Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 501,15+0,13%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 772,55+0,03%
S&P 5005 251,29+0,05%
ROPA BRENT86,59+1,04%
ROPA WTI82,80+1,32%
ZŁOTO2 220,73+1,32%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut. Polski złoty napotyka na trudności w dalszej aprecjacji - USDPLN, EURPLN, CHFPLN; euro do dolara EURUSD kontynuuje wzrosty

Millennium analizy i komentarze | 10:57 06 wrzesień 2021
Kursy walut. Polski złoty napotyka na trudności w dalszej aprecjacji - USDPLN, EURPLN, CHFPLN; euro do dolara EURUSD kontynuuje wzrosty | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  US: Zatrudnienie poza rolnictwem (non-farm payrolls) w Stanach Zjednoczonych wzrosło w sierpniu o 235 tys. etatów. Dane okazały się sporą negatywną niespodzianką – konsensus prognoz wskazywał na wzrost o 750 tys. Miesiąc wcześniej wzrost ten był dużo większy i po rewizji w górę wyniósł 1,053 mln. Struktura danych wskazuje, że wpływ na zatrudnienie miało nasilenie pandemii COVID-19 w sierpniu, co mogło wpływać, obok szybko rosnących cen, na spadek aktywności konsumpcyjnej. W sierpniu zatrudnienie w handlu detalicznym spadło o 28,5 tys., a w sektorze rozrywki po raz pierwszy od 7 miesięcy nie odnotowano wzrostów.

Należy zauważyć jednak, że nie tylko czynnik popytowy ograniczył w sierpniu wzrost zatrudnienia. Amerykańskie przedsiębiorstwa bowiem nadal borykają się z problemem braku wystarczającej liczby odpowiednich kandydatów do pracy. Odzwierciedla to naszym zdaniem np. silniejsza presja płacowa w sektorze rozrywki, gdzie od początku tego roku przeciętna płaca godzinowa wzrosła o blisko 10%. Dobrą informacja jest natomiast fakt, że wzrost zatrudnienia przyczynił się do kolejnego spadku stopy bezrobocia, która w sierpniu wyniosła 5,2%. Słabsze od oczekiwań dane nie zmieniają zasadniczo perspektyw gospodarki amerykańskiej. Opublikowany w piątek indeks ISM dla usług pokazuje nadal silną ekspansję sektora, którą ogranicza jednak m.in. dostępność materiałów. Rynek pracy pozostaje kluczowym obecnie elementem dla członków FOMC, a zatem dane non-farm payrolls zmniejszają prawdopodobieństwo ogłoszenia na posiedzeniu w tym miesiącu rozpoczęcia zmniejszania (tapering) skali skupu aktywów przez amerykański bank centralny. Retoryka wrześniowego komunikatu nie powinna zatem odbiegać od przedstawionej w lipcu.

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 3

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 3

§  EZ: Sprzedaż detaliczna w strefie euro obniżyła się w lipcu o 2,3% m/m, po wzroście o 1,8% m/m w sierpniu. Dane okazały się znacznie słabsze od oczekiwań (+0,2% m/m). Do negatywnej niespodzianki najsilniej przyczyniła się gospodarka niemiecka, największa w eurogrupie. Niemniej znaczące spadki odnotowano m.in. w Austrii, Finlandii i Słowenii. Negatywną niespodziankę tłumaczylibyśmy nasileniem pandemii w drugiej połowie lipca oraz mocniejszym od oczekiwań przeniesieniem wydatków gospodarstw domowych z dóbr na usługi. Dane za lipiec nie powinny zmieniać oczekiwań wzrostu kw/kw konsumpcji gospodarstw domowych, m.in. z powodu poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Stanowi jednak ryzyko w dół dla prognoz formułowanych na 3Q i cały 2021.

Reklama

 Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 4

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 4

Rynki na dziś

Złoty, który ostatnie dni zaliczył do bardzo udanych już na starcie nowego tygodnia napotyka na trudności w dalszej aprecjacji. Źródłem ostrożności są bowiem wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, w których przypomniane są – budowane miedzy innymi na początku tego roku - stwierdzenia o niekorzystności aprecjacji złotego dla gospodarki. Ten tydzień zaś z uwagi na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (środa) i prawdopodobną konferencję prezesa NBP (piątek?) miał rzucić więcej światła na perspektywy polityki monetarnej po niedawnym odczycie wyższej od oczekiwań inflacji. Opublikowane dziś dość wstrzemięźliwe w temacie normalizacji polityki pieniężnej wypowiedzi A.Glapińskiego obok bliskości bariery technicznej w notowaniach EUR/PLN (4,50) powinny wyraźnie ograniczać presję na umocnienie polskiej waluty w najbliższych dniach. Uzupełnieniem wydarzeń będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, gdzie głosy jastrzębi są nieliczne oraz wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej (skoncentrowane głównie w czwartek). Kalendarium publikacji makroekonomicznych ze świata jest natomiast ubogie. Podsumowując uważamy, iż kurs EUR/PLN będzie w tym tygodniu bronił okolic 4,51, co może być utrudnione zważywszy na możliwy wciąż łagodny ton przedstawicieli RPP.

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 2

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 2

Rynek krajowy

Złoty zakończył tydzień w okolicy poziomu 4,51, choć jeszcze w miniony poniedziałek kwotowany był niemal na 4,58. W perspektywie całego zakończonego tygodnia źródłem siły polskiej waluty były wyższe od oczekiwań dane o krajowej inflacji CPI, a uzupełnienie tworzyły zmiany rynku eurodolara obrazujące umiarkowanie pozytywne nastroje globalne. W efekcie złoty był wiodącą walutą we wzrostach wartości ostatnich dni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Solidnie zniżkowały także pozostałe pary złotowe, w tym USD/PLN i CHF/PLN. Na krajowym rynku długu piątek przyniósł kontynuację trendu widocznego od połowy zakończonego tygodnia a mianowicie silnego wzrostu dochodowości wzdłuż całej krzywej, który – co istotne – nie ma uzasadnienia w zmianach rynków bazowych. Podobnie jak w przypadku złotego tak i na rynku skarbowych papierów wartościowych motorem zmian były dane o krajowej inflacji, które zaowocowały zwiększeniem presji na początek normalizację polityki pieniężnej w Polsce w czwartym kwartale tego roku.

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 5

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 5

Reklama

 

Rynki zagraniczne

W piątek kurs EUR/USD kontynuował wzrosty i po raz pierwszy od czerwca sięgnął bariery 200-dniowej średniej ruchomej (obecnie 1,1885) czasowo ją nawet przebijając. Źródłem zmian podczas piątkowej sesji był raport z amerykańskiego rynku pracy, którego słabsza od konsensusu wymowa zadecydowała o zwyżce pary EUR/USD (przecena dolara). Fakt, iż piątek był szóstym z rzędu dniem wzrostu eurodolara świadczy jednak przede wszystkim o ociepleniu nastrojów rynkowych. Dobrze wpisują się w to także zmiany kursu EUR/CHF z ostatnich dni oraz piątkowe zwyżki dochodowości rynków bazowych, w trakcie których rentowność Bunda i 10-latki USA wzrosła o 3 bps odpowiednio do -0,37% i 1,33%.

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 1

Komentarz dzienny – Narracja prezesa NBP w kwestii normalizacji polityki pieniężnej wciąż łagodna - 1

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

wiadomości kurs juana chińskiego do złotego jaki jest kurs korony czeskiej do złotegoInformacje kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia euro do złotego kurs kurs złotego w stosunku do euro kurs złotego do euro wykres kurs euro do złotego nbp średni kurs złotego w stosunku do euro kurs forinta węgierskiego do złotego kurs złotego do korony szwedzkiej kurs złotego do leja kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego kurs rubla do złotego nbp kurs złotego w niemczech kurs leja rumuńskiego do złotego kurs chorwackiej kuny do złotego kurs jena do złotego kurs liry do złotego kurs korony duńskiej do złotego kurs hrywny ukraińskiej do złotego kurs marki niemieckiej do złotego kurs lewa bułgarskiego do złotego kurs dolara względem złotego kurs złotego w czechachkurs hrywny do złotego kantor kurs korony szweckiej do złotego kurs dolara do złotego prognozy kurs lei do złotego kurs złotego we lwowie kurs dolara do złotego wykres średni kurs złotego kurs rupii indyjskiej do złotego kurs złotego do rubla białoruskiego kurs złotego do rubla rosyjskiego kurs korony norweskiej do złotego aktualny kurs hrywny do złotego kurs złotego euro kurs randa do złotego kurs waluty ukraińskiej do złotego aktualny kurs rubla do złotego sztywny kurs złotego do dolara średni kurs złotego nbp kurs złotego bankier kurs walutowy złotego kurs złotego wobec euro wzrósł po ogłoszeniu wyroku tsue kurs szekla do złotego nbp
Reklama

Czytaj dalej