• Odbierz prezent
Legendarny inwestor przestrzega przed drugą połową bessy i kryzysem zadłużeniowym oraz wskazuje na „fenomenalną” branżę, która może uratować Amerykę
fot. Legendarny inwestor przestrzega przed drugą połową bessy i kryzysem zadłużeniowym oraz wskazuje na branżę, która może uratować Amerykę

Gdy Fed zacznie obniżać stopy, wejdziemy dopiero w drugą, gorszą część rynku niedźwiedzia – ostrzega legendarny Jeremy Grantham. W dodatku, widzi na horyzoncie wielki kryzys zadłużeniowy.

 

  • Gdy Fed zacznie ciąć stopy, zacznie się bessa – ostrzega Jeremy Grantham.
  • Według legendarnego inwestora, w końcu będzie miał miejsce wielki kryzys zadłużeniowy.
  • Grantham nie jest zachwycony współczesną wersją kapitalizmu.
  • Grantham docenia zalety branży VC.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Pęknięcie bańki giełdowej jest dopiero w połowie drogi. Druga część bessy nadejdzie, gdy Fed zacznie ciąć stopy procentowe - uważa Jeremy Grantham, legendarny inwestor, który niemal dokładnie wyznaczył dołek bessy w marcu 2009.

 

Notowania S&P500 – 5 lat

 FXMAG giełda legendarny inwestor przestrzega przed drugą połową bessy i kryzysem zadłużeniowym oraz wskazuje na „fenomenalną” branżę, która może uratować amerykę  akcje, bańka, banki, bessa, co analitycy prognozują dla rynku akcji, co oznacza bańka na rynku akcji, co rantham prognozuje dla rynku akcji, co się będzie działo na rynku akcji, co to branża vc, czy będzie bessa na rynku akcji, czy działania fed mogą doprowadzić do kryzysu na rynku akcji, czy fed zacznie obniżać stopy procentowe, czy na rynku akcji będzie kryzys, czy na rynku akcji mamy bańkę, czy nad usa wisi groźba recesji, czy w branży vc na rynku akcji mamy bańkę, czy w usa będzie recesja, giełda usa, jak działania fed wpływają na rynek akcji, jak stopy procentowe wpływają na rynek akcji, jaka prognoza dla rynku akcji według granthama, jaka radzi sobie branża vc na rynku akcji, jaka sytuacja na rynku akcji, jakie notowania s&p500, jakie prognozy dla branży vc, jakie prognozy dla branży vc na 2023, jakie prognozy dla rynku akcji, jakie zalety branży vc, kiedy bessa na rynku akcji, kiedy fed zacznie obniżać stopy procentowe, kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych w usa, kiedy recesja w usa, kiedy szczyt hossy na rynku akcji, kiedy wielki kryzys zadłużeniowy, kiedy zacznie się bessa na rynku akcji, kryzys, kryzys zadłużeniowy, rynek niedźwiedzia, s&p500, sp500, vc,jeremy grantham 1

Źródło: TradingView

 

Grantham ostrzega przed drugą połową wielkiej bessy

Według Granthama podwyżki stóp, które zaaplikował gospodarce amerykańskiej Fed, były zbyt drastyczne. I teraz wisi nad USA groźba dość głębokiej recesji. Dlatego spodziewa się on, że druga połowa wielkiej bessy nadejdzie dopiero w 2024 roku.

"Większość spadków na wielkich rynkach niedźwiedzia ma miejsce po pierwszej obniżce stóp procentowych, a nie przed. Powiedz mi, kiedy jest pierwsza obniżka stóp procentowych, a powiem ci, kiedy zacznie się druga połowa bólu" - powiedział Grantham w wywiadzie dla The Investor's Podcast w piątek.

Przypomnijmy, że Fed w trwającym cyklu podniósł stopy procentowe o 475 punktów bazowych, aby poskromić inflację, co spowodowało, że S&P 500 zanurkował o 20% w 2022 r. Szef Fed Jerome Powell powiedział niedawno, że stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie do końca tego roku. Rynek daje 33% szans na cięcie stóp o 25 punktów bazowych już w lipcu, według narzędzia CME FedWatch.

Jeremy Grantham zwrócił uwagę, że poziomy zadłużenia w stosunku do PKB, na całym świecie, ale na pewno w tym w Stanach Zjednoczonych, są bardzo wysokie. Obawia się on wielkiego kryzysu zadłużeniowego i stwierdził, że w końcu ktoś ruszy gdzieś cegłę, która wywoła upadek całej budowli.

“Ludzie uważają, że łatwo wyznaczyć szczyt hossy i dołek bessy, ale to jest łatwe post factum. Obecnie, uważam, mamy na rynku akcji typowy byczy rajd w rynku niedźwiedzia. A przed nami faza trzecia, czyli jeszcze ostrzejsza druga połowa bessy. Czeka nas zły czas. Jak zły, będzie to zależało od tego, jak skuteczna będzie administracja” - ostrzegł. „Weszliśmy w niego z bardzo wysokimi marżami zysku, z niskimi płacami realnymi, niską produktywnością. Generalnie, ta dzisiejsza amerykańska wersja kapitalizmu jest niebezpieczna, niesprawiedliwa. Biznes chce żyć w świecie niedoboru, zamiast budować fabryki skupuje akcje własne” – dodał.

Zobacz również: Chiny kontra USA: możliwe scenariusze rozwoju konfliktu. Czemu trudno inwestować w chińskie spółki?

 

Branża VC – szansa i bańka w jednym

Grantham uważa, że branża VC to szansa na wykaraskanie się amerykańskiej gospodarki z tych wszystkich problemów. „Ona przyciąga najlepszych ludzi. Wykonuje naprawdę dobrą robotę, zbierając najlepszych ludzi z innych krajów. Rozwiązuje różne problemy technologiczne. Zauważam, że branża VC jest fenomenalna, jeśli chodzi o obniżanie kosztów projektów” – zwrócił uwagę.

Według niego, szczególnie wysiłki związane z technologią baterii przynoszą niesamowity postęp. „Różne rodzaje baterii są już w pipeline. Pracują nad nimi jedne z największych talentów na świecie. I tak, oczywiście, będą też zbijane fortuny” – stwierdził Grantham.

Grantham podkreślił jednak, że być może na VC już jest bańka. „To jest podobna sytuacja do bańki internetowej z 2000 roku. Bo widać, na szczycie takich baniek, spółki wzrostowe które są swego rodzaju placówkami badawczymi. Nie mają sprzedaży, nie mają zysków i mogą być trzy lub cztery lata od osiągnięcia jakiejkolwiek sprzedaży. I oczywiście, kiedy zaufanie spada, wyceny tego rodzaju spółek spadają wyjątkowo mocno” – ostrzegł.

Zobacz również: Król Obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy


Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk