Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Kursy walutowe: notowania złotego (PLN) korzystają ze sprzyjającego otoczenia rynkowego
fot. Materiał własny

J. Powell osłabia dolara. Wczoraj szef Fed w swoim wystąpieniu zasygnalizował zwolnienie tempa podwyżek stóp procentowych z 75 p.b. do 50 p.b. Wyraził też ostrożny optymizm odnośnie możliwości utemperowania inflacji przy umiarkowanych szkodach dla gospodarki. W odpowiedzi dolar się osłabił, a EURUSD przesunął na wyższe poziomy, otwierając sobie drogę do ustanowienia nowego lokalnego maksimum (wybicia nad 1,05).

 

WALUTY: Notowania złotego (PLN) korzystają z okazji do wzrostów - 1

 

Złoty korzysta z otoczenia zewnętrznego

Wczorajsze krajowe dane inflacyjne zasugerowały utrzymanie stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie, ale jednocześnie pojawiły się sygnały zewnętrzne, że na rynkach bazowych spadają ryzyka dla dalszego silnego wzrostu stóp. Summa summarum wsparte zostały argumenty za rozgrywką pod bardziej optymistyczny lokalny i globalny scenariusz makro, co pomogło złotemu. EUR-PLN kolejny dzień lekko się cofał i kończył dzień pod 4,67.

 

WALUTY: Notowania złotego (PLN) korzystają z okazji do wzrostów - 2

 

Prezes Fed daje asumpt do dalszych zagrywek pod niższe stopy na rynkach bazowych

Wczoraj J. Powell wybrzmiał mniej jastrzębio niż po listopadowym posiedzeniu FOMC, co uwzględnił rynek i doważył scenariusz niższej stopy docelowej Fed. Rentowności na rynkach bazowych cofają się stopniowo, co luzuje presję na krajowe benchmarki. Te wczoraj umocniły się o 8-13 p.b., wyraźniej na długim końcu krzywej.


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk