• Odbierz prezent
Kursy walut (komentarz): cena eurodolara (EUR/USD) w trendzie bocznym
fot. własne źródło
  • W ubiegłym tygodniu €/US$ pogłębił dołki docierając poniżej 1,0650. Ostatecznie para zakończyła jednak tydzień praktycznie bez zmian, przy 1,07, mimo wyraźnie lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy (payrolls). Kurs €/PLN zaczął tydzień ponad 4,50, ale po raz kolejny gdy €/US$ się ustabilizował popyt na złotego się poprawił i €/PLN wrócił poniżej 4,50.
  • Bazowe rynki długu rozpoczęły ubiegły tydzień umocnieniem. W przypadku Treasuries ruch zawrócił dopiero po mocnych payrolls w piątek. W efekcie o ile Treasuries zakończyły tydzień niewielkim umocnieniem (5-7pb), to Bund zyskał 20pb, a niemiecka 2latka ponad 10pb. W ślad za tym umocniły się także SPW, długi koniec podobnie do Bunda (ok 20pb), krótki o około 9pb.

 

 

€/US$ przy 1,07, €/PLN może pogłębić dołki

  • Ten tydzień jest dość ubogi w dane, najważniejsze (PMI) poznamy dziś. Spodziewamy się, że pozwoli to €/US$ utrzymać się w trendzie bocznym przy 1,07. To tym bardziej prawdopodobne, że mimo mocnych payrolls, €/US$ co prawda pogłębił ostatnie dołki, ale cały tydzień zakończył mniej więcej bez zmian. Dołożą się do tego prawdopodobnie lepsze od oczekiwań dane z Niemiec w tym tygodniu. Od strony technicznej para w najbliższych dniach nie powinna przełamać ani ostatnich dołków (lekko poniżej 1,0650), ani szczytów (1,0780).
  • W końcówce roku nadal spodziewamy się wzrostu €/US$. Mimo pozytywnych zaskoczeń danymi z USA, rynek nadal wieży, że obniżki stóp Fed nastąpią wcześniej niż EBC. Lepsza od oczekiwań kondycja amerykańskiej gospodarki najprawdopodobniej oznacza jednak, że na koniec roku para €/US$ znajdzie się niżej niż zakładaliśmy dotychczas, tj. nie dalej jak 1,18.
  • €/PLN wrócił poniżej 4,50 nawet szybciej niż zakładaliśmy. Popyt na złotego pozostaje solidny, gdyż wspierają go relatywnie wysokie stopy NBP. O ile €/US$ faktycznie ustabilizuje się w najbliższych dniach, kurs €/PLN powinien pogłębić ostatnie dołki docierając w tym tygodniu do około 4,46 lub lekko poniżej. Decyzja RPP na złotego prawdopodobnie istotnie nie wpłynie.
  • Według naszych szacunków złoty nie jest już niedowartościowany. Uspokojenie na rynkach będzie nadal premiować waluty państw o wysokich stopach procentowych. W połączeniu z nadziejami na szybkie odblokowanie środków z KPO po wyborach może to jednak ściągnąć €/PLN bliżej 4,40 pod koniec roku.

 

Niewiele istotnych danych, małe zmiany na rynkach długu

  • W tym tygodniu nie spodziewamy się dużych zmian na bazowych rynkach długu, choć możliwy jest lekki wzrost spreadu Treasuries wobec krzywej niemieckiej. Ostatnie dane z USA na ogół zaskakiwały in plus, z Europy raczej in minus. Kluczowe dane w tym tygodniu (PMI) poznamy dziś, ale nie spodziewamy się istotnych zaskoczeń.
  • W tym tygodniu długie SPW powinny śledzić zachowanie krzywej niemieckiej. Sugeruje to raczej ich stabilizację. Dla krajowego krótkiego końca istotny będzie komentarz RPP po jutrzejszej decyzji oraz późniejsza konferencja Prezesa NBP. Spodziewamy się łagodnego przekazu (ze wskazaniem na możliwe obniżki stóp jeszcze w tym roku), ale tego też spodziewa się raczej rynek. W efekcie na krętkiem końcu oczekujemy stabilizacji lub niewielkich spadków rentowności.
  • W dalszej części miesiąca poznamy kolejne przedwyborcze obietnice wydatkowe rządu. Mogą one dodatkowo rozszerzyć asset swapy na długim końcu. Inwestorzy wiedzą jednak, że MinFin może łatwo sfinansować się w walucie, więc na duży wzrost spreadu się mimo wszystko nie zanosi.

ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk