• Odbierz prezent
Kursy walut (euro, dolar, frank, funt). Słabe dane nie przeszkadzają inwestorom
Z artykułu dowiesz się:

- jak notowane są najważniejsze waluty o poranku 

- co dzieje się obecnie na rynku 

Przez ostatnie miesiące indeksy PMI pięły się w górę, budując narrację o V-kształtnym ożywieniu. Ta legła w gruzach w listopadzie. Powrót restrykcji przyniósł ponowne pogorszenie sytuacji ekonomicznej, które jednak zdaje się rynkom nie przeszkadzać. Spadki indeksów PMI są mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Przemysł nadal trzyma się mocno – co prawda zarówno w Niemczech (57,9), jak i we Francji (49,1) odnotowano pogorszenie względem października, ale jest ono niewielkie. Dużo słabiej jest w usługach, co ze względu na restrykcje jest zrozumiałe. Tu w Niemczech mamy wartość 46,2 pkt., zaś we Francji jedynie 38 pkt.

Te dane również są bliskie oczekiwaniom. Inwestorzy na te dane zareagowali… zdecydowanymi zakupami europejskich akcji. Po konsolidacji w ubiegłym tygodniu na wszystkich głównych europejskich indeksach mamy dziś mocne wzrosty. Indeksy we Włoszech czy Francji są już dobre 5% powyżej wcześniejszych post-pandemicznych maksimów kiedy rynek był przekonany, że drugiej fali nie będzie. Niemiecki DAX jest niecałe 4% od historycznych maksimów. Inwestorzy są przekonani, że obecne problemy są przejściowe i dlatego nie należy poświęcać im zbyt wiele uwagi. Oczywiście perspektywa powrotu względnej normalności jest pozytywna, wydaje się jednak, że rynki nie biorą pod uwagę permanentnych efektów obecnej sytuacji – wpływu ogarnionych inwestycji czy mniejszego zatrudnienia. Ze względu na bezprecedensowy interwencjonizm gospodarczy te zależności są trudniejsze do wychwycenia, a banki centralne nauczyły rynki optymistycznego (życzeniowego?) patrzenia na rzeczywistość.   

Przed nami dość specyficzny tydzień. Z jednej strony długi weekend w USA ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia zmniejszy aktywność w skali całego tygodnia. Z drugiej właśnie z tego powodu publikacje „upakowane” są wcześniej, głównie w środę, kiedy między innymi poznamy dane o inflacji PCE z USA oraz opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Ciekawsza może być jednak podobna publikacja ze strony EBC w czwartek wobec niemal pewnego dalszego luzowania na grudniowym posiedzeniu. Poza danymi jednak uczestnicy rynku zwracać na sytuację pandemiczną. W USA w piątek odnotowano po raz pierwszy ponad 200 tys. przypadków COVID19 jednego dnia. Z drugiej strony inwestorzy żyją szybkim dopuszczeniem szczepionki i jak na razie ta informacja przesłania im wszelkie negatywy obecnej sytuacji. O 9:45 euro kosztuje 4,4645 złotego, dolar 3,7601 złotego, frank 4,1297 złotego, zaś funt 5,0261 złotego.


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk