• Odbierz prezent
Kwietniowy komentarz gospodarczy oraz prognozy makroekonomiczne Pawła Durjasza, głównego ekonomisty PZU
fot. freepik.com

W lutym wyraźnie wzrosła odsezonowana sprzedaż detaliczna. Zadecydował o tym wzrost sprzedaży m.in. paliw, farmaceutyków, kosmetyków oraz żywności, co świadczy m.in. o wpływie popytu związanego z napływem obywateli Ukrainy.

Dwa miliony uchodźców to zwiększenie liczby konsumentów o ok. 5%. Mimo widocznego pogorszenia nastrojów i silnego wzrostu cen, redukującego siłę nabywczą dochodów, popyt konsumpcyjny będzie dalej wspierany przez dobrą sytuacje na rynku pracy, obniżkę podatków pośrednich w ramach Tarcz Antyinflacyjnych czy obniżkę pierwszej stawki PIT do 12% i wypłatę 14-stej emerytury. Prognozujemy, że inflacja CPI (przy założeniu przedłużenia „tarcz” do końca 2022 r.) wyniesie w średniorocznie ok. 10,5%, osiągając w czerwcu szczyt w okolicach 12% r/r. Wydaje się, że stopy procentowe będą podnoszone przynajmniej do czerwca. Podstawowa stopa NBP może sięgnąć 6%, choć wszystko zależy od wzrostu inflacji.


PZU

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 roku, kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Od 2010 roku spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie – od debiutu – znajduje się w czołówce najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk