• Odbierz prezent
Lisk stanie się gotowym produktem. Lisk Core 1.0 wystartował - co to oznacza?

W środę 29 sierpnia miało miejsce jak dotąd najważniejsze wydarzenie w krótkiej historii platformy i kryptowaluty Lisk (LSK) - implementacja Lisk Core w wersji 1.0 została pomyślnie przeniesiona z sieci testowej (testnet) na sieć główną (mainnet), co jest równoznaczne z tym, że Lisk zakończył ważny krok na długiej drodze do stania się gotowym produktem, dotychczas znajdującym się w fazie trwających od wielu miesięcy testów. Obecnie większość z giełd kryptowalut wstrzymała handel LSK do początku września, stąd też większa zmienność cenowa na parach walutowych z Lisk może pojawić się dopiero po otwarciu rynku na giełdach.

 

AKTUALIZACJA (30 sierpnia): handel parami walutowymi z LSK został przywrócony na wszystkich giełdach kryptowalut

 

Udana migracja na sieć główną

Do migracji Lisk Core 1.0 na sieć główną (mainnet) doszło na wysokości bloku transakcyjnego 6 901 027, który zgodnie z planem został dodany do blockchaina po godz. 11:17. Mimo, że proces przeszedł bez komplikacji, nie zaleca się dokonywania transakcji przez dobę po jego zakończeniu. Użytkownicy powinni zaktualizować aplikację Lisk Hub do wersji 1.0.0, portfel Lisk Nano do wersji 2.0.0, zaś developerzy zobowiązani są do uaktualnienia samego Lisk Core, jak i również m.in. Lisk Commander (interfejs programistyczny).

Przejście Lisk Core na mainnet miało odbyć się już w czwartym kwartale 2017 r., zespół developerski uznał jednak, że chce skupić się na szeroko zakrojonych testach oraz rozbudowanej kontroli jakości (program Quality Assurance), tak aby finalna wersja programu działała bez komplikacji. 21 lutego 2018 r. miał miejsce tzw. relaunch Liska, podczas którego zaprezentowano długoterminowe plany rozwoju projektu oraz odświeżono identyfikację wizualną (m.in. logotyp i witrynę internetową). Od tego wydarzenia notowania LSK systematycznie spadały z poziomu ok. 28 dolarów, do obecnych niewiele ponad 5 USD, mimo że wielu inwestorów doszukiwało się w nim szansy na wzrosty powyżej szczytowych poziomów ze stycznia (ponad 39 dolarów).

Pod koniec czerwca i na początku sierpnia zespół Lisk przeprowadził proces dwukrotnego uruchomienia Lisk Core w otwartej sieci testowej, przygotowując się do finalnej migracji na sieć główną i jednocześnie pozwalając użytkownikom na testowe wykorzystanie platformy.

Prace nad gotową wersją Lisk Core 1.0 trwały od 2016 r. i podczas ich trwania wprowadzono ponad 8 tys. zmian w kodzie źródłowym, a także naprawiono ponad tysiąc zgłoszonych przez społeczność Lisk problemów. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Lisk był jednym z najbardziej aktywnych projektów pod względem pracy włożonej w rozwój kodu źródłowego, plasując się obecnie na wysokim, szóstym miejscu.

Czytaj także: Relaunch Liska - więcej dymu niż ognia

Za nami rebranding projektu Lisk, nazwany przez jego twórców relaunchem (z ang. wznowienie). Konferencja związana z tym ruchem, która była również okazją dla deweloperów do nakreślenia długoterminowych planów, wywołała wyraźne ruchy na rynku kryptowalut  - wolumen obrotu kryptowalutą wyraźnie wzrósł.. Czytaj
Relaunch Liska - więcej dymu niż ognia

 

Uzasadniony brak reakcji ceny

Mimo, że samemu przejściu Lisk Core 1.0 na mainnet nie towarzyszyły duże ruchy cenowe, łatwo dostrzec że inwestorzy zwiększyli swoje zainteresowanie projektem Lisk przed tym istotnym wydarzeniem. Notowania LSK zyskały niemal 20% na wartości w ciągu tygodnia. Warto pamiętać, że na czas migracji Lisk Core na główną sieć, praktycznie wszystkie z giełd kryptowalut, oferujących Lisk na swojej platformie tymczasowo zawiesiły handel tym instrumentem, nierzadko blokując również możliwość wypłat i wpłat. Większość giełd przywróci obrót LSK od 3 września, czemu może towarzyszyć duża zmienność cenowa, trudno jednak określić czy dominację przejmie ruch popytowy.

Obecna wycena LSK wynosi 5 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 547,5 mln dolarów (22. miejsce w rankingu CoinMarketCap)

 

lisk notowania

Notowania LSK/USD, wykres miesięczny, źródło: CoinPaprika

 

Czym jest Lisk Core?

Lisk Core jest głównym elementem spajającym ekosystem Lisk i określającym jego funkcjonowanie. Jest to program (rozumiany jako zbiór reguł), na którym oparty jest protokół Lisk, odpowiadający za decentralizację (opartą na rozproszonych węzłach), określający sposób uzyskiwania konsensusu w sieci, zapewniający stabilność i bezpieczeństwo blockchain. Każdy węzeł w sieci Lisk musi posiadać aktualną wersję Lisk Core (obecnie w wersji 1.0), aby móc w niej funkcjonować i poprawnie komunikować się z innymi węzłami.

Przed uruchomieniem pierwszej wersji Lisk Core w mainnecie, obowiązujące były testowe wersje oprogramowania (ostatnia wersja to 0.9.16). Wraz z aktualizacją Lisk Core do wersji 1.0, dokonano niezbędnej aktualizacji wszystkich elementów ekosystemu Lisk, takich jak: Explorer, Commander, Elements (biblioteka JavaScript dla developerów Lisk), Hub (rozbudowany portfel z eksploratorem bloków i możliwością głosowania na delegatów) oraz Nano (starsza wersja portfela).

Pierwsza nie testowa wersja oprogramowania dostępna w sieci głównej oznacza, że Lisk wykonał istotny krok na drodze do stania się gotowym produktem, który w przyszłości zapewni developerom możliwość programowania m.in. zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz sidechainów (pobocznych łańcuchów bloków). 

 

Obietnice stają się faktami

Mimo, że wciąż większość z blockchainowych projektów znajduje się w fazie rozwijania konceptu i oferowania obietnic, kolejne duże platformy kryptowalutowe podążają zgodnie ze swoim planem rozwoju i uruchamiają gotowe wersje oprogramowania w sieciach głównych. Największym z projektów, który stał się ostatnio niezależnym ekosystemem, oferującym obiecane funkcje jest platforma EOS. Warto wspomnieć również o niezwykle ambitnym projekcie TRON (TRX), który również uruchomił swoją własną sieć, a także o platformie predykcyjnej Augur (REP), która jest najbardziej rozbudowaną zdecentralizowaną aplikacją opartą na sieci Ethereum (ETH).


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk