• Odbierz prezent
Kursy walut: Mocne odbicie notowań dolara amerykańskiego na rynku walutowym - USD zyskuje wyraźnie na wartości (USD/PLN, EUR/USD)!
fot. freepik.com

Podczas środowej sesji mocniejszy dolar (EUR/USD obniżył się poniżej 1,22) przełożył się na osłabienie polskiej waluty, gdzie para EUR/PLN zakończyła handel poniżej 4,50, z kolei kurs USD/PLN bliżej 3,69.

W ostatnich dniach publikacja ,,minutes” FOMC podbudowała wiarę inwestorów w jedynie powolny proces normalizacji polityki pieniężnej oraz pogłębiła przekonanie rynku, że brak dotychczasowych konkretnych deklaracji o skali czasu i tempa zaostrzenia warunków monetarnych wpłynie znacząco na deprecjację dolara. Pomogły temu dodatkowo gołębie wypowiedzi Rezerwy Federalnej, które powtórzyły, że Fed posiada narzędzia do stłumienia inflacji nie wpływając przy tym negatywnie na wzrost gospodarczy w USA. Środowa sesja charakteryzowała się korekcyjną aprecjacją amerykańskiej waluty na szerokim rynku.

Rynek pozycjonuje się przed publikacją miar inflacji w USA,

co przekłada się na korekcyjne odbicie dolara. Kluczowy będzie odczyt PCE core w piątek, który jeśli będzie silniejszy od rynkowych założeń może gwałtownie umocnić dolara tak jak to było widoczne przy ostatnich inflacyjnych odczytach. Istotnym czynnikiem z punktu widzenia aprecjacji wspólnej waluty pozostaje wzrost dynamiki szczepień w Europie kontynentalnej, który wpływa na oczekiwania rynkowe odnośnie osiągnięcia odporności stadnej, szybszego luzowania restrykcji oraz pełnego otworzenia handlu w Europie. Tym samym coraz szybciej dyskontowany jest wzrost gospodarczy w strefie euro, a uwagę przykuwa wzrost rentowności europejskich obligacji w bieżącym kwartale, podczas gdy rentowności amerykańskich stabilizują się po solidnym wzroście z początku roku. Wobec tego zawęża się spread pomiędzy rentownościami obligacji europejskich z amerykańskimi co wzmacnia bodziec do tendencji wzrostowej pary EUR/USD.

Pod wpływem korekty na głównej parze walutowej,

złoty obniżył swoją wartość wobec głównych walut. Waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej również osłabiają się, gdzie węgierski forint pomimo zeszłotygodniowej solidnej aprecjacji ze względu na zaproponowane podwyżki stóp procentowych Banku Węgier od następnego posiedzenia, również stracił na lekkiej przecenie EUR/USD.

Na krajowym rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła wysoką zmienność notowań. Najpierw w godzinach porannych rentowności długoterminowych obligacji spadły do 1,72, po czym po ogłoszeniu wyników aukcji odkupu doszło do przeceny i ich wzrostu w okolice 1,84%.

Bank centralny oferował w środę odkup papierów PS0424, DS0726, PS1026, DS0727, FPC0328, WS0428, FPC0630 i DS1030 o wartości 5 mld PLN

Ostatecznie kupił aktywa za 2,03 mld PLN ograniczając się do papierów emitowanych przez BGK. Niska skala operacji w relacji do poprzednich przetargów rozczarowała inwestorów, którzy złożyli oferty sprzedaży za 6,8 mld PLN. Obniżenie wartości skupu nie musi oznaczać przygotowań do powolnego wycofywania się NBP z programu ale ma zapewne częściowo związek z ostatnimi zmianami notowań na rynku długu. Od kwietnia NBP kupował obligacje za 5 lub 8 mld PLN na każdej aukcji lecz wówczas rynek europejski znajdował się pod większą presją. W ostatnich dniach akurat nastroje uległy znacznej poprawie. Warto wspomnieć, że od początku zeszłego tygodnia aż do aukcji dochodowości papierów 10-letnich spadły o 28 pb. NBP zapewne uznał, że w takiej sytuacji silne wsparcie nie jest potrzebne tym bardziej, że w maju skupił tyle samo papierów co w kwietniu (też za 10 mld PLN). Ewentualne trwałe ograniczenie skupu aktywów bardziej prawdopodobne wydaje się w III kw. br.

Sytuacja na krajowym rynku długu nie uległa istotnej zmianie

W dalszym ciągu należy oczekiwać spadków rentowności obligacji skarbowych, szczególnie na dłuższym końcu krzywej. Notowania papierów 2-letnich trzymają się poniżej 0,15%. Z kolei 10-letnie powinny w najbliższych tygodniach utrzymywać się poniżej 1,80%. Pomagać w tym będą spadki rentowności obligacji w Europie napędzane wypowiedziami przedstawicieli EBC. W środę notowania 10-letniego Bunda spadły do -0,20%. Dalszy ruch w dół mogą wspierać coraz częstsze wypowiedzi przedstawicieli EBC, którzy ostrzegają przed zbyt wczesnym ograniczaniem QE w strefie euro.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk