• Odbierz prezent
Kursy walut o poranku na FX (euro, dolar, frank, funt). Przedświąteczny kalendarz pełen istotnych wydarzeń
fot. freepik.com

Ponieważ to ostatni pełny tydzień handlu w tym roku, wiele wydarzeń czy publikacji jest przesuniętych i tak się składa, że środa przynosi ich kulminację. Oprócz sporej dawki danych z Europy i USA czeka nas dziś decyzja Fed. W środę warto zwrócić uwagę na trzy pozycje. Zaczynamy serią wstępnych danych PMI za grudzień. Zwykle publikowane są pod koniec miesiąca, jednak choć dopiero mamy połowę grudnia, rynki poznają już dziś te wskaźniki.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Zaczęliśmy od dobrych informacji z Japonii, gdzie PMI odnotował wzrost z 49 do 49,7 pkt., wobec oczekiwanego spadku do 48,9 pkt. Przemysł przez całą jesień zaskakiwał dobrą kondycją i wygląda na to, że ta tendencja jest kontynuowana. Inwstorzy szczególną uwagę zwrócą jednak na sektory usługowe w Europie i USA, które zmagają się z drugą serią restrykcji. Po południu inwestorzy zwrócą też uwagę na dane o sprzedaży detalicznej w USA (14:30), która w ubiegłym miesiącu wyraźnie rozczarowała – będą to dane za listopad. Wydarzeniem dnia jest jednak posiedzenie Fed. Co może ono zmienić? Wiadomo, że polityka nie ulegnie zmianie – stopy procentowe są na poziomie zera, zaś bank centralny prowadzi agresywny program ekspansji ilościowej (120mld USD miesięcznie).

Prezes Powell zapowiadał jednak, że dopiero szczepionka może istotnie poprawić perspektywy, a wiadomość o niej właśnie pojawiła się od ostatniego posiedzenia. Ciekawym będzie jak bardzo poprawi to prognozy banku centralnego, spodziewamy się jednak, że jakakolwiek poprawa będzie równoważona przez Powella, który będzie za wszelką cenę chciał zapobiec wzrostowi rentowności obligacji (inwestorzy mogliby wyjść z słusznego założenia, że skoro ma być lepiej, to Fed mógłby na pewnym etapie zacząć zmniejszać ekspansję monetarną – wydaje się to logiczne, jednak rynki są tak uzależnione od QE, że Powell boi się takiej reakcji jak ognia i pewnie zrobi wszystko aby do niej nie doszło).

Decyzja o 20:00, początek konferencji o 20:30. Jak na razie nastroje rynkowe są sielankowe – wczoraj indeks Russell2000 w USA odnotował kolejny historyczy szczyt, a inne indeksy nie są daleko. Inwestorzy liczą na porozumienie odnośnie Brexitu, cały czas przewija się też niekończący się temat stymulacji fiskalnej w USA (rynkom zdaje się nie przeszkadzać fakt, że mówi się już o kwotach dwukrotnie mniejszych niż w kampanii). To też pomaga złotemu. O 8:00 euro kosztuje 4,4392 złotego, dolar 3,6500 złotego, frank 4,1218 złotego, zaś funt 4,9127 złotego.  


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk