• Odbierz prezent
Kursy walut 29.03.: potężny wzrost na kursie amerykańskiego dolara – 6-letni szczyt! Sprawdź aktualny wtorkowy kurs funta (GBP), jena (JPY), franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), rubla (RUB) na FX
fot. Sprawdź aktualny wtorkowy kurs funta, jena, franka, euro, dolara, rubla na FX

Na rynku walutowym podczas poniedziałkowej sesji złoty tracił nieznacznie w relacji do głównych walut pod wpływem umacniającego się dolara i obaw powiązanych z lockdownem w Chinach. Ostatecznie kurs EUR/PLN utrzymał się w okolicy 4,70 a kurs USD/PLN w pobliżu 4,28 przy spadku kursu EUR/USD poniżej 1,10.

polskie kontrakty IRS

Rosnące szanse na podwyżkę stóp Fed o 50 bp na majowym posiedzeniu, wyceniane przez rynek instrumentów pochodnych już na 80%, wspierają wzrost rentowności amerykańskich obligacji co przekłada się również na umocnienie dolara. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych utrzymuje się w pobliżu 2,5%, najwyżej od maja 2019 r., a indeks dolarowy zbliża się do poziomu 100 punktów. Siła dolara widoczna jest szczególnie w relacji do jena, ze względu na pogłębiającą się dysproporcję pomiędzy agresywną ścieżką Fed-u a ultra-luźną polityką monetarną w Japonii. Para USD/JPY osiągnęła w poniedziałek 6-letni szczyt na poziomie 125 jenów, po tym jak Bank Japonii poinformował, że zaoferuje skup nieograniczonej ilości 10-letnich obligacji rządowych, aby nie dopuścić do wzrostu ich rentowności powyżej 0,25%.

Notowania kursów walutowych

Na osłabienie złotego, poza umacniającym się dolarem, może mieć wpływ ogłoszenie ścisłej kwarantanny w Szanghaju, określanego finansową stolicą Chin, w związku z szerzeniem się nowej fali pandemii COVID. Wzrost obaw o kondycję chińskiej gospodarki zaczyna przekładać się negatywnie na wycenę ryzykownych aktywów innych rynków wschodzących. Z drugiej strony notowania złotego stabilizowane są przez rosnące oczekiwania na zdecydowane podwyżki stóp procentowych NBP, gdzie rynek instrumentów pochodnych zaczyna już dyskontować wzrost stóp powyżej 6%, m.in. przez realne ryzyko wzrostu inflacji CPI w marcu powyżej 10%. Dlatego oczekujemy utrzymania się kursów EUR/PLN i USD/PLN w pobliżu poziomów odpowiednio 4,70 i 4,30 na koniec obecnego kwartału.

kurs USD/JPY

Zobacz także: Frank (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), funt (GBP/PLN), dolar (USD/PLN) - wykresy par walutowych na FX

Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła wzrost krzywych dochodowości. Notowania 5-letnich polskich obligacji skarbowych zbliżyły się do 6% a 2-letnich kontraktów IRS przekroczyły 6%. Rynek instrumentów pochodnych zaczyna już powoli wyceniać wzrost stopy referencyjnej NBP w okolice 6,25% w 2022 r. Negatywny wpływ na krajowy rynek mogły mieć oczekiwane agresywne podwyżki stóp procentowych w regionie CEE-3 (eksponowane w kontekście czwartkowego posiedzenia CNB).

notowania skarbowych papierów wartościowych

Potwierdza to fakt, że polskie, czeskie i węgierskie obligacje znalazły się w grupie najsilniej tracących na wartości. Dodatkowo rynkowi nie pomaga zaplanowana w Europie w najbliższych dniach publikacja danych nt. inflacji za marzec oraz wypowiedź C. Kochalskiego. Przedstawiciel RPP stwierdził m.in., że w sytuacji presji inflacyjnej dostrzega przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych.

  notowania par walutowych

Trudno spodziewać się zmiany dominujących trendów podczas wtorkowej sesji, a przy braku istotnych wydarzeń rynek pozostanie pod wpływem średnioterminowych trendów. W efekcie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w regionie CEE-3 mogą negatywnie wpływać szczególnie na wyceny polskich krótkoterminowych papierów. W efekcie spread 2Y10Y na krajowym rynku długu może spaść z obecnych ok. -30 pb. w kierunku -50 pb. Dłuższy koniec krzywej dochodowości powinien pozostać stabilniejszy ze względu na pojawiające się obawy dotyczące ewentualnego spowolnienia gospodarczego na świecie. Podobne tendencje widzimy również w USA, gdzie krzywa obligacji skarbowych stała się płaska, utrzymując się w sektorach powyżej 3Y blisko 2,50%. Również w przypadku obligacji niemieckich rentowności konsolidowały się wąskim przedziale pomiędzy 0,35% a 0,65% w terminach powyżej 5Y.

cena ropy, cena złota, notowania indeksów giełdowych

Zobacz także: Złoty jedną z najsłabszych walut świata. Frank (CHF), funt (GBP), szwedzka korona (SEK) - zobacz sytuację na F


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk