• Odbierz prezent
bezrobocie Hiszpania

W ostatnim czasie poinformowano o wzroście liczby nowych bezrobotnych w Hiszpanii. Zmniejszyła się też liczba pracowników objętych ubezpieczeniem społecznym. Ekonomiści zwracają uwagę, że podobna sytuacja miała miejsce w latach 2008-2010.

 

3 września we wtorek hiszpańskie Ministerstwo Pracy poinformowało o najnowszych danych dotyczących bezrobocia w tym kraju. W sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem zatrudnienie straciło ok. 54,3 tys. osób. Sierpień 2019 r. był miesiącem o największym wzroście liczby bezrobotnych od czasu kryzysu gospodarczego w latach 2008-2010. Większy niż obecnie wzrost liczby nowych bezrobotnych miał miejsce w Hiszpanii w sierpniu 2010 r., kiedy w porównaniu z poprzednim miesiącem ich liczba wzrosła o 61 tysięcy.

W sierpniu najwięcej osób straciło pracę na terenie Walencji, Katalonii oraz Madrytu.

Resort pracy w Hiszpanii poinformował także, że w sierpniu liczba pracowników objętych ubezpieczeniem społecznym zmniejszyła się o prawie 213 tys. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Zwrócono uwagę, ze podobna tendencja miała miejsce w sierpniu 2008 r.

Hiszpańskie dzienniki „ABC” i „El Mundo” poinformowały, że według części ekonomistów wysoki wzrost bezrobotnych w miesiącu stanowiącym okres większego ożywienia w turystyce, nie wynika z sezonowości, ale może być przesłanką świadczącą o możliwości zbliżania się kolejnego kryzysu. Wskazują oni, że niekorzystnie na sytuację gospodarczą Hiszpanii wpływa też brak większościowego rządu od czerwca 2018 r. Jak przypomina dziennik „ABC”, od lutego Hiszpania nie ma zatwierdzonego planu budżetowego, a po wyborach parlamentarnych w kwietniu nie udało się sformować rządu. Jeśli do 23 września nadal się to nie uda, wybory będą musiały zostać powtórzone 10 listopada.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk