• Odbierz prezent
Kursy walut 22.06.: kurs dolara wystrzelił po raz kolejny – 24-letni rekord na dolarowej parze padł! Sprawdź, po ile jest frank (CHF), forint (HUF), funt (GBP), rubel (RUB), korona (CZK), euro (EUR), jen (JPY), dolar (USD)
fot. Sprawdź, po ile jest frank (CHF), forint (HUF), funt (GBP), rubel (RUB), korona (CZK), euro (EUR), jen (JPY), dolar (USD)

We wtorek kurs EUR/PLN oscylował w pobliżu 4,64 natomiast kurs USD/PLN w pobliżu 4,42 przy konsolidacji kursu EUR/USD w okolicy 1,05.

notowania kursów walutowych FOREX

Opublikowane dane z rynku pracy za maj ukazały jego lekkie wychłodzenie, gdyż wyhamowała zarówno dynamika zatrudnienia jak i wzrostu wynagrodzeń, a płace realne w sektorze przedsiębiorstw spadły (w ujęciu rocznym) po raz pierwszy od wybuchu pandemii. Pomimo tego notowaniom złotego sprzyjał umiarkowany wzrost apetytu na ryzyko. Członek Rady Gubernatorów EBC Olli Rehn w komentarzu zasugerował, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych z dużym prawdopodobieństwem będzie większa niż 25 pb., co wsparło nieznacznie kurs EUR/USD.

cena dolara, cena złota, cena ropy, cena euro, notowania indeksu WIG20

Zobacz także: Nie daj się zaskoczyć [prognoza dla dolara (USD), euro (EUR) i franka (CHF)]

 

Jednak optymizm inwestycyjny może wkrótce ulec wyczerpaniu, gdyż wraz z środowymi zeznaniami J. Powella przed Komisją Bankową Senatu USA pojawią się niewygodne pytania kongresmenów na temat rosnącego ryzyka recesji w amerykańskiej gospodarce oraz kontynuacji agresywnej polityki Fed w celu skutecznego wyhamowania wzrostu inflacji. Kontrast tej polityki w porównaniu z ultra-luźną polityką BoJ doprowadził do przebicia przez kurs USD/JPY poziomu 136, ostatnio widzianego na tej parze w 1998 roku. Stąd dalsze umocnienie złotego może być utrudnione, gdyż istnieje spore ryzyko powrotu globalnych nastrojów risk-off.  

kurs dolara do jena wykres

W regionie CEE najciekawszym wydarzeniem będzie decyzja CNB, gdzie uczestnicy rynku oczekują, że Bank po raz ostatni pod kierownictwem znanego z jastrzębich poglądów J. Rusnoka zdecyduje się na podwyżkę stóp o 100 pb. do 6,75%. Jednak nawet tak mocny ruch może nie mieć istotnego wpływu na stabilny w ostatnich tygodniach kurs EUR/CZK, gdyż obejmujący stanowisko prezesa CNB A. Michl zapowiedział wstrzymanie dalszych podwyżek stóp.

Kursy walut - ile kosztuje dzisiaj jedno euro czy jeden dolar

Zobacz także: Zobacz, ile kosztuje jeden jen, funt, euro, frank, forint, korona, dolar, rubel

 

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła gwałtowny spadek krzywych dochodowości (w przypadku obligacji przekraczający 40 pb.). Publikowane w kraju dane makro za maj okazały się bliskie oczekiwaniom, chociaż nieco niższa od konsensusu dynamika wzrostu wskaźników mogła sprzyjać wycenom obligacji. Inwestorzy mogli również odebrać pozytywnie informację o ograniczeniu podaży obligacji na czwartkowej aukcji regularnej. Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery OK0724, PS1024, PS0527, WZ1127, WZ113 i DS0432 za 3-4 mld PLN (we wcześniejszym harmonogramie ofertę szacowano na 3-7 mld PLN). Warto też wspomnieć, że H. Wnorowski (RPP) zasygnalizował, że cykl podwyżek stóp mógłby zakończyć się w okolicach 7%, natomiast rynek wycenia wzrost stopy referencyjnej NBP do 8,25%.

notowania skarbowych papierów wartościowych

W środę ograniczony ale negatywny wpływ na notowania obligacji może mieć krajowa publikacja danych nt. majowej sprzedaży detalicznej (PKO: 12,7% r/r) i produkcji budowlano-montażowej (PKO: 12,1% r/r). W obu przypadkach oczekujemy nieco wyższych odczytów niż konsensus. Krajowemu rynkowi nie sprzyjać też będzie środowe posiedzenie czeskiego CNB. Prawdopodobna kolejna znacząca podwyżka stóp procentowych (zapewne o 100 pb.) wraz z ostatnimi decyzjami węgierskiego MNB (który wciąż zaostrza politykę pieniężną) będą wzmacniać oczekiwania na podwyżki stóp w regionie CEE-3. W tym kontekście warto wspomnieć, że notowania kontraktów FRA6x9 na Węgrzech przekroczyły już 10%. Spadek rentowności obligacji w kraju powinna też wyhamować zbliżająca się krajowa aukcja obligacji (ze względu na warunki rynkowe oczekiwać można słabszego popytu). W efekcie notowania obligacji 2- i 10-letnich powinny utrzymywać się w kolejnych dniach blisko 8,1% i 8,0%.

notowania kontraktów FRA na Węgrzech

Zobacz także: Notowania giełdowe. Sprawdź wykres dnia - nowy 24-letni rekord siły amerykańskiego dolara

 

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk