• Odbierz prezent
Lepsze dane z Chin umocniły dolara australijskiego. Analiza AUDUSD

Kurs AUDUSD dotarł dziś o poranku do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, próbując jednocześnie przekroczyć okrągłą barierę 0,7200, przy której kończyła się wcześniejsza aprecjacja waluty z Antypodów. Aktualną zwyżkę możemy zawdzięczać publikacji danych z Chin, które okazały się lepsze od oczekiwań, zmniejszając obawy o tamtejszą gospodarkę oraz pokazując, że działania stymulacyjne tamtejszego rządu są skuteczne.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 8,7 proc. w marcu 2019 r. w ujęciu rocznym. Oznacza to szybszy wzrost niż 8,2 proc. w poprzednim okresie. Była to także publikacja powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 8,4 proc. Co więcej był to najsilniejszy wzrost w handlu detalicznym od września ubiegłego roku ze względu na wzrost sprzedaży.

Tymczasem produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 8,5 proc. r/r z łatwością pokonując konsensus rynkowy na poziomie 5,9 proc. Był to najszybszy wzrost produkcji przemysłowej od lipca 2014 r. kiedy to odczyt pokazał 9 proc. wzrost. Z kolei dane o PKB za I kwartał wskazały na rozwój gospodarki Państwa Środka o 6,4 proc. r/r oraz 1,4 proc. k/k. Były to dane zgodne z oczekiwaniami rynku.

1

Kurs AUDUSD, H4. Źródło: platforma Conotoxia.

Na wykresie AUDUSD mogliśmy obserwować potencjalny short squeeze ze względu na to, że wcześniej część traderów mogła otwierać pozycje pod protokół z ostatniego posiedzenia Banku Australii, gdzie można było przeczytać o możliwej zbliżającej się obniżce stóp procentowych. Kurs AUDUSD dotarł w rezultacie do górnego ograniczenia w kanale wzrostowym oraz do poziomu poprzedniego oporu 0,7200. Wydaje się, że dopiero pokonanie tych poziomów mogłoby otwierać drogę do wyższych poziomów, o ile optymizm na rynkach nadal będzie się utrzymywać.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk