• Odbierz prezent
Kursy walut na FX (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY). Sentyment spadkowy na europejskich indeksach giełdowych
Z artykułu dowiesz się:

  • o sentymecie rynkowym CMC,
  • jak kształtują się notowania par walutowych 
  • o notowaniach indeksów CAC40, DAX30, FTSE100

Wczorajsza sesja przebiegała spokojnie, ponieważ inwestorzy w Stanach Zjednoczonych obchodzili Święto Dziękczynienia, a giełda w USA była zamknięta. Traderzy w innych częściach świata w większości pozostawali w oczekiwaniu przy niskiej zmienności. Był to również spokojny dzień pod względem napływu wiadomości, a apetyt na handel pozostawał niski po tej stronie Atlantyku. Lockdown w całej Anglii dobiegnie końca w przyszłym miesiącu, ale zdecydowana większość kraju nadal pozostanie pod dość surowymi ograniczeniami. Życie codzienne będzie wciąż dalekie od wolności, z której ludzie korzystali latem.

Sektor hotelarski będzie mógł funkcjonować jedynie w bardzo ograniczonym zakresie, co pozostanie bez znaczenia wraz ze zbliżający  się sezonem świątecznym, w którym kawiarnie, puby i restauracje są zwykle bardzo obciążone ruchem. Niedawno ogłoszono, że niemieckie ograniczenia będą obowiązywać do 20 grudnia, a przemysł hotelarski we Francji pozostanie pod restrykcjami do 20 stycznia. Sektory usług w tych krajach czekają więc dalsze utrudnienia.

Rynek akcyjny w USA

Amerykański rynek akcji otwiera się dziś na pół dnia, ale zmienność prawdopodobnie pozostanie niska przez całą sesję - zwykle dzieje się tak po Święcie Dziękczynienia. Podekscytowanie, które widzieliśmy na początku tygodnia w związku z postępami poczynionymi przez AstraZeneca-Oxford University w zakresie opracowywania szczepionki na Covid-19 i nadzieje, że prezydent Trump odejdzie z urzędu w styczniu spokojnie, będą prawdopodobnie głównymi tematami tygodnia. W środę rynek ropy naftowej osiągnął najwyższy poziom od początku marca w wyniku nadziei na szczepionki i narastającej dyskusji, że OPEC+ utrzyma obecny poziom produkcji. Grupa krajów produkujących ropę pierwotnie planowała złagodzenie obecnych cięć produkcji w styczniu, ale ostatnio pojawiają się spekulacje, że organizacja utrzyma obecny poziom wydobycia, mimo że ceny w ostatnim czasie rosły. Kilka krajów utrzymuje ograniczenia, które prawdopodobnie dadzą OPEC+ wymówkę, by nie zwiększać podaży.

Notowania złotego kruszcu – cena złota

Złoto zyskało wczoraj na wartości, po silnych spadkach, które notowało wcześniej w tym tygodniu, kiedy kurs spadł do najniższego poziomu od lipca. Metal tradycyjnie skorzystał na niepewności na rynkach, a w listopadzie znalazł się pod presją, ponieważ giełdy rosły wzmocnione nadzieją na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Wydaje się, że na razie wsparcie znajduje się w regionie 1800 USD.

Azjatyckie i europejskie rynki

Rynki akcji na Dalekim Wschodzie nie zanotowały zmian i wydaje się, że inwestorzy w tej części świata również są zadowoleni z chwilowego oczekiwania. Zyski przemysłowe w Chinach wzrosły w zeszłym miesiącu o 28,2% rok do roku. Był to szósty z rzędu miesiąc wzrostu i duża poprawa w stosunku do 10,1% wzrostu odnotowanego w poprzednim raporcie. Indeksy w Europie mogą otworzyć się nieco niżej.

Ostateczny raport francuskiego PKB za trzeci kwartał wyniósł 18,7% przy prognozie na poziomie 18,2%. W drugim kwartale gospodarka skurczyła się o 13,7%. Odczyt CPI wyniósł 0,1%. O 11:00 zostanie ogłoszony ostateczny odczyt zaufania konsumentów w strefie euro, a ekonomiści spodziewają się wyniku -17,6.

Kursy walut – analiza par walutowych

EURUSD – od początku miesiąca pozostajemy w trendzie wzrostowym i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1775, pozytywny ruch powinien być kontynuowany. Poziom 1,2000 stanowi obecnie opór. Przełamanie poniżej 1,1602 może otworzyć drogę do dalszych spadków.

GBPUSD – w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znajdujemy się w trendzie wzrostowym i jeżeli tendencja ta się utrzyma, celem może być 1,3515. Wsparcie dla odreagowania znajduje się przy 1,3106, a przełamanie tego poziomu może skierować parę w okolice 1,3000. 

EURGBP – od dwóch miesięcy mamy trend spadkowy i dopóki utrzymujemy się poniżej 0,9000 tendencja ta powinna być utrzymana. Przełamanie poniżej 0,8864 może otworzyć drogę na 0,8800. Jeżeli zaatakujemy 0,9000, wówczas kolejnym celem jest 0,9039, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.

USDJPY – jeśli utrzymamy się powyżej 103,65, możliwym celem będzie 105,52, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Szerszy ruch spadkowy i atak na 103,65 może skierować kurs w okolice 102,00.

Notowania indeksów giełdowych

FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 12 punktów do 6,350

DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 13,284

CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 1 punkt do 5,565

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – sentyment dla kontraktu CFD na niemiecki indeks DAX odzwierciedla przewagę nastrojów niedźwiedzich: w chwili obecnej 59% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj, o dwa punkty procentowe niżej w stosunku do danych z czwartku. Po stronie wartości  72% to pozycje krótkie. Dla tego kategorii od wczoraj odnotowano spadek o dwa punkty.

Ropa Crude WTI –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kasowym kontrakcie CFD na ropę WTI oczekują dalszych wzrostów na tym walorze. Pod względem ilości Klientów transakcje Kup stanowią 77%, a przy wartości pozycje długie wynoszą 86%. Obie wartości pozostają na tych samych poziomach co wczoraj.

Złoto – nastroje wśród przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na złoto również pozostają bycze. Ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 82%. Pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje Kup dominują 81%. Nie odnotowaliśmy zmiany w stosunku do wczorajszych odczytów.

Kursy walut na FX (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY). Sentyment spadkowy na europejskich indeksach giełdowych  - 1

 

 


David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk