• Odbierz prezent
litecoin tokenpay

Litecoin Foundation wraz ze szwajcarską firmą TokenPay we wtorek 10 lipca weszły w posiadanie niemal 10% udziałów niemieckiego banku WEG Bank AG. Jest to rezultat strategicznej współpracy pomiędzy fundacją Litecoin a TokenPay, zajmującym się płatnościami kryptowalutowymi i ich integracją z transferami walut fiducjarnych.

 

 

Udziały niemieckiego WEG Bank zostały zakupione przez TokenPay i przekazane na rzecz Litecoin Foundation w ramach porozumienia, na mocy którego fundacja będzie dostarczać TokenPay wsparcie techniczne oraz marketingowe związane z rozwojem technologii blockchain.

W ramach współpracy Litecoin Foundation dostarczy TokenPay zaawansowane rozwiązania i możliwości, pozwalające szwajcarskiej firmie na rozwój działalności w zakresie walut cyfrowych.

Wśród wspomnianych rozwiązań wymienione zostały rozwój technologiczny kryptowaluty TPAY, nazywanej TokenPay „najbezpieczniejszą kryptowalutą” oraz powstanie zdecentralizowanej giełdy walut cyfrowych eFin. Długofalowa współpraca będzie również obejmować powstanie TokenSuisse Asset Management, zarządzającego aktywami i produktami strukturyzowanymi (złożonymi z kilku innych instrumentów finansowych), stworzenie systemu zatwierdzania transakcji multisignature (wymagających przynajmniej dwóch z góry ustalonych podpisów kryptograficznych) oraz platformy WEG Bank FinTech, która zapewni dostęp konsumentom do kard płatniczych TokenPay, umożliwiających transakcje na poziomie krypto-fiat.

 

Charlie Lee, twórca Litecoina (LTC) wypowiedział się na temat kooperacji z TokenPay i pozyskania 9.9% akcji WEG Bank:

„Partnerstwo to korzystna sytuacja zarówno dla Litecoina, jak i TokenPay. Czekam z niecierpliwością na integrację Litecoina z WEG Bank AG i wieloma usługami, które ma on do zaoferowania, tak aby kupno i sprzedaż LTC była prosta i dostępna dla każdego. Jestem też podekscytowany współpracą z TokenPay w ramach budowy zdecentralizowanej giełdy eFin.”

 

Wg Matthiasa von Hauffa, założyciela i prezesa WEG Bank, kooperacja może wydawać się nieoczekiwana ze względu na konserwatywny charakter banków, jednak przyszłość bankowości opiera się na adopcji nowych metod płatności, w tym tych opartych o kryptowaluty.

TokenPay w kwietniu ogłosił również współpracę z zespołem kryptowaluty Verge (XVG), w ramach której powstanie karta płatnicza, umożliwiająca dokonywanie codziennych transakcji za pomocą XVG. Nie podano jednak żadnych szczegółowych informacji dotyczących terminu i specyfikacji karty.

TokenPay już w maju zdecydował się na zakup nieznanej liczby akcji WEG Bank, informując że w przyszłości również planuje pozyskanie kolejnej części udziałów banku.

Przejęcie udziałów spółki akcyjnej zgodnie z niemieckim prawem nie może odbyć się bez zezwolenia regulacyjnego powyżej 10% akcji, stąd też dokonano zakupu maksymalnej możliwej wartości, wynoszącej 9,9%.

 

Opisywana kooperacja jest kolejnym zwiastunem zbliżającej się konwergencji tradycyjnej bankowości z walutami cyfrowymi i technologią blockchain.

Czytaj także: SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

Międzynarodowe transakcje bankowe realizowane przez sieć SWIFT będą zauważalnie szybsze dzięki powszechnej adaptacji przez banki tzw. aktualizacji GPI. Ma ona zapewnić do końca 2020 r. średni czas księgowania międzynarodowych transferów walutowych w czasie krótszym niż 30 minut. Czy banki czują zagr.. Czytaj
SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

 

Wiadomość o pozyskaniu przez Litecoin Foundation wpłynęła pozytywnie na kurs Litecoina, chwilowo wynosząc cenę powyżej 80 dolarów, co jednak nie zdołało zdominować trwającego od ponad pół roku ruchu podażowego, skorelowanego z globalnym trendem spadkowym na rynku kryptowalut. Obecnie LTC jest notowany po 76 dolarów.

Litecoin jest drugą kryptowalutą w historii, po bitcoinie, i zarazem pierwszym altcoinem, powstałym w październiku 2011 r. Jego twórcą jest Charlie Lee, który stworzył LTC na bazie kodu źródłowego bitcoina. Litecoin obecnie ma ponad 4 mld kapitalizacji rynkowej i znajduje się na 6 miejscu w rankingu walut cyfrowych.

Litecoin Foundation jest organizacją non-profit zarejestrowaną w Singapurze, której celem jest promocja tecnhologii blockchain oraz kryptowaluty Litecoin. Fundacja nie jest emitentem LTC, gdyż kryptowaluta jest zdecentralizowana i otwartoźródłowa. W zarządzie fundacji zasiada twórca LTC, Charlie Lee, który w grudniu 2017 r. postanowił sprzedać wszystkie posiadane Litecoiny, aby nie być oskarżanym o próby wpływania na cenę LTC dla własnych korzyści finansowych.

 

TokenPay to szwajcarska firma oferująca rozwiązania płatnicze w oparciu o kryptowaluty i waluty fiducjarne. W grudniu 2017 r. zebrała ponad 40 mln dolarów podczas trwającego 10 dni ICO, w ramach którego sprzedano tokeny TokenPay.

Kryptowaluta TPAY nazywana jest przez twórców „najbezpieczniejszą kryptowalutą”, co jednak pozostawia wiele wątpliwości. TPAY oparty jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake i teoretycznie ma zapewniać anonimowość dzięki sieci TOR, jednak takie rozwiązanie, wykorzystywane również w Verge, nie sprawia, że kryptowaluta może być uznana za private-coina, takiego jak Zcash (ZEC), czy Monero (XMR).

 

WEG Bank AG to niemiecki niemiecki bank założony w 2015 r., działający głównie w obszarze nieruchomości. W ramach współpracy z Litecoin Foundation i TokenPay zostanie stworzona autonomiczna jednostka organizacyjna pracująca nad rozwojem nowych technologii Fintech, opartych o blockchain. Trudno jednak uznać WEG Bank za liczącą się instytucję na niemieckim rynku bankowości, o czym nie informowano w medialnych doniesieniach, przeszacowując istotność wiadomości o nabyciu kolejnej części akcji przez TokenPay. Można jednak mieę nadzieję, że udana współpraca pomiędzy bankiem a podmiotami związanymi z walutami cyfrowymi zainteresuje większe podmioty podobnymi kooperacjami na większa skalę.

TokenPay obecnie udostępnił możliwość zapisów na kartę płatniczą WEG Bank, mającą w przyszłości zapewnić płatności za pomocą kryptowalut, wraz z wypłatami z bankomatu na całym świecie. 

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk