• Sklep
  • Odbierz prezent
"Lekkie ochłodzenie" wg NBP: Nastroje przedsiębiorców najgorsze od pięciu lat

W piątek 19 kwietnia Narodowy Bank Polski opublikował drugi w tym roku raport kwartalny „Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”. Opublikowane w nim dane nie są optymistyczne - wskaźnik prognoz kondycji własnej przedsiębiorstw za drugi kwartał 2019 r. po raz czwarty z rzędu uległ pogorszeniu, osiągając tym samym najniższy poziom od 2014 r.

 

Czytaj także: Czy NBP powinien obniżyć stopy procentowe?

Zgodnie z art.227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej za kształtowanie polityki pieniężnej w Polsce odpowiada Narodowy Bank Polski (NBP) za pośrednictwem organu jakim jest Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Do jednych z głównych kompetencji Rady należy ustalenie corocznych założeń polityki monetarne.. Czytaj
Czy NBP powinien obniżyć stopy procentowe?

 

Wg NBP, sytuacja płynnościowa polskich przedsiębiorstw, mimo coraz słabszych wyników, wciąż jest dobra i różni się w zależności od konkretnych branż. Największy optymizm wykazują obecnie firmy z sektora budowlanego, związanego z górnictwem, a także produkujące trwałe dobra konsumpcyjne.

Spada również zainteresowanie firm nowymi inwestycjami (aktualnie wskaźnik nowych inwestycji wynosi 21,7% i jest niższy o 2,4 pp od poprzedniego kwartału), szczególnie w sektorze handlu i usług.

Jak wynika z raportu NBP, szczególnie narażone na pogorszenie kondycji własnej mogą być firmy zajmujące się eksportem towarów, co może być wywołane m.in. przez niepewność związana z Brexitem oraz zauważalne spowolnienie gospodarcze w Niemczech.

Oprócz tego NBP przewiduje „lekkie ochłodzenie” na rynku pracy, co oznacza że coraz mniej firm odczuwa braki kadrowe. Co więcej, tempo podwyżek może ulec zmniejszeniu.

 

NBP publikuje raport „Szybki Monitoring” cztery razy w roku, nieprzerwanie od 1997 r. W aktualnym monitoringu wzięło udział ponad 2700 krajowych przedsiębiorstw spoza sektora finansowego.

 

Czytaj także: Inflacja – poznaj najnowsze dane GUS! Co najbardziej podrożało?

W ostatnim czasie Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji. Które towary najbardziej podrożały? Jakie są dalsze oczekiwania związane z inflacją w kolejnych miesiącach?   15 kwietnia w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał informacje na temat inflacji w marcu 2019 r. Według.. Czytaj
Inflacja – poznaj najnowsze dane GUS! Co najbardziej podrożało?

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk