• Odbierz prezent
Liczba nowych inwestorów na warszawskiej giełdzie w czerwcu wzrosła ponaddwukrotnie

Czerwiec dość niespodziewanie stał się rekordowym miesiącem pod względem wartości obrotu na warszawskiej giełdzie, przebijając nawet marzec, który dotychczas był najaktywniejszym miesiącem na GPW od ponad pięciu lat. Rekordowe obroty przełożyły się również na wzrost liczby nowych rachunków maklerskich - w czerwcu przybyło ich ponad 10 tysięcy. To o ponad połowę lepszy wynik niż w zeszłym miesiącu, wciąż jednak odległy od kwietniowych i marcowych rezultatów.

 

Wg danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na koniec czerwca łączna liczba otwartych rachunków maklerskich wyniosła 1 318 740, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 10 085 rachunków.

To wynik znacznie lepszy niż w maju, kiedy miesięczny przyrost liczby rachunków wyniósł 4,8 tys., wyhamowując po dwóch poprzednich, bardzo udanych miesiącach, w których zainteresowanie giełdą znacznie wzrosło z powodu krachu wywołanego pandemią koronawirusa.

W rekordowym marcu przybyło 29,8 tys. nowych rachunków maklerskich - był to najlepszy wynik od ponad dekady. W kwietniu przyrost był znacznie niższy, wciąż jednak imponujący - wyniósł on ponad 18 tys. nowych kont maklerskich.

 

Na czerwcowy wynik składa się niemal 3 tys. nowych rachunków maklerskich w BM mBanku, niemal tyle samo nowych rachunków (2943) przybyło BM ING BSK.

 

Od początku 2020 r. przybyło 63,4 tys. nowych rachunków maklerskich, co jest wynikiem najlepszym od dziesięciu lat. Wzrost zainteresowania giełdą jest konsekwencją marcowych spadków, które zachęciły nowych uczestników rynku do zakupu akcji polskich spółek po „okazyjnych cenach”, a także m.in. niskich stóp procentowych, które obniżyły oprocentowanie obligacji oszczędnościowych, lokat i depozytów bankowych do poziomów poniżej opłacalności, co skutecznie zachęca oszczędzających do ulokowania kapitału na znacznie bardziej ryzykownych rynkach, w tym właśnie na rynku kapitałowym.

Czytaj także: Polacy nie mają co robić z pieniędzmi - obroty na GPW w czerwcu rekordowo wysokie

Giełdowa euforia nie dobiegła jeszcze końca. Po marcowym wzroście zainteresowania inwestowaniem i spekulacją na warszawskim parkiecie, spowodowanym globalnym koronawirusowym krachem obroty na GPW w kolejnych miesiącach zaczęły spadać. Z tej spadkowej tendencji uczestnicy rynku wyraźnie wyłamali się .. Czytaj
Polacy nie mają co robić z pieniędzmi - obroty na GPW w czerwcu rekordowo wysokie

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk