• Odbierz prezent
Kursy walut 22.02.: potężne zmiany na FX: dolar wystrzelił na maksima; wyprzedaż rosyjskich aktywów! Sprawdź, po ile dziś jeden funt (GBP), frank (CHF), rubel (RUB), dolar (USD), korona (CZK) oraz euro (EUR)
fot. Materiał własny

Początek tygodnia pozostawał nerwowy na rynkach finansowych w związku z obawami o dalszy rozwój sytuacji geopolitycznej. Złoty ostatecznie osłabił się wobec głównych walut, co prowadziło kurs EUR/PLN w okolice poziomu 4,54, a USD/PLN do 4,01.

kurs dolara do rubla

Dane makroekonomiczne pozostawały w poniedziałek w tle konfliktu Rosji z Ukrainą

W Polsce warto odnotować wynik sprzedaży detalicznej, która w cenach bieżących wzrosła o 20% r/r. Jest to kolejny odczyt po danych z ubiegłego tygodnia o produkcji przemysłowej czy z rynku pracy pokazujący solidny stan polskiej gospodarki, co w połączeniu z oczekiwanymi dalsze podwyżki stóp procentowych tworzy to środowisko korzystne dla złotego. Jednak w ostatnich dniach na notowaniach polskiej waluty ważą czynniki zewnętrzne, które powodują, że wszystkie waluty wschodzące mają problem z umocnieniem. W obecnym otoczeniu oczekujemy, że kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się bliżej górnej granicy przedziału 4,50-4,55.

notowania kursów walut

Dane PMI ze strefy euro, zgodnie z którymi indeks przemysłowy jedynie nieznacznie spadł w lutym do 58,4 pkt, a usługowy zdecydowanie przyspieszył do 55,8 pkt, nie przełożyły się jednak na umocnienie wspólnej waluty. Poprawa rynkowych nastrojów w związku z możliwym szczytem Biden – Putin okazała się krótkotrwała, po tym jak rosyjski prezydent ogłosił uznanie niepodległości dwóch tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. Rosja skierowała również swoje wojsko w stronę Doniecka i Ługańska. Takie działania przyczyniły się do zauważalnego pogorszenia klimatu inwestycyjnego i sprzyjało napływom kapitału w stronę bezpiecznych przystani. Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,13. Waluty EM notowały straty, jednak ruchy były wciąż umiarkowane, a wyprzedaż skupiała się przede wszystkim na rosyjskich aktywach, gdzie kurs USD/RUB przekroczył barierę 80.

podwyżki stóp procentowych w regionie cee-3

Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałek przyniósł spadek krzywych dochodowości

Lokalna publikacja mocnej sprzedaży detalicznej i znacznie lepszej od oczekiwań produkcji budowlano-montażowej w styczniu została przyjęta neutralnie. Notowania pozostają pod wpływem tendencji dominujących na globalnym rynku, gdzie wzrósł popyt na aktywa bezpieczne. Rosnące prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją doprowadził do przeceny akcji w Europie i lekkiego spadku rentowności obligacji.

notowania skarbowych papierów wartościowych

Krótkoterminowo globalny rynek finansowy pozostanie pod wpływem informacji napływających z Ukrainy

Ryzyko geopolityczne podtrzyma wysoki popyt na obligacje w Europie. Może to jeszcze skutkować lekkim spadkiem krzywych dochodowości w najbliższych dniach. We wtorek nie zaplanowano wydarzeń, które mogłyby zmienić nastroje. Potencjalnie negatywnym czynnikiem w regionie CEE-3 będzie jedynie posiedzenie węgierskiego MNB. Oczekiwany jest wzrost głównej stopy o 50 pb. do 3,40%, chociaż pojawiają się też opinie, że ruch mógłby być silniejszy. Bardziej zdecydowane działania wspierają wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego. Sygnalizują oni, z jednej strony determinację w walce z inflacją, z drugiej wskazują na utrzymujące się ryzyka proinflacyjne.

kursy walutowe

Pamiętać jednak należy, że rynek wycenia już wzrost stóp rynkowych powyżej 5%, stąd reakcja na decyzję może być umiarkowana. Ważny będzie też ton komentarza wskazujący, jaka pozostała jeszcze przestrzeń dla podwyżek stóp. Ostatnio bowiem można odnieść wrażenie, że banki centralne w regionie CEE-3 sygnalizują powoli konieczność wyhamowania cyklu podwyżek stóp. W tej sytuacji rentowności 5- i 10-letnich obligacji skarbowych w Polsce powinny utrzymywać się w pobliżu 4,0%.

kursy walut i notowania surowców - cena złota dziś


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk