• Odbierz prezent
Kursy walut (frank, funt, dolar, euro) o poranku na FX. Konsument nie nadąża za rynkami

Wtorek przyniósł odwilż na rynkach po nerwowym poniedziałku. W USA giełdy znów są na maksimach, inwestorom nie przeszkadza rosnąca luka pomiędzy Wall Street a Main Street, którą wczoraj potwierdziła publikacja wkaźnika Conference Board. Wspomniane dane to wynik badania optymizmu gospodarstw domowych. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika z 92,9 do 97,5 pkt., tymczasem nastąpił spadek do 88,6 pkt. Dla porównania przed pandemią wskaźnik ten oscylował w okolicach 130 pkt., zaś tegoroczny dołek (z sierpnia) to 84,8 pkt. Pokazuje to zatem, że nastroje gospodarstw domowych są bliskie minimum pandemii pomimo ogromnego interwencjonizmu gospodarczego. Rynki mogą mieć nadzieję, że sytuację zmieni nowo przyjęty przez Kongres pakiet fiskalny, zakładający wypłaty dla gospodarstw domowych w wysokości 600 dolarów miesięcznie.

Widać jednak, że amerykańscy politycy (zresztą nie tylko amerykańscy) powinni udać się na przyspieszony kurs ekonomii. Już eksperyment z wiosny (gdy Amerykanie dostali po 1200 dolarów, a do tego hojnie dopłacano do zaiłków dla bezrobotnych) pokazał jak to działa – pieniądze zostały wydane (stąd szybkie odbicie popytu), ale nastroje nie uległy poprawie, sugerując przejściowy pozytywny charakter stymulacji. Tu należy przypomnieć, że nasze decyzje na poziomie mikro zależą nie tylko od bieżących wpływów, ale w dużej mierze od dochodu permanentnego. Gdybyśmy byli zupełnie racjonalni, moglibyśmy wręcz ograniczyć konsumpcję, gdyby okazało się, że długokresowy koszt stymulacji przewyższy to, co dostajemy. Oczywiście nie jesteśmy w pełni racjonalni, ale jak widać, nie aż tak nieracjonalni jak wydaje się politykom. Żeby nie było nudno, prezydent (jeszcze urzędujący) Trump zapowiedział, że nie podpisze się pod pakietem nie dlatego, że uważa tego radzaju działania za niedopuszczalny przejaw marksizmu w wolnorynkowej Ameryce, ale ponieważ chciałby rozdać po... 2000 dolarów na głowę.

Widać zatem, że Trump nie zamierza kończyć jeszcze kariery politycznej, jednak choć jego szarża spodobała się Demokratom (dość nietypowy alians), to jest mało realne, że kontrolowany przez Republikanów Senat zgodzi się na istotne podniesienie poziomu wypłat. Środa przynosi całkiem intensywny kalendarz jak na przedwigilijną sesję. O 14:30 poznamy dane o inflacji PCE, przełożone na dziś wnioski o zasiłek oraz zamówienia na dobra trwałego użytku, o 16:00 indeks nastrojów konsumentów sporządzany przez Uniwersytet w Michigan oraz dane o sprzedaży domów, zaś o 16:30 dane dotyczące zapasów paliw. Inwestorzy śledzić będą też wiadomości napływające z Wielkiej Brytanii, zarówno te dotyczące nowej mutacji koronawirusa, jak i porozumienia w kwestii Brexitu. Dziś o 9:10 euro kosztuje 4,5002 złotego, dolar 3,6936 złotego, frank 4,1561 złotego, zaś funt 4,9610 złotego.  


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk