• Odbierz prezent
Lagarde o niepewnej sytuacji w Europie
Z artykułu dowiesz się:

- Co powiedziała szefowa MFW o obecnej sytuacji w UE

- Jak Christine Lagarde została ponownie wybrana na szefową MFW

Christine Lagarde, która w ubiegły piątek została po raz drugi wybrana na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wczoraj wyraziła zaniepokojenie z powodu niepewnej sytuacji w Unii Europejskiej, ostrzegając jednocześnie przed wpływem, jaki może ona mieć na inwestorów.

 

 

Niezdrowe dyskusje

Tocząca się od dłuższego czasu dyskusja dotycząca tzw. Brexitu, czyli możliwości opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, nie wpływa dobrze na inwestorów. Zwłaszcza w obliczu tego, że rynki finansowe zmagają się obecnie z problemem podwyższonej zmienności i wzrostem awersji do ryzyka, a Europa stawia czoła kryzysowi migracyjnemu.

"Na płaszczyźnie gospodarczej najważniejsze jest wyeliminowanie niepewności. W okresie niepewności aktorzy gospodarczy nie inwestują, nie kontraktują, nie tworzą projektów. Dotyczy to zarówno Europy, jak innych regionów" - stwierdziła Lagarde.

 

Lagarde na kolejne 5 lat

Rada wykonawcza MFW podała, że decyzja o ponownej nominacji Christine Lagarde na urząd Dyrektora Zarządzającego MFW została podjęta na zasadzie konsensusu. Lagarde była jedyną kandydatką na to stanowisko.

"Cieszę się, że mam możliwość kierowania MFW jako dyrektor generalna przez kolejnych pięć lat" - oświadczyła Lagarde w komunikacie.

Lagarde piastuje stanowisko szefowej MFW od 2011 roku. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, oraz piątą obywatelką Francji. Francuzi szefują Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu przez większość czasu jego trwania. Od czasu jego powstania w 1944 roku na czele organizacji przez Christine Lagarde stało 10 mężczyzn, a czterech z nich miało obywatelstwo francuskie. Jak na razie wszyscy szefowie MFW pochodzili z państw europejskich.

"Kiedy przed pięcioma laty obejmowałam swój urząd, mówiono: oto znów mamy Europejkę, która będzie faworyzowała Europejczyków. Ja natomiast byłam przekonana, że trzeba pracować dla całej społeczności międzynarodowej. Wierzę, że to uznano" - powiedziała Lagarde. Dodała, że odpowiedzią na jej wybór, jeśli chodzi o hierarchię ważności zadań, było poparcie, jakie otrzymała z Chin, Brazylii, Rosji i krajów afrykańskich.

 

W 2009 roku prestiżowy brytyjski dziennik "Financial Times" uznał Lagarde za najlepszego ministra finansów w Unii Europejskiej. W tym samym roku amerykański magazyn "Forbes" umieścił ją na 17. miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet świata. W 2014 r. Lagarde była ósma, a rok później - szósta w tym rankingu.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk