• Odbierz prezent
Kursy walut: euro oraz funta brytyjskiego - na co powinieneś zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu

Euro ma za sobą kolejny tydzień stabilizacji, w obszarze G-10 zyskało głównie w relacjach z commdolls’ami, a najbardziej straciło wobec szwedzkiej korony. Publikacje indeksów PMI za sierpień były zbieżne z wcześniejszymi szacunkami, rozczarowanie przyniosły jednak odczyty dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle w lipcu, co jest pokłosiem negatywnego wpływu wzrostu globalnego protekcjonizmu na dynamikę eksportu.

 

Wydarzenie kolejnego tygodnia

Ustabilizowała się sytuacja na tureckiej lirze (rynek czeka na decyzję Banku Turcji w najbliższy czwartek), a także rentowności włoskich obligacji kontynuowały spadki. Wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie konferencja Mario Draghiego po czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego – umniejszenie wpływu obszarów potencjalnych ryzyk (wojny handlowe, Turcja, Włochy) w kontekście oczekiwanych posunięć ECB w przyszłym roku, mogłoby mieć pozytywny wpływ na euro. Ale czy tak się stanie?

Aktualny kurs euro do złotego EURPLN znajdziesz tutaj.

Kurs funta - emocji nie brakowało

Funt ma za sobą kolejny dobry tydzień, a emocji nie brakowało. Kolejne plotki, chociaż później częściowo dementowane, zdają się wskazywać na większą wolę Unii Europejskiej w temacie Brexitu, co pozwoliłoby zredukować obawy dotyczące scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii bez zawarcia porozumienia. Rzekomo Niemcy mieliby optować za bardziej „ogólnikowym” porozumieniem, a w piątek negocjator Michel Barnier przyznał, że UE mogłaby bardziej łagodnie podejść do statusu granicy z Irlandią, co pozostaje jednym z kluczowych punktów spornych.

Aktualny kurs funta do złotego GBPPLN znajdziesz tutaj.

 

Co może wpłynąć na dalsze umacnianie się kursu funta?

Z tematów makro – indeksy PMI wypadły mieszanie, a Mark Carney nie wykluczył, że mógłby rozważyć przedłużenie swojej kadencji w Banku Anglii poza 2019 r. W kolejnych dniach mamy ciekawe publikacje: produkcja przemysłowa, rynek pracy i wreszcie decyzję nt. stóp – tutaj kluczowe będą zapisy w komunikacie odnoszące się do kolejnej podwyżki w przyszłym roku. Lepsze odczyty w połączeniu z dobrą prasą wokół Brexitu mogłyby pomóc funtowi w kontynuacji odbicia.

 

Nota prawna

Czytaj także: Kursy walut: Jen i Frank zyskały na przestrzeni tygodnia. Co wpłynie na kurs korony szwedzkiej?

Jen i frank zyskały na przestrzeni tygodnia, chociaż ruch na franku był wyraźniejszy. Szwajcarska waluta czeka na rozstrzygnięcia ws. Turcji (chociaż nie sposób wspomnieć o zaskakująco dobrym odczycie dynamiki PKB za II kwartał), podczas kiedy jen pozostaje w pewnym zawieszeniu pomiędzy faktem słabs.. Czytaj
Kursy walut: Jen i Frank zyskały na przestrzeni tygodnia. Co wpłynie na kurs korony szwedzkiej?
 

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk