• Odbierz prezent
Kwestia umowy handlowej między USA i Chinami coraz bliżej zakończenia. Kurs dolara AUD i NZD mocno w górę!

Amerykańscy i chińscy negocjatorzy, którzy zajmowali się tematem porozumienia w sprawie handlu, rozwiązali większość spornych spraw, choć kilka punktów pozostaje bez zmian - podał Financial Times we wtorek wieczorem.

„Wchodzimy w fazę końcową” - powiedział we wtorek Myron Brilliant,

wiceprezes ds. zagranicznych w Amerykańskiej Izbie Handlowej. „Dziewięćdziesiąt procent umowy jest skończone, ale ostatnie 10% to i będzie wymagała kompromisów po obu stronach”.

Według raportu FT Chiny nadal chcą, aby USA usunęły istniejące taryfy celne na chińskie towary podczas, gdy Stany Zjednoczone chcą, aby Chiny zgodziły się na mechanizm gwarantujący egzekwowanie wszelkich umów. Rozmowy na wysokim szczeblu, które rozpoczęły się w Pekinie w zeszłym tygodniu trwają w tym tygodniu w Waszyngtonie. FT poinformował, że jeśli umowa nie zostanie osiągnięta w tym tygodniu, negocjacje mogą zostać przedłużone dopiero pod koniec czerwca, kiedy grupa krajów G-20 spotka się w Japonii.

Po tych doniesieniach na rynkach ponownie pojawił się, kolejny już, powiew optymizmu. Kontrakt na indeks strachu VIX spadł poniżej 15 pkt., a futures na indeksy giełdowe są na plusach. Na rynku walutowym największe wzrosty obserwujemy na dolarze australijskim i nowozelandzkim, gdyż gospodarki tych krajów są bezpośrednio uzależnione od gospodarki chińskiej.

Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUDUSD podnosi się po wczorajszym bardziej gołębim komunikacie RBA, zbliżając się po raz kolejny do krótkoterminowej linii trendu oraz do lokalnych szczytów:

1

Wykres kursu dolara australijskiego AUDUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Tym samym trend boczny jest tu kontynuowany z wyczekiwaniem na pokonanie lokalnego wsparcia bądź oporu, celem rozwinięcia większego trendu kierunkowego.

Poprawa sentymentu to również zasługa chińskich danych, podobnie jak na początku tygodnia, ponieważ wskaźnik PMI dla usług Caixin wzrósł w marcu do 54,4 z 51,1 pkt. w lutym Był to najsilniejszy wzrost w sektorze usług od stycznia 2018 r., Nowe zamówienia wzrosły najbardziej w ciągu 14 miesięcy, sprzedaż eksportowa urosła w drugim najsilniejszym tempie od grudnia 2017 r., a zatrudnienie rosło w tempie zbliżonym do obserwowanego w lutym.

Nota prawna

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk