• Odbierz prezent
Kursy walut. Euro do dolara (EUR/USD) ponad poziomem 1,12. Amerykańska waluta do jena (USD/JPY) odbija do 108,72

Rynek walutowy rozpoczął nowy rok mniej więcej tam, gdzie go zakończył, pozostawiając dolara amerykańskiego po słabszej stronie. Indeksy w Azji idą do góry wsparte decyzją banku centralnego Chin o luzowaniu polityki.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • Niewielkie korekty dotykają franka CHF, funta GBP i dolara australijskiego AUD,

 • częściowo jako odwrócenie rajdu z ostatnich godzin 2019 r. kurs dolara do franka USD/CHF zawraca z 0,9650 (najniżej do września 2018) do 0,9703. Kurs funta do dolara GBP/USD we wtorek zaszedł do 1,3283 (ostatnio tu był 17 grudnia), ale dziś koryguje do 1,3206. Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD schodzi z 0,7030 (najwyżej od lipca 2019) do 0,6995.
 • Kurs euro do dolara EUR/USD pozostaje ponad 1,12, kurs dolara do jena USD/JPY odbija do 108,72 z 108,46 we wtorek. Kurs euro do złotego EUR/PLN krąży przy 4,25.
 • W trakcie danych indeks Caixin PMI dla chińskiego sektora przemysłowego w grudniu wyniósł 51,5 wobec prognozy 51,6 i 51,8 w listopadzie. Jest to szósty z rzędu miesiąc ekspansji, ale szczegóły raportu nie były zanadto optymistyczne. Subindeks produkcji i nowych zamówień znalazły się najniżej od września.
 • Jednak rynek większą uwagę przywiązał do decyzji Ludowego Banku Chin,

 • który obciął stopę rezerw obowiązkowych o 50 pb, dzięki czemu banki uwolnią ok. 800 mld juanów (115 mld USD) dodatkowej płynności. Decyzja pozwoli obniżyć koszty kredytów.
 • W Szanghaju główny indeksy rośnie dziś o 1,2 proc., a Hang Seng zyskuje 1,1 proc.
 • Inwestorzy w dalszym ciągu podtrzymują optymizm związany z ociepleniem relacji handlowych USA-Chiny. Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że umowa Pierwszej Fazy zostanie podpisana 15 stycznia w Białym Domu, choć szczegóły wciąż są nieznane.
 • Cena złota dalej korzysta na słabej postawie dolara

 • i pozostaje blisko 3 miesięcznych szczytów, tuż ponad 1520 USD/oz.
 • Na rynku ropy naftowej WTIBrent zyskują o ok. 0,3 proc. odpowiednio do 61,2 USD/b i 66,2 USD/b, podtrzymując dobrą passe po najlepszym rocznym wyniku od trzech lat.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk