• Sklep
  • Odbierz prezent
Lira turecka mocno w górę! Dolar kanadyjski odrabia straty. Mieszane nastroje na kursie franka. Podsumowanie tygodnia

Mieszanie wypadły waluty z tzw. bezpiecznych przystani, czyli jen i frank. Teoretycznie jednak utrzymujące się napięcie na globalnych rynkach, nie daje powodów do ich osłabienia.


Kurs korony norweskiej i szwedzkiej - korekta w ostatnim tygodniu

Korekcie poddały się waluty skandynawskie. Wcześniejsze oczekiwania związane z podwyżkami stóp procentowych przez Norges Bank i Riksbank, które wzrosły po publikacji lepszych danych inflacyjnych, zostały przyćmione przez utrzymujące się globalne ryzyko, na które te waluty są wrażliwe.


Pokaż aktualne notowania!

Dodatkowo koronie norweskiej mogła szkodzić spadająca ropa. W przyszłym tygodniu mamy kluczowe posiedzenia Riksbanku (24.10) i Norges Banku (25.10).


Kurs dolara kanadyjskiego próbuje odrobić straty

Decyzja Banku Kanady może być, za to kluczowa dla kursu dolara kanadyjskiego, który w ostatnich dniach próbował odrabiać straty. Oczekiwania związane z podwyżką stóp o 25 p.b. podczas posiedzenia 24.10 są bardzo duże, stąd ewentualne rozczarowanie mogłoby wstrząsnąć kursem dolara kanadyjskiego CAD’a. Niemniej duży wpływ będzie mieć też komunikat na bazie którego rynek będzie mógł ocenić szanse na kolejne podwyżki w 2019 r. (na razie spekuluje się o minimum dwóch). Na to wpływ może mieć ratyfikacja USMCA (następczyni porozumienia NAFTA), co do której zaczynają się jednak pojawiać wątpliwości, czy dojdzie do tego w tym roku. Najlepiej w zestawieniach radziły sobie waluty Antypodów, zwłaszcza  dolar nowozelandzki NZD. To zasługa wyższych danych nt. inflacji CPI za III kwartał, które pozwalają budować oczekiwania dotyczące polityki RBNZ. Z kolei AUD nie przejął się zbytnio pogarszającą sytuacją w Chinach, oraz słowami wiceprezesa RBA, że na odbicie w płacach trzeba będzie jeszcze nieco zaczekać.


Mocny wzrosty liry tureckiej!

Na rynkach w schodzących prym wiodła turecka lira wspierana oczekiwaniami na poprawę relacji z USA (po uwolnieniu pastora Brunsona), a także możliwą kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Bank Turcji 25.10. Mocno zachowywały się też brazylijski real wspierany dobrymi sondażami przed II turą wyborów prezydenckich 28.10, rosyjski rubel, oraz południowoafrykański rand.

Na drugim biegunie znalazło się peso (ryzyko opóźnienia ratyfikacji USMCA przez amerykański Kongres, oraz powrót ostrzejszej retoryki Trumpa nt. granicy USA-Meksyk), a także waluty naszego regionu (wrażliwość na wahania EURUSD). W kraju mieliśmy słabsze odczyty dynamiki płac, produkcji przemysłowej, oraz sprzedaży detalicznej, które mogą sugerować hamowanie wzrostu gospodarczego.

Notowania: USDTRY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDTRY/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk