Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Kursy walut: uważaj, mogą wprawić Cię w osłupienie! Koniecznie zobacz najnowszą prognozę makroekonomiczną: ile zapłacisz za dolara (USD), franka (CHF), euro (EUR), rubla (RUB), forinta (HUF), lirę (TRY), jena (JPY)?
fot. freepik.com

Czeka nas wyraźne spowolnienie wzrostu PKB

Oczekujemy, że dynamika PKB w Polsce obniży się w II kw. do 4,7% r/r wobec 8,5% w I kw., a w III kw. i IV kw. wyniesie odpowiednio 2,5% i 1,5%. W konsekwencji w całym 2022 r. tempo wzrostu PKB zmniejszy się do 4,1% wobec 5,9% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 3,3%. Główną przyczyną zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego w 2022 r. będzie wyraźne spowolnienie konsumpcji związane z wysoką inflacją zmniejszającą siłę nabywczą konsumentów, a także wygasanie efektu odłożonego popytu wynikającego z oszczędności gospodarstw domowych zgromadzonych podczas pandemii. Obniżenie tempa wzrostu gospodarczego wynikać będzie również z wyhamowania inwestycji z uwagi na wysokie stopy procentowe oraz podwyższoną niepewność związaną z wojną w Ukrainie. Negatywne dla tempa wzrostu PKB będzie również oczekiwane przez nas obniżenie wkładu zapasów oraz zmniejszenie wkładu eksportu netto do czego przyczyni się pogorszenie koniunktury wśród głównych partnerów handlowych Polski, które będzie ograniczać eksport wytwarzanych w kraju dóbr pośrednich.

Zobacz także: Czy zapasów jest za dużo czy za mało? Udział zapasów w PKB

 

To nie koniec wzrostu inflacji

Prognozujemy, że inflacja w 2022 r. wzrośnie do 13,3% r/r wobec 5,1% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 8,1%. Wzrost inflacji w 2022 r. będzie efektem zarówno zwiększenia inflacji bazowej, jak i wyższej dynamiki cen żywności, paliw i nośników energii. Prognozujemy, że szczyt inflacji zostanie osiągnięty w lipcu br. na poziomie 15,6%. W naszej prognozie założyliśmy, że okres obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r.

Zobacz także: Do 10 razy sztuka? RPP znów podnosi stopy procentowe, a wraz z nimi ratę Twojego kredytu!

 

Kursy walut: uważaj, mogą wprawić Cię w osłupienie! Koniecznie zobacz najnowszą prognozę makroekonomiczną: ile zapłacisz za dolara (USD), franka (CHF), euro (EUR), rubla (RUB), forinta (HUF), lirę (TRY), jena (JPY)?  - 1

 

Wysoka inflacja nasila presję płacową

Uważamy, że w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy i wysoką inflacją presja płacowa pozostanie silna. W konsekwencji prognozujemy, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększy się w 2022 r. do 9,6% r/r wobec 8,9% w 2021 r. i pozostanie na tym poziomie również w 2023 r.

Zobacz także: Spirala płacowo-cenowo stała się faktem!

 

Kursy walut: uważaj, mogą wprawić Cię w osłupienie! Koniecznie zobacz najnowszą prognozę makroekonomiczną: ile zapłacisz za dolara (USD), franka (CHF), euro (EUR), rubla (RUB), forinta (HUF), lirę (TRY), jena (JPY)?  - 2

 

Stopa referencyjna wzrośnie do 7,00%

Oczekiwany dalszy wzrost inflacji w połączeniu z silną presją płacową skłonią Radę Polityki Pieniężnej do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Zgodnie z naszym scenariuszem na najbliższych dwóch posiedzeniach RPP podniesie stopy procentowe o 50 pb, a cykl podwyżek stopy referencyjnej NBP zakończy się we wrześniu na poziomie 7,00%. 

Zobacz także: Czym jest WIBOR? Kto ustala stawkę WIBOR i ile ona wynosi?

 

Kurs złotego będzie się umacniał

Prognozujemy, że na koniec 2022 r. kurs EURPLN wyniesie 4,47, a w 2023 r. obniży się do 4,40. Umocnieniu złotego sprzyjać będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez RPP, przybliżające się uruchomienie środków w ramach KPO, a także spadek globalnej awersji do ryzyka wraz z deeskalacją wojny w Ukrainie.

Zobacz także: Kursy walut potężnie tąpnęły - notowania euro i funta zanurkował

 

Kursy walut: uważaj, mogą wprawić Cię w osłupienie! Koniecznie zobacz najnowszą prognozę makroekonomiczną: ile zapłacisz za dolara (USD), franka (CHF), euro (EUR), rubla (RUB), forinta (HUF), lirę (TRY), jena (JPY)?  - 3

 

 

 


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk