• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
rynki wschodzące
Z artykułu dowiesz się:

- Jaki kapitał napłynął w kwietniu na rynki wschodzące

W kwietniu na rynki wschodzące napłynęło 26 miliardów dolarów - według danych zebranych przez Institute of International Finance. 21 miliardów trafiło na rynek obligacji, a pozostałe 5 miliardów zostało ulokowane na rynku akcji.

 

Głównym beneficjentem napływu kapitału były kraje rynków wschodzących z Ameryki Łacińskiej, które przyciągnęły w czwartym miesięcy tego roku 12 miliardów dolarów. Z kolei 11 miliardów trafiło na rynki wchodzące w Azji. Niestety nasz region nie cieszył się tym razem zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, co można było obserwować po zachowaniu polskich aktywów w kwietniu.

Przypomnijmy, że rynki wschodzące Ameryki Łacińskiej to Brazylia, Meksyk, Kolumbia, Chile oraz Peru. Tymczasem do grona EM (emerging markets) w Azji są zaliczane Chiny, Filipiny, Indonezja, Indie, Korea Południowa, Malezja, Tajwan oraz Tajlandia – według Morgan Stanley Capital International.

 

Niemniej jednak warto odnotować, że w portfelach zarządzających mogą zachodzić bardziej długoterminowe zmiany. Już w lutym napływ na rynki akcji EM wyniósł 1,1 miliarda USD (z rynku obligacji odpłynęło natomiast 19,1 miliarda). Z kolei w marcu przypływ środków był największy od 21 miesięcy i osiągnął poziom 37,1 mld USD z czego 20,2 mld USD napłynęło na rynek akcji, a 16,9 mld na rynek obligacji.

 

Według założeń IIF przepływy na rynki wschodzące nadal powinny pozostawać pozytywne i mogą wynieść średnio 16 miliardów dolarów miesięcznie, będąc jednak poniżej 5-letniej średniej na poziomie 22 mld. Dwie trzecie z tych środków ma trafić na rynek obligacji, a jedna trzecia na rynek akcji – wynika z danych IIF.

 

Nam pozostaje mieć nadzieję, że inwestorzy skierują część tych środków także w stronę naszego regionu oraz Polski.

 


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki – wieloletni praktyk rynków finansowych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując przez 6 lat w domach maklerskich, w tym na stanowisku Dyrektora Departamentu Analiz Rynkowych. Prywatnie zapoczątkował swoją przygodę z rynkami w 2007 roku. Zdobywca nagrody Blog Roku – www.danielkostecki.pl. Twórca oraz założyciel pierwszej Polskiej telewizji internetowej traktującej o rynkach finansowych – rynkinazywo.tv.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk