• Odbierz prezent
Latający odpowiednik Tesli. Nowa spółka dołączyła do Nasdaq!

Latające, superszybkie i ciche, elektryczne taksówki? 15 września do amerykańskiego Nasdaqa dołączyła spółka Lilium (ticker: LILM) - firma, która już od 2018 roku pracuje nad prototypem pierwszej podniebnej taksówki: „7-Seater Lilium Jet”.


Lilium określa się jako start-up, a dołączenie do technologicznego indeksu Nasdaq jest kolejnym krokiem w jej rozwoju. Kapitał uzyskany od akcjonariuszy ma pomóc w rozpoczęciu działalności w 2024 roku. Spółka na swoim Twitterze napisała, że IPO było dla niej kamieniem milowym.

Warto podkreślić, że spółka weszła na parkiet poprzez odwrotne przejęcie, czyli tzn.: tylnymi drzwiami. Została przejęta przez "Qell Acquisition", a następnie nabyła dwie trzecie udziałów od dotychczasowych akcjonariuszy "Qell Acquisition".


O tym, czym jest odwrotne przejęcie i co oznacza dla spółki, przeczytasz tutaj:

Czytaj także: Odwrotne przejęcie, czyli jak wejść na giełdę tylnymi drzwiami?

IPO, czyli pierwsza publiczna emisja jest marzeniem (lub celem, jak kto woli) niejednego przedsiębiorcy. Wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu wymogów formalnych, zatwierdzeniem prospektu emisyjnego przez KNF oraz niemałymi kosztami. Nic dziwnego, że wiele podmiotów „odpada w emisyjnyc.. Czytaj
Odwrotne przejęcie, czyli jak wejść na giełdę tylnymi drzwiami?

FXMAG indeksy latający odpowiednik tesli. nowa spółka dołączyła do nasdaq! nasdaq contract for index reflecting 100 largest american technology stocks quoted on organized market. ipo, nasdaq, nastroje giełdowe, indeksy,trend,pe,nasdaq,wskaźnik,indeks, wskaźniki nastrojów inwestorów indywidualnych, największe ipo w historii, ipo usa, usa, akcje amerykańskie, akcje, gpw, usa akcje, lilium, czas spekulacji. jak zbuntowani handlarze walutą obalili centralne banki świata, tesla, historia tesla, tesla inc, w co inwestować, w co nie inwestować w czasie kryzysu?, kryzys w co inwestować, buffet w co inwestuje 1Źródło: https://lilium.com/

 

Akcjonariusze nie ufają wydmuszkom

Debiut został przyjęty bez wielkiego entuzjazmu – w pierwszych minutach cena spadała i przez większą część dnia utrzymywała się poniżej kursu otwarcia. Jednak już pod koniec sesji, a także kolejnego dnia stabilnie pięła się w górę. 

Choć „7-Seater Lilium Jet” jest wciąż jedynie na papierze, to w 2025 roku spółka chce przewozić pasażerów na trasach do 250 km. Celem jest przede wszystkim stworzenie sieci połączeń międzymiastowych, przy czym cena usługi ma być porównywalna do powszechnie wykorzystywanych środków transportu jak pociąg, czy samochód osobowy. Podniebne taksówki mają latać z prędkością 300km/h! Przed IPO spółka ogłosiła, że nad bateriami mającymi umożliwić taki zasięg będzie współpracować z firmą "CUSTOMCELLS". Ponadto zarządowi Lilium przewodzi były szef Airbusa Tom Enders.

 

W wyścigu o nowy rynek...


Lilium nie jest jednak jedynym start-upem, który zamierza stworzyć superszybki podniebny transport. W globalny wyścigu biorą udział także np.: niemiecki Volocopter i kalifornijski Joby Aviation.


Volocopter ogłosił niedawno, że również poszukuje źródła finansowania, a IPO jest jedną z opcji strategicznych. Natomiast Joby Aviation jest notowana od listopada 2020 na giełdzie w Nowym Yorku – póki co przez większość czasu cena znajduje się poniżej pułapu z debiutu.

Źródło grafik: https://lilium.com/

Notowania: NASDAQ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/US100/

Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk