W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6976 (osłabienie złotego o 0,5%). W poniedziałek złoty umocnił się względem euro z uwagi na nasilenie oczekiwań rynkowych na podwyżki stóp procentowych w Polsce. Wtorkowe, słabsze od oczekiwań dane dotyczące rynku pracy oraz produkcji przemysłowej przyczyniły się do wyhamowania dalszej aprecjacji złotego. Następnie, do końca tygodnia kurs EURPLN pozostawał w trendzie wzrostowym i w czwartek przekroczył poziom 4,70.
Deprecjacji złotego sprzyjało osłabienie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Polsce. Wyceniana przez rynek kontraktów FRA skala zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce horyzoncie roku zmniejszyła się o ok. 80pb pomiędzy poniedziałkiem i piątkiem, za co odpowiadały obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce i strefie euro. W piątek nastąpiła lekka korekta. W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy natomiast stabilizację kursu dolara względem euro. Kurs EURUSD kształtował się w granicach 1,05-1,06.
W tym tygodniu kluczowa dla kursu polskiej waluty będzie publikacja wstępnych krajowych danych o inflacji, które w przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy mogą przyczynić się do jego umocnienia. Przeciwny wpływ będzie miała w naszej ocenie publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro. W kierunku wzrostu kursu EURPLN będzie również oddziaływała publikacja wyników badań koniunktury w polskim przetwórstwie. Pozostałe dane nie będą miały naszym staniem istotnego wpływu na kurs złotego.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 7,765 (spadek o 48pb), 5-letnie do 7,02 (spadek o 68pb), a 10-letnie do 6,77 (spadek o 66pb). Notowania stawek IRS podlegały w ubiegłym tygodniu silnym wahaniom związanym ze zmieniającymi się oczekiwaniami rynkowymi dotyczącymi skali zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce. W poniedziałek odnotowano wzrost stawek IRS, a następnie w kolejnych dniach doszło do spadku notowań na całej długości krzywej. W piątek odnotowano obserwowaliśmy korektę i ponowny wzrost stawek IRS. Rentowności obligacji zachowywały się przez cały tydzień podobnie jak notowania stawek IRS – odnotowano ich wzrost w poniedziałek, a następnie spadek w dalszej części tygodnia.
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będzie zaplanowana na piątek publikacja krajowych danych o inflacji, która może przyczynić się do wzrostu stawek IRS na krótkim końcu krzywej. W tym samym kierunku może również oddziaływać publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro. Negatywna dla stawek IRS będzie również publikacja wyników badań koniunktury w polskim przetwórstwie.