• Odbierz prezent
Kursy walut 28.02.: „walutowy armagedon” - rosyjski rubel potężnie w dół, dolar pobił rekord! Zobacz, ile dziś zapłacisz za jednego rubla (RUB), funta (GBP), koronę (CZK), franka (CHF), dolara (USD) oraz euro (EUR)
fot. Materiał własny

Piątkowe notowania na rynku walutowym charakteryzowały się utrzymaniem podwyższonej zmienności, co powodowało, że kurs EUR/PLN poruszał się w szerokim paśmie wahań między 4,60 a 4,67, natomiast USD/PLN w zakresie między 4,11 a 4,18. Poniedziałkowy poranek wskazuje, że taka tendencja prawdopodobnie będzie utrzymana w najbliższych dniach, gdzie nowa fala rynkowej niepewności przyczyniała się do wzrostu kursu EUR/PLN do poziomu 4,69 i USD/PLN do 4,21.

podwyżka stóp procentowych w Polsce

Po silnych spadkach indeksów giełdowych i przecenie walut uznawanych za ryzykowne w czwartek, piątkowa sesja przyniosła odreagowanie. Europejskie parkiety rosły o ponad 3% natomiast w relacji do dolara amerykańskiego większość walut rynków wschodzących odrabiała straty. Inwazja Rosji na Ukrainę przyczyniła się do zdecydowanego wzrostu rynkowej zmienności, które powinna utrzymać się w najbliższych dniach i będzie uzależniona od skali działań militarnych oraz efektu nałożonych na Rosję sankcji, a także ewentualnych kontrsankcji.  Niepokój związany z wynikiem wojny w Ukrainie oraz dalszym jej wpływem gospodarczym w Europie w krótkim terminie przykrywa czynniki związane z lokalnymi fundamentami dla polskiej waluty. Pary ze złotym prawdopodobnie pozostaną w obserwowanym podwyższonym paśmie wahań, co w przypadku EUR/PLN sugeruje poziomy powyżej 4,60 a na USD/PLN przekraczające 4,10.

notowania kursów walutowych

W USA piątkowe dane o inflacji PCE (główna: 6,1% r/r; bazowa: 5,2% r/r) zeszły na dalszy plan narracji rynkowej. Wojna Rosji z Ukrainą może stanowić czynnik do wolniejszego tempa podwyżek stóp procentowych w USA i ponownie bardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp w marcu o 25 pb niż o 50 pb. Efekt zmian rynkowych oczekiwań na kurs EUR/USD był jednak krótkotrwały i wzrost powyżej poziomu 1,12 został zanegowany w poniedzłkowy poranek. Na rynku widoczna była silna awersja wobec ryzyka wraz z potężnym osłabienia rosyjskiego rubla, w związku z ogłoszonym odcięciem dostępu części rosyjskich banków do systemu SWIFT oraz utrudnienia dostępu do rezerw rosyjskiego banku centralnego. Ekonomiczna izolacja Rosji, powodowała przecenę waluty o ponad 30% wobec dolara, a kurs USD/RUB przekroczył poziom 100 (w szczycie blisko 120). Niewielka płynność na rublu przyczynia się do skokowych zmian, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w notowaniach innych walut rynków wschodzących, które przy zwiększonej awersji wobec ryzyka są często sprzedawane kosztem tych bezpieczniejszych (głównie dolar, jen czy frank). Ponadto waluty taki jak złoty, korona czy forint bywają wykorzystywane jako tzw. proxy trade czyli wyrażenie ekspozycji na cały region Europy Wschodniej bez korzystania z mniej płynnych walut.

zmienność na rynku walutowym

Na krajowym rynku stopy procentowej obserwujemy wysoką zmienność za sprawą sytuacji na Ukrainie i tendencję do wzrostu krzywych dochodowości. Był to efekt wzrostu krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych na skutek wyższych cen surowców, rosnącej premii za ryzyko kredytowe i oczekiwań na mocniejsze podwyżki stóp procentowych ze strony NBP w celu wzmocnienia złotego.

notowania skarbowych papierów wartościowych

Czynnikiem determinującym zmiany notowań na polskim rynku stopy procentowej w najbliższych dniach pozostanie niepewna sytuacja wokół Ukrainy. Sankcji gospodarcze wprowadzone na Rosję i z drugiej strony możliwość odpowiedzi na nie podtrzyma na podwyższonym poziomie obawy o ograniczenie dostaw surowców i oczekiwania inflacyjne. W tej sytuacji publikowane krajowe dane będą miały neutralny wpływ na rynek (PMI dla przemysłu). Nasilenie oczekiwań inflacyjnych może potwierdzić publikacja wstępnych danych nt. inflacji HICP w strefie euro, która - jak się oczekuje - wzrośnie do 5,2% r/r w lutym wobec 5,1% w styczniu. Wyższą od oczekiwań presję inflacyjną w Europie potwierdził już wstępny piątkowy odczyt CPI za luty we Francji (4,1% r/r wobec prognozowanych 3,6%).

kursy wakut dzisiaj

Z kolei wysoki poziom niepewności na globalnym rynku finansowym i towarowym sprzyja popytowi na bardziej aktywa bezpieczne, w tym szczególnie obligacje skarbowe. W przypadku Polski ten efekt będzie jednak ograniczony. Ryzyko destabilizacji sytuacji w regionie powoduje wzrost premii za ryzyko kredytowe w Polsce. Publikacja informacji o aukcjach w marcu powinna być neutralna (zapewne jedna aukcja zamiany i jedna regularna o wartości 3-6 mld PLN). W efekcie oczekiwać można, że wzrosty rentowności 5-letnich polskich obligacji zatrzymają się w okolicach 4,20% a 10-letnich 4,10%.

notowania walut i cena złota


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk