• Odbierz prezent
Lambo i Pułapki Zmienności, czyli Sezon na Altcoiny
fot. freepik.com

Ekskluzywne modelki, notebook z logo jabłka w cieniu rozłożystych liści palm, wi-fi płynące z hotelowego routera, a w tle szum fal, spokojnego jak nigdy, Oceanu Indyjskiego. Po Sopocie jeździ nowym Lambo, a na warszawskich salonach pojawia się tylko w towarzystwie gwiazd. Choć taki obraz tradera alternatywnych kryptowalut, zdobywcę sukcesu i niewyobrażalnych zysków, jest sprzedawany zazwyczaj w mediach społecznościowych, to fikcja szybkich samochodów zastępowana jest przez rzeczywistość niewyobrażalnej zmienności kursowej i częstych likwidacji pozycji. Prawdopodobnie masz znajomego, który chełpi się ilością gotówki zarobionej w tydzień, dzięki inwestycjom w „altcoiny” - czyli wszystkie kryptowaluty, niebędące Bitcoinem. Podczas gdy Ty walczysz resztkami sił z kolejnymi obostrzeniami na krańcu desperacji i przymusowego zamknięcia biznesu, on wysyła zdjęcia świeżego homara na Snapchacie. Chciałbyś przyłączyć się do trendu. W końcu mowa o nowoczesnej technologii. „Drobna inwestycja tu i tam za ostatnie rezerwy oszczędzonej gotówki, ale być może i mnie się uda? Fortuna w końcu przecież się odwróci.” Sezon na alternatywne kryptowaluty zdaje się nie mieć końca. Kurs pnie się do góry, zachwycając komentatorów finansowych bardziej niż Kryształowa Kula, zdobyta przez Kamila Stocha.

Co mogłoby pójść nie tak?

Zacznijmy od kilku prostych faktów. Inwestując dziś w kryptowaluty, wchodzisz na rynek jako całkowity nowicjusz. Nawet mając doświadczenie jako trader Forex lub akcji, nie jesteś przygotowany na zmienność, charakteryzującą rynki kryptowalut. Będziesz musiał zaczynać od początku, a dzika hossa zazwyczaj nie stanowi dobrego punktu wyjścia do nauki. Po drugie, kryptowaluty znajdują się w trendzie wzrostowym od czasu drastycznego krachu w marcu 2020 roku, kiedy cena BTC osunęła się z poziomu 9 tysięcy dolarów do 4 tysięcy. W tym czasie, setki alternatywnych kryptowalut doświadczały swoistych cyklów wzrostów i spadków, napędzanych technologią, innowacjami, folklorem ludowym i marketingowymi historiami. Znacząca większość z nich zyskała na wartości dziesięciokrotnie, poza wyjątkami notującymi aprecjację kursu nawet 30-100-krotną. Dołączając do zabawy dziś, przyjmujesz do wiadomości, że jesteś spóźniony. W każdej chwili możesz stać się dawcą płynności, której wielu potrzebuje do zamknięcia swoich lukratywnych pozycji. Czy zatem jest już za późno na dołączenie do fascynującego świata kryptowalut? Absolutnie nie, lecz aby to zrobić przyda Ci się nieco rozeznania.

Pierwotna Zupa Altcoinowych Fantazji

Tak jak w przypadku wczesnych okresów gwałtownej ewolucji, tak i w galimatiasie technologii oraz folkloru, panującego na rynku kryptowalut, gwałtowne mutacje (często nieracjonalne) można porównać do wysokiego poziomu zmienności kursowej na danych altcoinach. Bez drogowskazów, mapy opisującej poszczególne cechy i własności tego labiryntu, pozostaniemy na łasce wydajniejszych drapieżników. Jak zatem nowy adept rynków kryptowalut powinien skonstruować swoje portfolio? Uwagę skupimy na trzech sektorach, charakteryzujących się największą, względną stabilnością i zaufaniem. Artykuł ten zakłada, że początkowa inwestycja odbywa się jedynie po stronie kupna. Transakcje arbitrażowe, yield-farming, granie na krótko, transakcje opcyjne – wszystkie te opcje zostały pominięte, gdyż stanowią zupełnie inne spektrum zaawansowania i nie są wskazane dla początkujących inwestorów. Słowo o wykonywaniu transakcji: ryzyko operacyjne, w przypadku kryptowalut, potrafi napsuć krwi, zatem naszą strategię oprzemy na pewniakach. Najprostszą i najbardziej sugerowaną metodą będzie skorzystanie z kryptowalutowych giełd: Coinbase, Binance i FTX. Posiadają one największą ofertę alternatywnych kryptowalut, wysoką płynność obrotu oraz realny wolumen.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Pseudonim Stokarz

Zafascynowany technologią kryptowalut od 2017 roku. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i obserwacjami.  Redaktor na portalu Bithub.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk