• Odbierz prezent
Podatki pod lupą
Z artykułu dowiesz się:

- O decyzji skarbówki w dotyczącej LPP S.A.
- o reakcji rynku i możliwych powodach tej reakcji

LPP - spółka odzieżowa znana z marek RESERVED, CROPP, House, MOHITO oraz SiNSAY, otrzymała decyzję Urzędu Celno-Skarbowego. Zgodnie z tą decyzją, Spółka jest zobowiązana do zapłaty ponad 16 mln zł podatku + odsetki.

 

Kontrola skarbowa

Spółka poinformowała w raporcie 26/2017 o otrzymaniu decyzji Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni z 30 maja 2017 r. Na mocy decyzji, LPP ma obowiązek zapłaty dodatkowej kwoty niemal 16,4 mln zł, z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r. Do tej kwoty należy doliczyć należne odsetki.

 

W ocenie organu kontrolnego, Spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodu. LPP uważa jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

 

Decyzja nie jest prawomocna. Nie został jej także nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Spółka podejmie środki zmierzające do uchylenia decyzji w całości, co jest możliwe w opinii Zarządu Spółki, a także jej doradców prawnych i podatkowych.

 

Rynek reaguje nerwowo

Około godziny 13:30, kurs akcji LPP na GPW był 2% na minusie.

 

 Kurs akcji LPP - 21-06-2017

 

Powody tak negatywnej reakcji inwestorów

Reakcja rynku wydaje się dość nerwowa. 16,4 mln zł podatku to oczywiście duży cios dla Spółki. Nie stanowi jednak poważnego zagrożenia dla jej działalności. Dla porównania, na koniec marca 2017 r., łączny majątek Spółki wynosił niemal 3,67 mld zł, z czego środki pieniężne i ich ekwiwalenty stanowiły ponad 280 mln zł.

 

Oczywiście, niespodziewany podatek do zapłaty może "zaboleć". Jednak przy tej wielkości Spółki, kwota 16 mln zł nie powinna istotnie zagrozić perspektywom spółki, choć oczywiście w pewnym stopniu pogarsza jej sytuację. Wydaje się, że 2% spadek może być reakcją na wyrost. Powodem tego jest fakt, że Spółka posiada nieco ponad 2 mld kapitałów własnych. Należna Skarbowi Państwa kwota podatku (bez odsetek), stanowi około 0,81% kapitałów własnych Spółki. Inwestorzy mogą jednak spodziewać się, że skoro raz "coś znaleziono", to skarbówka może pójść za ciosem, znajdując kolejne podstawy do naliczenia podatku. Stąd też spadek wartości akcji Spółki może być większy niż wynikałoby to z porównania kwoty podatku (bez odsetek), z kapitałami własnymi na koniec pierwszego kwartału 2017 r.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk