• Odbierz prezent
Kursy walut na rynku forex: USD/PLN, EUR/PLN - polski złoty się stabilizuje
Z artykułu dowiesz się:

  • ile wynoszą kursy euro i dolara,
  • dlaczego PLN stabilizuje się.

Poniedziałek nie przynosi kontynuacji gorszych nastrojów z piątku, co widać po kursie złotego. Podbijający w górę EURUSD ściąga w dół USDPLN, chociaż i tak jesteśmy prawie 2,5 grosza powyżej dołka z piątkowego poranka przy 3,6350. Z kolei przy EURPLN do minimum z zeszłego czwartku przy 4,4150 mamy 3 grosze. Na razie możemy, zatem mówić o stabilizacji złotego, a nie powrocie do poprzedniej wyraźnej aprecjacji, która była pochodną informacji o wycofaniu polsko-węgierskiego veta ws. budżetu UE. Zresztą teraz rynek będzie wypatrywał nowych impulsów.

Przedłużenie politycznych negocjacji EU-UK daje nadzieje na to, że być może uda się uniknąć bezumownego Brexitu. Z kolei w USA politycy są gotowi do rozmów ws. pakietu fiskalnego. To wszystko wpływa na sentyment, stwarzając szanse na powrót do słabszego dolara i tym samym mocniejszego złotego.

Teoretycznie pewien niepokój mogą budzić doniesienia o planach twardego lockdownu w Niemczech (od najbliższej środy do 10 stycznia), chociaż polskie statystyki COVID-19 raczej nie zapowiadają konieczności podobnych rozwiązań w nieodległej przyszłości.

Złoty się stabilizuje - 1

Wykres dzienny USDPLN

Złoty się stabilizuje - 2

Wykres dzienny EURPLN

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk