• Odbierz prezent
Kursy walut G-10. Korona szwedzka (SEK) i funt (GBP) w dół. Dlaczego Amerykanie są pozytywnie nastawieni?
Z artykułu dowiesz się:

  • jak budują się kursy walut G-10,
  • o informacjach w kwestii brexitu. 

Obserwowany wczoraj po południu powrót do słabszego dolara, ostatecznie nie okazał się być udany. Wtorkowy ranek przynosi kontynuację tendencji zapoczątkowanej wieczorem, chociaż zmiany są symboliczne. Dolar zyskuje na szerokim rynku, ale najsłabsza w zestawieniach G-10 korona szwedzka traci 0,34 proc. Drugi jest funt z wynikiem 0,26 proc. - wczoraj notowania GBPUSD zdołały powrócić do 1,34 po informacjach, że premier Johnson odbył jednak kolejną rozmowę z szefową Komisji Europejskiej, ale dzisiaj powraca do spadków. Według doniesień sprawy negocjacyjne wciąż nie posuwają się do przodu, a szczyt UE już w czwartek. Niemniej w najbliższych dniach Johnson i von der Leyen mają jeszcze spotkać się osobiście w Brukseli.

Rynki akcji radzą sobie mieszanie. Uwagę zwracają doniesienia, że Kongres ma dzisiaj głosować uchwałę o przedłużeniu terminu przyjęcia pakietu fiskalnego o tydzień do 18 grudnia (inicjatywa Demokratów w Izbie Reprezentantów), chociaż informacje płynące z Senatu wskazują na to, że o kompromis z Republikanami może nie być łatwo.

OKIEM ANALITYKA - obracanie szklanki....

Jeżeli mamy szklankę do połowy pustą, to rynek chce widzieć ją od tej strony, gdzie znajduje się magiczny napój. Jeżeli coś robi się niejasne, to zwyczajnie obraca szklanką do uzyskania pożądanego efektu. Ten schemat dość dobrze widać było wczoraj, kiedy to rano zrobiło się nerwowo za sprawą informacji związanych z Brexitem, a później przyszli optymistyczni Amerykanie... Chociaż, nawet oni nie dali sobie całkiem rady, gdyż  wieczorem dolar ponownie zyskał, ale skala ruchu była mniejsza. Po zachowaniu się rynków we wtorek widać, że bardziej weszliśmy w stabilizację, niż korektę. Teraz czekamy na fakty, jakie zobaczymy w czwartek (EBC i pierwszy dzień szczytu UE), oraz piątek i być może jeszcze weekend (kiedy to politycy będą próbować zakulisowo rozwiązać tematy Brexitu, oraz polsko-węgierskiego veta). Jeżeli potkną się o własne nogi, to negatywną reakcję zobaczymy w przyszły poniedziałek, ale nawet wtedy inwestorzy znów będą chcieli obracać szklanką...

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk