• Odbierz prezent
banki centralne lipiec

Lipcowe posiedzenia banków centralnych mogą nie przynieść rynkowi walutowemu tak dużej zmienności jak te z ubiegłego miesiąca. Liczba istotnych posiedzeń będzie mniejsza, a w dużej mierze również ich waga. W niektórych przypadkach dni z posiedzeniami decyzyjnymi mogą wiązać się z jednak wysoką zmiennością notowań poszczególnych walut. W szczególności może to dotyczyć dolara kanadyjskiego.

 

Po czerwcu, który obfitował w posiedzenia istotnych banków centralnych, nadchodzi lipiec, który pod tym względem będzie niezbyt ciekawym miesiącem. Będziemy mieli do czynienia z tylko 4 posiedzeniami decyzyjnymi, z których większość może okazać się niezbyt ważna dla rynku walutowego. Wyjątkiem będzie tutaj posiedzenie Banku Kanady, a pewien potencjał ma jeszcze posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

 

Decyzje banków centralnych w 2018 roku

banki centralne 2018

 

RBA – coraz mniejszym źródłem ryzyka dla AUD?

Sesję posiedzeń w tym miesiącu ponownie rozpoczyna RBA. Znów jednak nie spodziewamy się na rynkach fajerwerków – w ostatnich miesiącach decyzje RBA nie poruszały zazwyczaj mocno kursem dolara australijskiego, najczęściej nieznacznie osłabiając AUD. Podobne ryzyko dotyczy lipcowego posiedzenia. Należy przy tym odnotować, że oczekiwania ekonomistów i rynków co do podwyżek stóp procentowych wyraźnie spadły w ostatnim czasie i wskazują dopiero na przyszły rok. To sprawia, że przestrzeń do negatywnych zaskoczeń jest coraz mniejsza.

 

Bank Kanady – niepewność wokół podwyżki stóp

Zbliżające się posiedzenie decyzyjne BoC powinno być najważniejszym wydarzeniem lipcowej sesji banków centralnych. Istnieje spora szansa, że decydenci z Kanady postanowią dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych w trwającym od ubiegłego roku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Co istotne oczekiwania rynków i ekonomistów nie są tutaj jednoznaczne. Opcja podwyżki ma aktualnie nieznaczną przewagę, ale jeśli któryś z wariantów nie zyska do czasu 11 lipca większego prawdopodobieństwa, to sama decyzja może mocno wstrząsnąć kursem dolara kanadyjskiego. Niezależnie od tego jaka ona będzie. Jeszcze po majowym posiedzeniu oczekiwania co do podwyżki stóp w lipcu wyraźnie rosły, dzięki jastrzębiej retoryce decydentów. Później jednak mocno spadły, do czego przyczyniły się gorsze dane makroekonomiczne. Wystarczy wspomnieć choćby o ostatnich odczytach dotyczących inflacji, które negatywnie odbiły się na kursie CAD. Do czasu najbliższego posiedzenia czekają nas jeszcze jedne bardzo ważne dane – z rynku pracy (6 lipca). Mogą one być dla rynku istotnym wskaźnikiem i przeważyć oczekiwania na którąś ze stron.

 

Europejski Bank Centralny – spokojny lipiec po emocjonującym czerwcu?

W kontekście działań EBC kluczowe posiedzenie Rady Prezesów miało miejsce w czerwcu, gdy podjęto decyzje dotyczące dalszego losu programu QE. Postanowiono, że program zostanie przedłużony do końca roku, ale od października skup będzie prowadzony w tempie 15 mld euro miesięcznie (obecnie jest to 30 mld euro). Decydenci wskazali nawet, że do połowy przyszłego roku nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych (co negatywnie wpłynęło na kurs euro). W związku z tym, że decyzje, na które rynki czekały już od dawna, zapadły w ubiegłym miesiącu, lipcowe posiedzenie może nie okazać się znaczące. Nie należy spodziewać się raczej kolejnych zmian w polityce Forward Guidence i postawie decydentów. Nie wykluczone, że podczas lipcowego posiedzenia decydenci skupią się mocniej na polityce reinwestowania środków z zapadających obligacji, co niekoniecznie jednak będzie aż tak znaczące dla euro.

W kontekście lipcowego posiedzenia można spodziewać się słabej reakcji na komunikat z decyzjami członków Rady Prezesów. Większy wpływ na kurs euro może mieć jednak jak zwykle konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Prezes EBC ma zazwyczaj do powiedzenia dużo więcej niż zdradza to sam komunikat z posiedzenia i może przekazać rynkom więcej informacji, dotyczących planów banku centralnego.

 

Bank Japonii jak zwykle bez znaczenia

Posiedzenie Rady Politycznej BoJ znów może nie mieć dla rynku większego znaczenia. Bank Japonii jest daleki od zmiany nastawienia prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej. W ostatnich miesiącach posiedzenia Rady Politycznej nie miały większego przełożenia na sytuację jena japońskiego i można spodziewać się, że  teraz będzie podobnie.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk