Advertisement
  • Odbierz prezent
Kursy walut (komentarz): kurs eurodolara (EUR/USD) może jeszcze w tym tygodniu polecieć
fot. własne źródło
  • Kurs €/US$ ustabilizował się wczoraj poniżej 1,05. Presja na umocnienie dolara póki co osłabła, ale mimo trwającego tygodnie umocnienia, nie widać też większej korekty / odbicia kursu. Kurs €/PLN wzrósł wczoraj z niecałych 4,62 do ponad 4,63 i znów zbliżył się do ostatnich szczytów. Inwestorzy pozostają niepewni co do dzisiejszej decyzji RPP. Nie pomaga też niski €/US$.

  • Na bazowych rynkach długu nadal presja na wzrost rentowności, również nadal skoncentrowana na amerykańskim długim końcu. Od wczorajszego otwarcia rentowność amerykańskiej 10latki wzrosła 15pb do 4,85. Na krótkim końcu było to 5pb. Bund osłabił się wczoraj o 7pb, a niemiecka 2latka została praktycznie bez zmian. Inwestorzy nie mają równie mocnego przekonania o solidnych perspektywach gospodarczych strefy euro, co w przypadku USA. Krajowa krzywa po raz kolejny w oderwaniu od rynków bazowych zakończyła dzień niżej, około 3-4pb.

 

 

Dalszy spadek €/US$. Decyzja RPP ryzykiem dla PLN

  • Brak prób istotnej korekty i naszym zdaniem solidne dane z USA w dalszej części tygodnia (w tym payrolls) sugerują dalsze przesunięcie w dół €/US$ w najbliższych dniach. Pod koniec tygodnia spodziewamy się spadku pary do około 1,035-1,040. Technicznie przełamanie wsparcia na 1,05 otworzyło też drogę do zejścia kursu do 1,02, ale to raczej nastąpi nie wcześniej jak pod koniec miesiąca.
  • Dla złotego kluczowym wydarzeniem będzie dzisiejsza decyzja RPP i jutrzejsza konferencja prof. Glapińskiego. W naszej ocenie większość rynku zakłada raczej 25pb cięcia, ale część inwestorów liczy, że Rada wstrzyma się z obniżką, aby nie osłabiać dalej PLN. Istotne jest jednak zarówno ryzyko większej obniżki, jak i powrotu Prezesa Glapińskiego do nadmiernie optymistycznej retoryki dezinflacyjnej. Dlatego przy mocnym dolarze, powrót €/PLN do 4,67-68 na koniec tygodnia jest poważnym ryzykiem. W razie większej skali obniżki €/PLN może dotrzeć do wrześniowych szczytów (około 4,70) w ciągu kilku dni, ale przed wyborami raczej nie dalej.
  • Nadal też widzimy duże ryzyko, że trend osłabienia złotego może być bardziej długofalowy i  w 4kw23 €/PLN może testować poziom 4,70 lub nieco powyżej. Dolar pozostaje mocny, a policy-mix w Polsce, ze swoim łagodnym nastawieniem (szczególnie w obszarze polityki fiskalnej, a ostatnio także pieniężnej), kontrastuje z sytuacją w głównych gospodarkach, zwłaszcza w USA. Ryzykiem są też wyniki wyborów parlamentarnych w kraju. Temat konfliktu z UE i braku dostępu do unijnych środków zaczynają też podnosić agencje ratingowe.

 

Zobacz także: Siła dolara (USD) i prawdopodobna interwencja na jenie (JPY) w centrum uwagi inwestorów

 

 

Bazowe rynki długu nadal pod presją. Dziś decyzja RPP

  • Ryzyka dla osłabienia rynków długu, szczególnie w USA, nadal dominuje. Spodziewamy się kolejnych solidnych danych z USA, w tym szczególnie payrolls w piątek, i ugruntowanie oczekiwań zakładających, że stopy szybko nie spadną po ostatniej podwyżce stóp Fed. Na długi koniec dodatkowo oddziałuje perspektywa wysokich podaży długu oraz ryzyko kolejnych obniżek ratingu USA, m.in. w związku z ciągłymi problemami z porozumieniami budżetowymi.
  • Ostatnie kilka dni presja na stromienie krajowej krzywej zahamowała, ale trend się nie odwrócił. Uważamy, że to przerwa przed dalszym wzrostem nachylenia SPW. Uważamy, że RPP będzie dziś kontynuować cięcie stóp (-25pb), a Retoryka Rady podtrzyma oczekiwania na dalsze luzowanie. Budzi to poważne wątpliwości co do wyhamowania inflacji w średnim terminie. Ruch będzie większy jeżeli RPP zdecyduje się dziś na obniżkę o więcej niż 25pb. Dodatkowo długim SPW prawdopodobnie zaszkodzą duże podaże długu wynikające z planów budżetowych na przyszły rok i dalszy wzrost rentowności długoterminowych papierów na rynkach bazowych. Ryzyko to potwierdziły m.in. plany szeregu przetargów zapowiedzianych przez MF i BGK na 4kw23.

ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk