• Odbierz prezent
litewskie biuro
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie są kulisy giełdowego debiutu Novaturas

Warszawska giełda powita w marcu litewską spółkę. Wspomnianą spółką jest największe w krajach nadbałtyckich biuro podróży – Novaturas. W marcu biuro podróży zaliczy podwójny debiut na GPW i na Nasdaq w Wilnie. Dzięki świetnym wynikom sprzedażowym, spółka prognozuje rekordowy rok. Jaką inwestycją okażą się akcje Novaturas?

 

 

Inwestycja w Novaturas

Biuro podróży działające na terenie Litwy, Łowy i Estonii wkrótce zadebiutuje na dwóch parkietach – warszawskim i wileńskim. Cena maksymalna akcji wynosi 13,5 euro (ok. 56,11 zł).Novaturas, w sytuacji gdy popyt przewyższy podaż, przewiduje dodanie jeszcze 1,2 mln akcji, co daje w efekcie cenę maksymalną oferty na poziomie 290 mln zł. Od dziś do 7 marca, inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje. Polscy inwestorzy, mogą dokonać zapisu m.in. w DM PKO BP lub też DM mBanku i BM Alior Banku.

 

Novaturas w liczbach

Ubiegły rok przyniósł spółce sukces. Począwszy od rosnącej liczby klientów po dobre wyniki finansowe. W 2017 roku biuro turystyczne zyskało o 30% więcej klientów, co w efekcie daje liczbę 233 tys. Jeszcze większe tempo wzrostu wykazały rosnące o 39% przychody, które wyniosły 600 mln zł. Zysk netto Novaturas wyniósł 34 mln zł. Dla spółki w 2018 roku pisze się optymistyczny scenariusz. Jak informuje prezes biura – Linas Aldonis, Novaturas wyprzedało już 40% swojej wakacyjnej oferty na 2018 rok. Sprzedaż podróży na lato 2018 wzrosła o 84% (dane z 31.12.17).

Prognozy dla spółki są równie optymistyczne, jak informacje prezesa Aldonisa. Rok 2018 ma być dla Novaturas rekordowym. Na wysokie wyniki może wpłynąć dobra sytuacja makroekonomiczna w krajach nadbałtyckich, m.in. wzrost PKB, czy niskie bezrobocie. Do 2020 roku zysk netto Novaturas ma przekroczyć 10 mln euro.

 

O Novaturas

Novaturas to największe biuro podróży działające w trzech krajach nadbałtyckich: Litwie, Łotwie i Estonii. Turystów obsługuje od 1999 roku. Jak komentuje prezes Linas Aldonis, biuro nie ma zamiaru inwestować w majątek trwały taki jak hotele czy środki transportu. Założeniem jest rozwijanie dotychczasowych usług. Czyli obsługa wycieczek czarterowych, lotniczych i autokarowych na około 30 kierunkach (m.in. Turcja, Grecja, Bułgaria,Włochy, Dubaj). Biuro podróży chce rozwijać wycieczki, które obsługiwane są głównie z lotniska w Wilnie, a w przyszłości również z lotniska w Mińsku.

Jak na ten moment, Novaturas nie zamierza wejść na polski rynek turystyczny.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk