• Odbierz prezent
Kursy walut. Letnie zaskoczenie pozytywną zmiennością na giełdzie i walutach

Okres wakacyjny to zazwyczaj bardzo niska zmienność na rynkach finansowych, a w szczególności giełdowych. Duża część inwestorów udaje się wtedy na odpoczynek, choć zazwyczaj obserwujemy raczej pozytywne nastroje. Obecny rok różni się oczywiście od poprzednich. Pandemia, recesja gospodarcza oraz próba ratowania rynku przez rządy oraz banki centralne z całego świata. Obecnie okres letni rozpoczyna się naprawdę pozytywnie i jak widać nawet druga fala koronawirusa nie jest w stanie powstrzymać dobrych nastrojów.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 12 mln osób na świecie. Oczywiście już od dawna wiadomo, że liczba ta faktycznie jest przynajmniej 10 krotnie większa, biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się wirusa. Teoretycznie zmniejsza to odsetek śmiertelności, ale obecnie widać trend wzrostu pod względem ilości przypadków śmiertelnych, czy również osób przebywających w szpitalach. To niezbyt dobra informacja dla społeczeństwa oraz rynków finansowych. Mimo wszystko dobre nastroje trwają w najlepsze. Wiele osób na świecie cieszy się z powolnego powrotu do normalności, natomiast rynki finansowe korzystają z ogromnej ilości gotówki dostarczanej przez rządy oraz banki centralne na świecie. Pomimo pojawienia się technicznego sygnału objęcia bessy na niemieckim DAXie oraz efektu przenikania na S&P 500 w USA w tym tygodniu, to jednak większość indeksów zaliczyła odrobienie strat. W przypadku Nasdaqa z kolei obserwowaliśmy historyczne szczyty. Widać, że potrzeba dopiero kolejnego mocnego czynnika, aby zahamować te wzrosty. Coraz częściej mówi się o kolejnym zamknięciu gospodarek na świecie, o zakazach przemieszczania się, zamknięciu niektórych biznesów czy nawet o noszeniu maseczek. To jednak nie powstrzymuje rynków. Czy jest to spowodowane chęcią wykorzystania czasu do „drugiej” fali koronawirusa? Teoretycznie możemy mówić już o takim zjawisku teraz. Obecnie obserwujemy ponad 200 tys. Przypadków dziennie oraz rosnącym odsetkiem śmiertelności. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że najgorsza sytuacja będzie miała dopiero miejsce na jesień.

Tymczasem na Wall Street mamy do czynienia z pozytywnym otwarciem, po umiarkowanych wzrostach w trakcie sesji europejskiej. Z perspektywy rynku najważniejsze dane dzisiejszego dnia dotyczyły wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Wypadły one lepiej od oczekiwań, ale pokazują, że ponad 1 milion osób złożyło wniosek o zasiłek po raz pierwszy. Taki trend utrzymuje się już od kilkunastu tygodni.

Otwarcie na Wall Street było pozytywne, ale tuż przed godziną 16:00 jedynie Nasdaq wciąż zyskuje ok. 0,5%. S&P 500 oraz DJIA znajdują się nieznacznie poniżej wczorajszego zamknięcia. Wzrosty w Europie są kontynuowane. DAX zyskuje ok. 1,3%, natomiast spadki notowane są w Hiszpanii, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii. Na ponad godzinę przed zamknięciem rynków zyskuje również WIG20. Wzrost wynosi 0,5%. Niemniej indeksy mniejszych spółek zachowują się w ostatnim czasie zdecydowanie lepiej. Przede wszystkim zyskują ostatnio spółki związane z sektorem gier komputerowych, odnawialnych źródeł energii czy również medyczne.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk