• Odbierz prezent
Kursy walut 23.02.: „atomowe sankcje” - potężne zmiany na dolarze; złoty zaskakująco odporny! Zobacz, ile zapłacisz dzisiaj za rubla (RUB), funta (GBP), koronę (CZK), franka (CHF), dolara (USD), euro (EUR) i jena (JPY)
fot. Materiał własny

We wtorek złoty relatywnie spokojnie zareagował na wkroczenie wojsk rosyjskich do separatystycznych republik Ukrainy oraz nałożenie sankcji na Rosję. Kurs EUR/PLN utrzymał się w pobliżu 4,54 a kurs USD/PLN zszedł w  pobliże 4,01 przy wzroście kursu EUR/USD w pobliże 1,1330.

polskie obligacje

We wtorek rano złoty nieznacznie tracił wraz z innymi walutami rynków wschodzących na skutek wzrostu awersji do ryzyka po tym jak rosyjskie czołgi wjechały do Doniecka. Nastroje inwestycyjne uległy niewielkiej poprawie kiedy rzecznik Kremla oświadczył, że Rosja jest wciąż otwarta na dyplomację i że będzie respektować obecne granice separatystycznych regionów. Uważamy, że nałożenie sankcji na rosyjskie banki, dług państwowy i oligarchów czy blokada certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 powinno odsunąć, przynajmniej na jakiś czas, ryzyko ataku na pełną skalę Rosji na Ukrainie, gdyż Putin zaczyna kalkulować ekonomiczny koszt ,,atomowych sankcji”, które w odwecie planują na Rosję nałożyć państwa Zachodu.

notowania kursów walut

Złoty pozostaje zaskakująco odporny na ostatnią eskalację konfliktu a jego korelacja z mocno tracącym rublem (tylko w przeciągu tygodnia kurs USD/RUB wzrósł o ponad 4,5%) pozostaje niewielka. Na parach złotowych widoczna jest podwyższona zmienność jednak nasza waluta pozostaje mocniejsza, zarówno do euro jak i dolara, niż w IV kwartale ubiegłego roku. Uważamy, że kluczową rolę w relatywnej sile złotego ma wpływ podwyżek stóp procentowych oraz wyraźnego zaostrzenia retoryki NBP, a rynkowe turbulencje związane z geopolityką jedynie powstrzymują dalsze umocnienie złotego. Stąd też oczekujemy, że do czasu wyraźnego przełomu w konflikcie na Ukrainie kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się w szerszym zakresie wahań pomiędzy poziomami 4,50 i 4,60.

dlaczego złoty jest taki mocny

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła wzrosty rentowności obligacji. Przy braku lokalnych impulsów notowania pozostawały pod wpływem czynników globalnych. Na świecie widać było tendencję do wzrostu rentowności, co może trochę dziwić w świetle napływających informacji. Mimo, że sytuacja wokół Ukrainy stała się bardziej napięta, we wtorek podczas europejskiej sesji rosły ceny akcji i rentowności obligacji. Może to sugerować jedynie techniczne, krótkoterminowe odreagowanie.

notowania skarbowych papierów wartościowych

Pewien wpływ na wzrost rentowności mogła mieć publikacja lepszego od oczekiwań odczytu wskaźnika Ifo w Niemczech (zarówno w zakresie ocen bieżących jak i perspektyw). W regionie CEE-3 warto odnotować też podwyżkę stóp procentowych na Węgrzech (główna stopa MNB wzrosła o 50 pb. do 3,40%). MNB zasygnalizował jednocześnie kontynuację cyklu w obliczu obserwowanych efektów drugiej rundy i rosnącej inflacji bazowej.

kursy walutowe dzisiaj

Uwaga inwestorów w najbliższych dniach będzie koncentrować się na konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą, co sugeruje podwyższoną zmienność notowań. Wciąż wiele skrajnych scenariuszy pozostaje możliwych, włącznie z konfliktem zbrojnym na pełną skalę. W tym kontekście wtorkowy wzrost apetytu na aktywa ryzykowne może okazać się nietrwały. Utrzymująca się niepewność będzie podtrzymywać popyt na obligacje w Europie, w tym polskie papiery. Gdyby jednak doszło do gwałtownej eskalacji konfliktu, wówczas ucierpieć mogłyby również polskie obligacje, a nie tylko bardziej ryzykowne aktywa. Krótkoterminowo negatywny wpływ na krajowy rynek długu może też mieć zbliżający się czwartkowy przetarg obligacji. W tej sytuacji rentowności 5- i 10-letnich obligacji skarbowych powinny utrzymywać się w pobliżu 4,0%.

kursy walut i cena złota


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk