. W ubiegłym roku spółka w większości pokrywał jednak wypłatę z kapitału zapasowego, a w tym nie korzysta z takiej opcji.

W przypadku spółek Makolab i Berling będziemy mieli do czynienia z ósmą dywidendą z rzędu. W przypadku pierwszej z nich z początku wysokość dywidendy szybko rosła, ale drugi rok z rzędu spada i jest wyraźnie niższa od rekordowych poziomów. Aktualna dywidenda Berling również będzie znacząco niższa od poprzedniej.

Siódmą dywidendę z rzędu wypłaca Orbis (stabilna tendencja wzrostowa). Szóstą wypłaca Medicalgorithmics (tendencja wzrostowa; dywidenda za 2017 rok niższa od poprzedniej). Piątej wypłaty z rzędu dokonują z kolei Wojas, Hortico i LiveChat. Ostatnia z tych spółek może pochwalić się stabilnie rosnącą wysokością dywidendy.

 

Podsumowanie

Choć zdecydowanie najwyższą stopę zwrotu spośród spółek, na których dywidendy można zapisać się w tym tygodniu, oferuje XPlus to z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe ma ona dwa poważne minusy. Pierwszy to słaba historia wypłat – Xplus wcześniej wypłacił dywidendę za rok 2016, ale nie wypłacał jej za okres 2012-2015 (poprzednich wypłat dokonano za lata 2010-2011). Dodatkowo, spółka ma bardzo niski free float (poniżej 10%) i bardzo niską płynność na rynku.

Ciekawie wygląda za to AS Silvano Fashion. Stopa dywidendy w przypadku tej spółki jest całkiem atrakcyjna, a długa i niezła historia wypłat sprawia, że wygląda ona na wiarygodną spółkę dywidendową. Płynność spółki na rynku nie jest bardzo wysoka, ale zadowalająca dla mniejszych inwestorów. Warta uwagi jest również spółka PGS Software. Plusem jest tutaj nie tylko w miarę atrakcyjna stopa dywidendy, ale również nawet mocniejsza niż w przypadku AS Silvano Fashion historia wypłat i przyzwoita płynność.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk