• Odbierz prezent
analiza techniczna na rynku Forex
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest over-analyzing
- Jak poradzić sobie z problemem nadmiernego analizowania

­­­­A Cure For A Trader’s Analysis-Paralysis – Stop Thinking and Start Trading

Czy to brzmi znajomo? Uznajesz coś na początku za idealny setup, jednak kiedy kontynuujesz analizę i bliżej to badasz, zaczynasz się czuć coraz mniej pewny w tej sprawie, choć tak naprawdę nie wiesz, skąd się to bierze? 

To powszechny problem wśród traderów. Sytuacja ‘sarny oślepionej światłami samochodu’ zdarza się, gdy jesteś za bardzo 'przeładowany' myśleniem. Traderzy przesadnie analizują dobre setupy, a to może być problem, który ma wiele negatywnych konsekwencji. Zbyt dużo myślenia u traderów może powodować zepsucie perfekcyjnych pozycji, w które właśnie wchodzą – to ważny problem, którym trzeba się zająć.

Celem artykułu jest zidentyfikowanie głównych powodów, dla których częste analizowanie może negatywnie wpłynąć na Twój trading, a także rozwiązanie tych trudności.

 

Problem: zbyt dużo zewnętrznych wpływów powoduje zamieszanie i nadmierne analizowanie

Newsy, strony dotyczące tradingu, CNBC, inni ludzie itp.; wszystkie te źródła mają jedną wspólną cechę, a jest nią wywołanie u Ciebie nadmiernego analizowania rynku, co prowadzi do dezorientacji. Zewnętrzne wpływy są prawdopodobnie głównym powodem tego, że traderzy nadmiernie myślą i pomijają dobre formacje, tracą czas na zlecenia, które już 'poszły' i wpadają w over-trading. Kiedy przyjmujesz zbyt dużo zewnętrznych wpływów, one mącą Ci umysł i proces myślenia oraz powodują, że deprawujesz swoją strategię.

 

Rada: podejmij decyzję o ignorowaniu zewnętrznych wpływów

Kluczem do ignorowania informacji takich jak te wymienione powyżej jest uzyskanie zrozumienia i wiedzy o tym, że te wpływy Ci szkodzą. Kiedy tylko w pełni to sobie uświadomisz i zaakceptujesz, nie będziesz dłużej o nie dbał.  Rezultatem będzie większa koncentracja na własnej strategii oraz jej doskonalenie, a jednocześnie ograniczenie innych wpływów.

Sukces to rezultat wypracowania własnej strategii i posiadania ogromnej przejrzystości na temat tego, czego szukasz na rynku i trzymania się planu bez żadnych obcych informacji, które wprowadzają chaos.

 

Problem: Tracisz pewność siebie, mając dobrą okazję

Nie ma nic gorszego niż znalezienie idealnej formacji, która spełnia kryteria Twojego planu i jej nie zagranie. Powodem takiego zachowania jest nadmierne analizowanie własnej strategii oraz zbyt drobiazgowe rozmyślanie o tradingu.

Jestem pewien, że padłeś ofiarą zbyt częstego rozmyślania nad strategią. Na przykład dostrzegasz dobry sygnał price action, ale potem zaczynasz patrzeć na świece w pobliżu tego sygnału i zaczynasz szukać powodów, dlaczego "może się nie udać". Lub też zaczynasz czytać wiadomości ekonomiczne i opinie o rynku na którym handlujesz i kończysz wychodząc z pozycji, bo ktoś ma inną opinię na ten temat niż Ty.

 

Rada: Nie analizuj tego nadmiernie

Nadmierne myślenie to trochę bardziej złożony problem. Istnieje kilka powodów, dla których traderzy przesadnie analizują perfekcyjnie dobre setupy. Jednak najważniejszymi z nich są obawa i niewiedza.

Musisz przestać obawiać się utraty pieniędzy, a najlepszym sposobem na wyeliminowanie tego strachu jest zaakceptowanie go. Trading obejmuje zarówno udane, jak i nieudane wejścia, a nie tylko te dobre. Im szybciej to zaakceptujesz, tym szybciej zrozumiesz potrzebę odpowiedniego zarządzania ryzykiem podczas każdej transakcji. A więc akceptacja tego, że będziesz mieć nieudane wejścia, pomoże przezwyciężyć obawę przed przegraną, która powoduje, że traderzy wyszukują powodów, by nie zagrać.

Pamiętaj: każda transakcja to kolejny krok na drodze tradera... Nie zagłębiaj się w zbędne myślenie. Jeśli dostrzegasz sygnał, który spełnia twoje kryteria, złóż zlecenie i oddal się. Oczywiście, zawsze możesz znaleźć powód, by tego nie zagrać, ale jeśli tak postępujesz, to nie podążasz za własną strategią i zostaniesz sparaliżowany przez strach. Musisz mieć przejrzyste zasady na każdą sytuację, którą możesz napotkać na swej drodze, tak by pracowała na Twoją korzyść, umożliwiając zyskanie pieniędzy po serii dobrych tradów. Trading pociąga za sobą ryzyko, a także wcześniejszą akceptację ryzyka i zarządzanie nim. W przeciwnym razie, w ogóle nie będziesz traderem, bo wpadniesz w spiralę strachu i ciągłego analizowania.

 

Problem: Nadmierne analizowanie spowodowane przeciążeniem informacyjnym

Chodzi tu o dezorientację - bierze się ona ze zbyt częstego analizowania wykresów lub korzystania ze zbyt wielu źródeł informacji, które były omówione wcześniej. Taka sytuacja może brać się także z niewiedzy, czego tak naprawdę szukasz na rynku (brak strategii) albo też z tego, że nie dopracowałeś jej do końca.

 

Rada: Przestań się tak angażować i 'poukładaj' swoją metodę tradingu oraz nastawienie

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, jest posprzątanie wykresów. Jeśli wykorzystujesz tony wskaźników i masz zabałaganione wykresy, to będziesz zdezorientowany i Twój trading będzie chaotyczny. Żeby osiągnąć sukces, musisz myśleć w sposób jasny i prosty: To i to jest wykorzystywane w mojej strategii... Czy obecnie znajduje się to na wykresie? Jeżeli nie, nic nie rób, oddal się na jakiś czas (może na jeden dzień), a jeśli jest, to określ parametry pozycji i dalej już nic nie rób.

Kolejną rzeczą jaką możesz zrobić, by uprościć ten bałagan, jest to, by nie przeglądać wykresów zbyt często. To może być trudne, jeśli masz pracę, w której często korzystasz z komputera, ale to ważne. Polecam odinstalowanie aplikacji ze smartfona, jeśli ją posiadasz. Nie potrzebujesz tego, wykresy są często zniekształcone na wyświetlaczach telefonów, nie polecam tradingu na tego typu urządzeniach jako ogólnej zasady. Zerknij na wykres na komputerze i zaplanuj jak często będziesz to robić w ciągu dnia. Może dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Lecz jeśli przeglądasz wykresy w ciągu dnia co 10-20 min. (z powodu uzależnienia od tradingu), będziesz składał za dużo zleceń (overtrading) i jednocześnie za dużo analizował. Gwarantuję!

Zbyt częste przeglądanie rynków powoduje, że traderzy drobiazgowo analizują wykresy, a potem zmieniają zlecenia, które już złożyli. Pozostawienie zleceń samym sobie, kiedy już 'pracują', jest najlepszą drogą do wyciągnięcia korzyści z własnej strategii.

 

Problem: Zbyt mało wiary we własne umiejętności powoduje u Ciebie samokrytykę

To oczywiste, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w tradingu, to nie będziesz na tym zarabiać. Musisz być osobą zdecydowaną, by zarabiać jako trader, a nie zdezorientowaną i niekonsekwentną.

 

Rada: Trenuj i spędzaj czas przed komputerem

Dwa najlepsze lekarstwa na brak wiary we własne umiejętności to trening i spędzanie czasu przed monitorem. Musisz nauczyć się jak handlować od osoby wykwalifikowanej. Trading wydaje się czymś, czego można 'nauczyć się samemu', ale nauczysz się więcej od osoby, która pomoże Ci uniknąć wielu popularnych pułapek. To one powodują, że traderzy tracą pieniądze na samym początku. Inwestujesz swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi, więc chcesz podejmować tak niskie ryzyko, jak to tylko możliwe. Tracenie pieniędzy dlatego, że nie posiadasz wiedzy na ten temat jest po prostu głupie.

Po uzyskaniu edukacji i przećwiczeniu własnej strategii, proste spędzanie czasu przed komputerem i testowanie jej jest doskonałą drogą do zbudowania pewności siebie. Ćwicz na koncie demo, ale nie rób tego zbyt długo, potem wpłać niewielką kwotę na realne konto, by nabrać pewności, grając prawdziwymi pieniędzmi.

 

Podsumowanie

Przeszedłem tę samą drogę co Ty i spotkałem na niej te same kwestie dotyczące psychologii, które omówiłem w tym artykule. Moim celem jest pomóc uczniom w rozpoznaniu tych pułapek, rozwiązać je i uniknąć wieloletniego psychicznego i finansowego cierpienia, które pojawia się często jako skutek opisanych problemów.

Możesz wyłamać się z tego koła nadmiernego analizowania i 'obłędu' tradera. Jako Twój przewodnik, jestem tu nie tylko po to, by uświadomić te sprawy, ale by pomóc Ci je zidentyfikować, rozwiązać i stworzyć nawyki, które pomogą uniknąć tych pułapek w przyszłości.

 

Tłumaczenie Karina Socha

Korekta Zbigniew Wieczorek


Karina Socha

studentka filozofii UJ, tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się filozoficznymi zagadnieniami funkcjonowania rynków finansowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk